Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Gdyni. W niedzielę startuje głosowanie!

Marcin Lange
Grupa mieszkańców chce zagospodarowania orłowskiego klifu
Grupa mieszkańców chce zagospodarowania orłowskiego klifu T.Bołt
Blisko 180 wniosków i 4,6 miliona złotych do rozdysponowania. W niedzielę początek głosowania nad gdyńskim budżetem obywatelskim.

Nowe boisko do piłki nożnej lub siatkówki? Lub siłownia zewnętrzna i nowy plac zabaw? A może naprawa chodnika lub nawierzchni na którejś z lokalnych dróg bądź estetyzacja przestrzeni miejskiej? W niedzielę rozpoczyna się głosowanie nad gdyńskim budżetem obywatelskim, w ramach którego mieszkańcy będą mogli wybrać projekty dotyczące ich bezpośredniego sąsiedztwa.

Czy Gdynia doczeka się lodowiska? Urzędnicy do pomysłu podchodzą ostrożnie

W tym roku gdynianie przygotowali 220 wniosków, a więc o 15 mniej niż przed rokiem. Jednakże 20 z nich wycofali z różnych względów ich pomysłodawcy. Pięć kolejnych odpadło przez błędy formalne, a 18 uznano za niemożliwe do zrealizowania.

Tak więc spośród w sumie blisko 180 zaakceptowanych i przeznaczonych pod głosowanie wniosków największą liczbę projektów do wyboru będą mieć mieszkańcy Obłuża, gdzie pod głosowanie trafią 24 propozycje. Natomiast najmniej wniosków będą mieć Śródmieście i Cisowa. Tam do wyboru są tylko po dwa projekty.

Pula na wszystkie dzielnice miasta wynosi 4,6 mln zł. Największe możliwości będą mieć mieszkańcy Chwarzna i Wiczlina. Tam do rozdysponowania jest ponad 540 tys. zł. Natomiast najmniej na realizację inwestycji z budżetu obywatelskiego przeznaczone jest w Kamiennej Górze (88 tys. zł).

Dla władz Gdyni ważną kwestią jest frekwencja w głosowaniu. Przed rokiem wyniosła ona 17 proc.

- Nie wiem, jak będzie teraz. Przykłady innych miast wskazują, że z reguły tegoroczne wyniki są gorsze, ale liczę na to, że kilkanaście procent gdynian jednak zagłosuje. To będzie w miarę przyzwoity wynik - twierdzi Paweł Brutel, radny Rady Miasta Gdyni (Samorządność).

W tym roku, w odróżnieniu od poprzedniej edycji, wesprzeć dany projekt swoim głosem będzie można jedynie przez internet.

Głosowanie będzie się odbywać za pośrednictwem strony www.bo.gdynia.pl. Aby wesprzeć dany projekt, wystarczy podać tylko PESEL i imię ojca. Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby zameldowane w Gdyni lub mieszkające w Gdyni i wpisane do rejestru wyborców.

Można także zagłosować na projekt spoza swojej dzielnicy, ale tylko jednej. To ukłon w stronę tych osób, które mieszkają w innej dzielnicy, niż są zameldowane. Każdy będzie mógł wybrać więcej niż jeden projekt. Pamiętać jednak należy, aby nie przekroczyć limitu budżetu przypisanego dla poszczególnej dzielnicy. Z drugiej strony, nie trzeba też wydawać całej puli. Ze szczegółowymi opisami wszystkich propozycji można się zapoznać na stronie www.bo.gdynia.pl.

To, że ktoś nie ma dostępu do internetu, nie oznacza, że nie będzie mieć możliwości głosowania. Wszystkie takie osoby będą mogły skorzystać z pomocy w Laboratorium Innowacji Społecznych (al. Zwycięstwa 96/98), siedzibach rad dzielnic, Centrum Aktywności Seniora, obu siedzibach UM Gdyni - czyli na al. Piłsudskiego i na ul. 10 Lutego, oraz we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Dodatkowo, wzorem ubiegłego roku, zorganizowane zostaną tzw. punkty lotne. Pojawią się one m.in. w gdyńskich centrach handlowych. Uwaga! Nie trzeba też głosować jednego dnia, tylko w niedzielę! Głosowanie potrwa 11 dni i zakończy się 4 listopada. Warto więc wygospodarować na nie chwilę czasu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto