Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co może radny dzielnicy w Gdyni?

(Patsz)
T. Bołt
Niewielu mieszkańców chcących rozpocząć działalność w samorządzie lokalnym zna dokładną odpowiedź na to pytanie. Wielu mieszkańców uważa, że za pracę radni pobierają specjalne wynagrodzenie i mylą radę dzielnicy z radą osiedla. W specjalnym poradniku postaramy się wyjaśnić w zarysie kompetencje rad dzielnic w Gdyni.

Kompetencje każdej z 22 rad dzielnic Gdyni określa specjalny statut. Radni dzielnicowi pracują społecznie i mają szereg konkretnych obowiązków, które tylko w części dotyczą wydawania opinii na temat okolicy. Radni utrzymują stały kontakt z mieszkańcami dzielnicy, w szczególności na zebraniach i dyżurach i powinni uczestniczyć w sesjach rady zwoływanych co najmniej trzy razy w miesiącu. W Gdyni, w odróżnieniu od Gdańska, nie ma limitu dotyczącego frekwencji wyborczej. Radnym może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec danej dzielnicy posiadający bierne prawo wyborcze. Mandatu nie może łączyć z funkcją radnego miasta, prezydenta, wiceprezydenta, sekretarza i skarbnika miasta.

Tuż po wyborach, odbywających się raz na cztery lata, musi się utworzyć zarząd złożony z przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy do tego nie dojdzie, rada ulega rozwiązaniu. Nie ma nowych wyborów, rada dzielnicy po prostu nie działa. Tak samo jest w przypadku, gdy przewodniczący rezygnuje z mandatu. Do zadań całego gremium należy regularna współpraca z innymi radami dzielnic oraz organizacjami pozarządowymi. Radni występują do z wnioskami dotyczącymi uchwalania i realizacji budżetu miasta w zakresie działania dzielnicy oraz przedstawianie planu wykorzystania środków finansowych w dzielnicy na cały kalendarzowy rok.

Od najbliższej kadencji radni będą otrzymywali odrębne środki finansowe na inwestycje na swoim terenie. Radni mogą także występować z konkretnymi wnioskami do wydziałów jednostek Urzędu Miasta. Mogą one dotyczyć najprostszych spraw takich jak dziura w chodniku, czy lustro poprawiające widoczność na skrzyżowaniu, co w wielu przypadkach przynosi korzyści. Nie odpowiadają za tereny, administrowane przez spółdzielnie mieszkaniowe i w przypadku problemów mogą próbować mediacji z zarządem danej spółdzielni.

Od tej kadencji dzielnice otrzymają dodatkowy 1 mln złotych. Pieniądze mają być do wykorzystania na to, co zdaniem radnych będzie najbardziej potrzebne w ich okolicy. Pieniądze będą rozdzielane w określony sposób. 50% kwot jest rozdzielana proporcjonalnie do liczby mieszkańców dzielnic, a kolejne 50% proporcjonalnie do powierzchni poszczególnych dzielnic.

Kwota ma wzrastać sukcesywnie w kolejnych latach, by w latach 2013 i 2014 roku osiągnąć pułap 9 mln zł. Dodatkowe środki w wysokości 775 tys. zł trafią do radnych w ramach pieniędzy, które mogą, choć nie muszą zostać wykorzystane w ramach konkursów „Gdynia po godzinach”, „Kultura w dzielnicy”, „Bezpieczna dzielnica”, „Piękna dzielnica”.

W 2011 roku w Chyloni przy Szkole Podstawowej nr 10 doposażony zostanie ogród polisensoryczny. To miejsce, w którym dzięki zastosowaniu specjalnych technik wzmacniających zmysły wzroku, smaku i zapachu, niepełnosprawne dzieci poczują głębszą więź z naturą. Pojawią się też specjalne stoły do szachów. W Małym Kacku w okolicy ul. Racławickiej stanie nowy plac zabaw, dzięki czemu dotychczas niezagospodarowana przestrzeń zacznie tętnić życiem. Radni dzielnicy z Działek Leśnych zamierzają z kolei kontynuować projekt rozbudowy strzelnicy przy ul. Wolności, który w zeszłym roku był jednym z bardziej nowatorskich pomysłów w ramach konkursów dla rad dzielnic.

Kandydatów na radnych może zgłosić. Są oni zgłaszani w formie list, jednak na liście może znajdować się jedna osoba. Do każdego zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenia kandydatów o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności (biernego prawa wyborczego) do rady. Zgoda kandydata na kandydowanie w wyborach powinna zawierać dane: imię (imiona), nazwisko, wiek oraz numer ewidencyjny PESEL kandydata, zgodę na kandydowanie kandydat opatruje datą i własnoręcznym podpisem.

Kampania wyborcza już trwa i musi zakończyć się 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania. Obowiązują takie same zasady plakatowania jak w przypadku głosowania na radnych miasta. Na ścianach budynków, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości.

Głosowanie trwa od godz. 8 do 20. W ciągu siedmiu dni wyborca może wnieść protest przeciwko ważności wyborów.

W specjalnym cyklu artykułów dotyczących wyborów do rad dzielnic w Gdańsku i w Gdyni będziemy publikowali dotychczasową działalność radnych, tych, którym udało się dostać do Rady Miasta, a także informować na bieżąco na temat wyborów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto