Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Gdyni Witominie: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Stefana Wendorffa [zdjęcia]

Piotr Kallalas
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Stefana Wendorffa na cmentarzu w Gdyni Witominie, 12 lutego 2018 r. (12.02.2018)
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Stefana Wendorffa na cmentarzu w Gdyni Witominie, 12 lutego 2018 r. (12.02.2018) Piotr Kallalas
W poniedziałek, 12 lutego 2018 r., Stefan Wendorff został uhonorowany symboliczną tablicą na cmentarzu w Gdyni Witominie, poświęconą przez księdza prałata Edmunda Skalskiego.

Z ramienia samorządu w wydarzeniu wzięli udział wiceprzewodniczący Rady Miasta, Andrzej Bień oraz prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Obaj złożyli wieńce pod tablicą. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa i upamiętnienie na tzw. Ścianie Pamięci gdyńskiego cmentarza. Na początku Andrzej Bień przedstawił sylwetkę bohatera.

- Wybitny gdynianin z wyboru, zasłużony dla niepodległości kraju jako żołnierz I wojny światowej, kampanii polsko – bolszewickiej i państwa podziemnego w czasie II wojny światowej. Był oddanym pracownikiem przedwojennej administracji wojskowej i cywilnej – podkreślił Bień.

Wieńce złożyli także przedstawiciele organizacji kombatanckich, Sejmu RP oraz znajomi rodziny. Oprócz asysty honorowej, w wydarzeniu wzięli udział harcerze.

Stefan Wendorff, urodził w Kijowie w 1895 r. W 1912 r. ukończył Szkołę Handlową Zgromadzenia Kupców Miasta Warszawy. Ponieważ nie dawała ona prawa do podjęcia studiów wyższych wyjechał do Szwajcarii gdzie podjął naukę w Wyższej Szkole Handlowej w St. Gallen. Wraz z wybuchem I Wojny Światowej wrócił do Polski i ochotniczo zaciągnął się do Legionów Polskich. Służył w I Pułku Ułanów, gdzie używał pseudonimu „Konopka”. W połowie 1917 r. internowany przez Niemców. Zwolniony w 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Wcielony do Pierwszego Pułk Szwoleżerów w stopniu podporucznika służył w trakcie wojny polsko-bolszeiwckiej. Był wielokrotnie odznaczany. W maju 1922 r. otrzymał Order Virtuti Militari kl. V.

W dwudziestoleciu między wojennym poświęcił się rodzinie i służbie państwowej (pracował w administracji państwowej). Ożenił się z Aleksandrą Maluszycką. W 1926 r. urodziła się ich córka Anna.

Zobacz także:

Tuż po wybuchu II Wojny Światowej zgłosił się do służby wojskowej, do której nie został jednak przyjęty. W październiku zamieszkał z rodziną w Lublinie, gdzie podjął pracę w "Lubelskim Syndykacie Rolniczym". Od 1941 r. Stefan Wendorff działał w Armii Krajowej. Jako były pracownik administracji państwowej został oddelegowany do pracy w Delegaturze Rządu na Okręg Lubelski. Pełnił tam funkcję kierownika Wydziału Administracji i doradcy Delegata Rządu w Lublinie. Działając w AK używał pseudonimu „Hołyński”.

W lipcu 1944 r. tuż po zakończeniu walk, zgodnie z rozkazem, ujawnił się wraz z innymi członkami Delegatury wobec władz radzieckich. Aresztowany i wywieziony do ZSRR, był więziony w Kijowie, Diagilewie-Riazaniu i Griazowcu. Zwolniony wraz z dużą grupą przetrzymywanych w ZSRR akowców, wrócił do Polski w 1947 r. Po powrocie przeniósł się wraz z rodziną do Gdyni, gdzie zamieszkał przy ul. Reja 20.

- W 1947 roku wrócił i przeniósł się do Gdyni. Wobec braku możliwości zarobkowych i utrzymania rodziny w Lublinie, w naszym mieście znalazł pracę i nowe miejsce do życia. Niestety po 1950 roku, także tutaj pojawił się problem z jego zatrudnieniem i nękanie przez służbę bezpieczeństwa. Trwały one aż 1955 roku – dodał Andrzej Bień.

W 1955 r. znalazł pracę w „Rzemieślniczej Spółdzielni Fryzjerów w Gdańsku”, gdzie pracował, aż do przejścia na emeryturę. 31 lipca 1969 r. został ranny w wypadku. W wyniku obrażeń zmarł następnego dnia. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Symboliczna tablica ma przede wszystkim podtrzymać pamięć o wielkich zasługach gdyńskiego bohatera.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto