Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyższenie wieku emerytalnego. Opinie są podzielone, ale rząd mówi kategoryczne „nie”. Pomysły na zmianę wieku emerytalnego

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Wiek emerytalny w Polsce. Ile wynosi?
Wiek emerytalny w Polsce. Ile wynosi? Pixabay
WIEK EMERYTALNY W POLSCE. Od wprowadzenia reformy emerytalnej, w Polsce toczą się dyskusje na temat wieku emerytalnego. To właśnie wtedy obniżono wiek emerytalny z niespełna 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Głowa państwa chce utrzymania takiego stanu rzeczy. Identyczne stanowisko ma obecny rząd, który wyklucza jakiekolwiek zmiany w tej materii. Co ciekawe, przeciwny podwyższeniu wieku emerytalnego jest także Rafał Trzaskowski, który w tym roku kandydował na prezydenta z PO. Nieco inny pogląd ma Komisja Europejska, która już jakiś czas temu zalecała wprowadzenie pewnych zmian, mających ulepszyć polski system emerytalny.

Wiek emerytalny w Polsce. Opinie są podzielone

Wiek emerytalny to czas, kiedy kobieta lub mężczyzna mogą przejść na emeryturę. Aktualnie w Polsce na emeryturę przejść mogą kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni o 5 lat starsi.

Warto wspomnieć, że nie zawsze tak było, bowiem obecny porządek panuje od 1 października 2017 roku. Jak było przedtem? Od 2013 r. funkcjonował tzw. suwak emerytalny, który stopniowo miał przesuwać wiek emerytalny obu płci do 67. roku życia. Każdego roku wiek emerytalny miał wzrastać o trzy miesiące. Przedsięwzięcie to nie doszło ostatecznie do skutku, bo już 4 lata później obecna partia rządząca spełniła jedną ze swoich głównych obietnic wyborczych – obniżyła wiek emerytalny.

Wiek emerytalny w Polsce. Ile wynosi?

Od 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po osiągnięciu tego wieku kobiety i mężczyźni mogą zdecydować o kontynuowaniu pracy zawodowej lub zaprzestaniu tej aktywności i przejściu na emeryturę. Emeryturę może otrzymać osoba, która:

  • ukończyła powszechny wiek emerytalny,
  • ma opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą,
  • nie posiada emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Europie

Poniżej zamieszczamy informacje na temat tego, jak w innych krajach prezentuje się sytuacja wieku emerytalnego

  • Belgia – kobiety: 67, mężczyźni: 67,
  • Francja – kobiety: 67, mężczyźni: 67,
  • Niemcy – kobiety: 67, mężczyźni: 67,
  • Słowacja – kobiety: 62, mężczyźni: 62,
  • Ukraina – kobiety: 60, mężczyźni: 62.

Przyglądając się zestawieniu dotyczącemu wieku emerytalnego na świecie, można zaobserwować, że blisko połowa państw ustanowiła taki sam wiek emerytalny – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W zdecydowanej większości wynosi on 65 lat. W Polsce tak jednak nie jest. Co więcej, zdania na temat polskiego wieku emerytalnego są podzielone.

Komisja Europejska sugeruje podwyższenia wieku emerytalnego

Jakiś czas temu Komisja Europejska w jednym ze swoich raportów poddała analizie i ocenie kondycję unijnych gospodarek. Ale to nie koniec! Organ wykonawczy UE wydał także rekomendacje dla państw członkowskich. W ogólnym zestawieniu Polska otrzymała pozytywne noty, jednak nie wszystko zyskało aprobatę. KE zwróciła uwagę na polski system emerytalny, który w ich uznaniu pozostawia wiele do życzenia. Unijni urzędnicy i specjaliści nie widzą postępu w reformach, które miałyby zapewnić dobrą przyszłość emerytom. Mowa tu m.in. o odpowiedniej wysokości przyszłych emerytur.

W swoich zaleceniach dla Polski, Komisja Europejska zasugerowała podniesienie wieku emerytalnego.

Wiek emerytalny w Polsce. Głos w sprawie biorą też eksperci

Za koniecznością przeprowadzenia zmian polskiego systemu emerytalnego w Polsce opowiedzieli się także polscy eksperci.

Ich zdaniem, należałoby wydłużyć wiek emerytalny w celu poprawienia sytuacji w kraju. Zalecają oni ponowne rozpatrzenie zrównania wieku emerytalnego obu płci. W uznaniu specjalistów branżowych, najlepszym rozwiązaniem byłoby podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat.

Wiek emerytalny w Polsce. Prawica nie zgadza się na zwiększenie wieku emerytalnego

Jak wyżej wspomnieliśmy, obecna partia rządząca trzy lata temu obniżyła wiek emerytalny z planowanych 67 lat na 60 – dla kobiet i 65 – dla mężczyzn. Zmiana ta była jedną z głównych obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Od momentu zmniejszenia wieku emerytalnego, PiS nie zmienił zdania w tej kwestii. Oponuje przeciwko wszelkim propozycjom podwyższenia wieku.

Kilka miesięcy temu w tej kwestii wypowiedziała się Beata Szydło, która znajdowała się w rządzie, gdy nastąpiło obniżenie wieku emerytalnego. W mediach społecznościowych odniosłasię ona do głosów, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie słuszności obniżenia wieku emerytalnego. Z jej wypowiedzi wynika, że zmiana ta spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem Polaków. Co więcej, była premier dodała, że nie było żadnych wskazań, aby negować słuszność tej decyzji.

Pod koniec ubiegłego roku o podwyższeniu wieku emerytalnego wypowiedziała się minister Emilewicz, która zapytana o to, czy dojdzie do podwyższenia wieku emerytalnego odpowiedziała:

– Zmian nie będzie.

Zapewniła jednak, że rząd dołoży wszelkich starań, aby zachęcić Polaków do dłuższej pracy.

Wiek emerytalny w Polsce. R.Trzaskowski: „Zawetuję podwyższenie wieku emerytalnego”

W kwestii wieku emerytalnego wypowiedział się też Rafał Trzaskowski. Tegoroczny kandydat PO na prezydenta powiedział:

– Zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała podwyższyć wiek emerytalny.

Co więcej, dodał, że jego stanowisko jest efektem wsłuchiwania się w głosy obywateli. Trzaskowski został zapytany o wiek emerytalny, bowiem kilka lat temu głosował przeciwko obniżeniu tego wieku. Polityk podkreśla, że w dzisiejszych czasach trzeba wsłuchiwać się w opinie społeczeństwa.

– Jeżeli ludzie na ulicy mówią mi, czy w dużym mieście, czy w małym mieście, że uważają, że nie powinno się podnosić wieku emerytalnego, tylko stworzyć warunki, żeby ludziom opłacało się dłużej pracować, jeżeli będą tego chcieli. I dlatego nasze stanowisko, moje stanowisko w tej kwestii jest jasne. (...) Dlatego mówię, że zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała (...) ponieść wiek emerytalny, bo to mi mówią ludzie na ulicach, jak się z nimi spotykam – tłumaczył Trzaskowski.

Wiek emerytalny w Polsce. Propozycje

Od wielu lat w Polsce toczy się dyskusja, w której politycy i specjaliści wypowiadają się na temat wieku emerytalnego. Jedni chcą jego podwyższenia, inni – nie chcą żadnych zmian. Póki co, nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany w tej materii, bowiem obecny rząd nie widzi takich potrzeb. Co przyniesie nam przyszłość? Przyjdzie nam na to poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto