Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co grozi za znieważenie flagi i siedzenie podczas śpiewania hymnu? Jak nie znieważyć symboli państwowych?

(KGK)
Przed nami czas świętowania i wykorzystywania flag narodowych m.in. z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi. Przypominamy, jak obchodzić się z symbolami państwowymi, by nie mieć kłopotów.

Świętom państwowym towarzyszy wyjątkowa oprawa. Wywieszamy flagi, śpiewamy hymn. Jak nie znieważyć symboli państwowych?

Symbole Rzeczypospolitej Polskiej chroni Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie RP, podlega karze aresztu lub grzywny (na sprawcę wykroczenia można nałożyć mandat do 500 złotych). Podobnie mówi Kodeks karny (art. 137). Flagi nie wolno znieważać, niszczyć ani usuwać. To samo dotyczy innych znaków państwowych.

Niedozwolone jest wywieszanie brudnej flagi Polski, a także śpiewanie hymnu państwowego w pozycji innej niż stojąca czy wykonywanie go w czapce.

Za znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi narodowej grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Straż Miejska może ukarać sprawców mandatem w wysokości do 500 zł.

Strażnicy Miejscy w Gdańsku zapewniają, że będą zwracać uwagę na to, czy barwy narodowe są używane właściwie i z należytym szacunkiem.

Kilka lat temu mundurowi w Gdańsku przyjęli zgłoszenie, które dotyczyło polskiej flagi państwowej zawieszonej pomiędzy innymi flagami o charakterze rozrywkowym. Jednak po interwencji strażników właściciel nieruchomości zdjął flagę Polski.

Dzień Flagi

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzony został na mocy ustawy z 2004 roku. W ostatnich latach powszechne stało się eksponowanie flagi oraz noszenie w tym dniu kokardy narodowej.

- Warto uczcić to niezwykłe święto, zawieszając flagę na balkonie, w oknie lub na ścianie budynku – zachęcają przedstawiciele gdyńskiego magistratu.

Jak prawidłowo eksponować flagę?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji radzi, jak prawidłowo eksponować flagę. Oto najważniejsze zasady, których powinniśmy przestrzegać.

- Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.

- Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

- Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.

- Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.

- Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co grozi za znieważenie flagi i siedzenie podczas śpiewania hymnu? Jak nie znieważyć symboli państwowych? - Gazeta Pomorska

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto