Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Gdyni. Znikną konkursy miejskie, który dbają o estetykę miasta?

Ksenia Pisera
Ten plac zabaw w Witominie powstał dzięki dofinansowaniu wygranemu w ramach konkursu miejskiego. Podobnych, "małych" inwestycji jest w Gdyni więcej.
Ten plac zabaw w Witominie powstał dzięki dofinansowaniu wygranemu w ramach konkursu miejskiego. Podobnych, "małych" inwestycji jest w Gdyni więcej. T. Bołt
Budżet obywatelski, którego środki zostaną rozdane po raz pierwszy właśnie w 2014 roku wyeliminował konkursy miejskie, z których dzielnice czerpały fundusze na remonty i programy profilaktyczne.

Remonty zaniedbanych skwerów, monitoring boisk, nowe huśtawki na placach zabaw czy programy profilaktyczne dla młodzieży - to zadania statutowe gdyńskich rad dzielnic. Dodatkowe fundusze na te cele, łącznie 525 tysięcy złotych, radni mogli pozyskać w ramach konkursów miejskich "Piękna dzielnica" i "Bezpieczna dzielnica". W przyszłym roku konkursy jednak się nie odbędą. Gdyńscy włodarze tłumaczą, że to efekt wprowadzenia budżetu obywatelskiego, z którego środki zostaną rozdane po raz pierwszy właśnie w 2014 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ!Budżet obywatelski: Mieszkańcy będą decydować o swoich potrzebach.

Budżet partycypacyjny został uchwalony decyzją Rady Miasta podczas ostatniej sesji. W przyszłym roku 22 rady dzielnic dostaną do podziału trzy miliony złotych na dowolne inwestycje - zgłoszone przez mieszkańców. Te, w myśl projektu, mogą dotyczyć rekreacji i remontów oraz bezpieczeństwa i estetyzacji otoczenia. Dwie ostatnie kategorie pokrywały się tematycznie z zakresem wniosków w dwóch miejskich konkursach dla rad dzielnic. Ale już nie będą, bo nie będzie konkursów.

- W ten sposób unikamy dublowania kompetencji - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Do tej pory było tak, że na bezpieczeństwo dzielnicy i kwestie związane z estetyzacją były oddolnie dzielone fundusze. Skoro tę oddolność przekazujemy bezpośrednio w ręce mieszkańców to robienie projektów przez rady dzielnic trochę mija się z celem.

Zdaniem opozycyjnych radnych miasta, uchwalnie budżetu obywatelskiego wcale nie wyklucza możliwość organizowania tych dwóch konkursów.

- W pierwotnym projekcie również nie było remontów ulic, co teraz też jest w takim razie dublowaniem kompetencji rad dzielnic. Przy głosowaniu na inwestycje budżetu obywatelskiego może dojść do sytuacji, w której projekty estetyzacji otoczenia czy bezpieczeństwa zostaną wyparte własnie przez remonty nawierzchni jezdni. Tym sposobem wygląd dzielnic będzie się pogarszał - mówi Paweł Stolarczyk, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Warto dodać, że z organizacji konkursów "Kultura w dzielnicy" oraz "Gdynia po godzinach" miasto nie zrezygnowało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto