Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Budowa Roku 2020”. Nagrodzono sześć pomorskich inwestycji, w tym trasę komunikacyjną z tramwajem i jedynym w Polsce wiaduktem weneckim

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
„Budowa Roku 2020”. Wszystkie nagrodzone inwestycje na Pomorzu znajdziesz w galerii. Koniecznie zobacz te niezwykłe projekty! >>>
„Budowa Roku 2020”. Wszystkie nagrodzone inwestycje na Pomorzu znajdziesz w galerii. Koniecznie zobacz te niezwykłe projekty! >>>Tom Kurek/Przemyslaw Swiderski/Materiały prasowe Allcon/Canva
W Warszawie odbyło się rozdanie nagród dla najlepszych projektów budowlanych w Polsce. „Budowa Roku” to coroczny, prestiżowy przegląd polskiego budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego, organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. W tegorocznej edycji we wtorek, 28.09.2021 r. narodzono m.in. sześć inwestycji z Pomorza.

„Budowa Roku 2020”. Coroczny, prestiżowy przegląd polskiego budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego

Budowa Roku to branżowy konkurs, który jest jednocześnie prestiżowym przeglądem osiągnięć polskiego budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego, promującym osiągnięcia projektantów, inwestorów oraz wykonawców. Konkurs zorganizował – już po raz 31. – Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy udziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W tegorocznej edycji nagrody przyznano w 8. kategoriach (18 nagród I stopnia, 17 – II stopnia i 10 – III stopnia). W tym doborowym gronie znalazło się 6 inwestycji z województwa pomorskiego:

  • jedna inwestycja komunalna,
  • trzy mieszkaniowe projekty deweloperskie o zróżnicowanej skali,
  • budynek użyteczności publicznej,
  • biurowiec.

To powód do dumy dla inwestorów, projektantów i wykonawców, bo konkurs stawia przed uczestnikami wysokie wymagania z punktu widzenia zastosowania nowoczesnych technologii i materiałów, funkcjonalności obiektu, wysokiej jakości robót. Oceniany jest również wpływ inwestycji na środowisko naturalne i gospodarkę regionu.

– Wymogi te sprawiają, że, zgłaszając do rywalizacji konkursowej swój obiekt budowlany czy infrastrukturalny, ocenie sądu konkursowego poddają się najlepsi z najlepszych – komentuje wyniki Ryszard Trykosko, członek Komitetu Honorowego Konkursu, przewodniczący Rady Fundacji PZITB.

„Budowa Roku 2020”. Nagrodzone inwestycje z Pomorza

A oto pomorscy laureaci i zdobywcy tytułów „Budowa Roku 2020”.

Wszystkie nagrodzone inwestycje na Pomorzu znajdziesz w galerii. Koniecznie zobacz te niezwykłe projekty

  • Tytuł „Budowa Roku 2020” (nagroda I stopnia) w grupie II (Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł ) sąd konkursowy przyznał inwestycji „Tarasy Bałtyku”.

To spektakularny, tarasowy wielorodzinny budynek mieszkalny z usługami oraz garażem podziemnym i nadziemnym w Gdańsku. Dodatkowym (pozakonkursowym!) atutem inwestycji jest lokalizacja w pierwszym pasie nadmorskiej zabudowy, na Przymorzu przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 31.

– Od początku zależało nam na tym, aby każdy mieszkaniec mógł codziennie cieszyć się niepowtarzalnym widokiem z okna, np. na morze, park, morenowe wzgórza, panoramę miasta czy prywatne patio wypełnione zielenią – mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon. – To właśnie tzw. one milion dolar view buduje standard premium, zwiększa komfort życia i czyni inwestycję wyjątkową.

To nie pierwsza nagroda dla tego projektu. Już w trakcie jego realizacji zdobył międzynarodową nagrodę Best Residential High–rise Development Poland w ramach prestiżowego konkursu European Property Awards 2019-2020. Podczas gali wręczania nagród w Londynie otrzymał również dodatkową nagrodę – FIVE STAR. Teraz docenili go jurorzy branżowego „Oscara”.

  • W tej samej II grupie (Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł) równorzędną nagrodę I stopnia otrzymała inwestycja Portova, czyli nowoczesny kompleks mieszkalno-usługowy zlokalizowany w sercu Gdyni.

Biały, strzelisty budynek przywrócił dawny blask zapomnianym terenom w sąsiedztwie portu, powiększając tym samym obszar spacerowy Śródmieścia. W ślad za nim zaczęły powstawać tu kolejne inwestycje. Jury doceniło nie tylko wysokiej klasy realizację, ale też wykorzystanie ogromnego potencjału lokalizacji i miastotwórczy charakter. Z Portovej w kilka minut można dojść do mariny i nadmorskiej plaży. Z jej tarasów i okien rozciągają się widoki na morze i miasto z zupełnie nowej perspektywy.

– Śródmieście Gdyni do tej pory kończyło się na Placu Kaszubskim. Poczuliśmy, że możemy przesunąć tę granicę kawałek dalej – mówi Michał Ciomek, dyrektor działu przygotowania projektów Invest Komfort. – Architektura Portovej nie miała ulegać trendom, nie miała ulegać modom. To miał być budynek, który będzie starzał się godnie, z szacunkiem do tego, co było wcześniej.

Ponad 50-metrowa dominanta szybko stała się charakterystycznym punktem Gdyni. W osiedle został też w komponowany pięknie odrestaurowany, zabytkowy budynek.

  • Tytuł „Budowy Roku 2020” (i nagrodę I stopnia) w grupie V (Obiekty drogowe i mostowe) sąd konkursowy przyznał w tej edycji inwestycji gminy miasta Gdańska. Chodzi o projekt i budowę Alei Pawła Adamowicza wraz z infrastrukturą drogową i tramwajową oraz unikatowym obiektem mostowym nad Potokiem Siedleckim.

Kluczowym elementem inwestycji łączącej ul. Bulońską z ul. Jabłoniową jest linia tramwajowa o długości 2,6 km, z 6 przystankami i węzłem integracyjnym tramwajowo-autobusowym wraz z parkingiem samochodów osobowych i rowerów (167 miejsc parkingowych samochodowych, w tym 11 dla niepełnosprawnych, 22 miejsca postojowe rowerowe). Zbudowano je, aby w przyszłości ułatwić podróżnym przesiadki do różnych środków lokomocji.

  • Jedyną w tym rozdaniu nagrodę „Budowa Roku 2020” II stopnia dla pomorskich inwestycji (w grupie VIII, obiektów ocenianych indywidualnie) sąd konkursowy przyznał Budynkowi Sądu Rejonowego w Tczewie.

Postawiony na nieużytkowanym terenie w środku miasta 3-kondygnacjny obiekt jest jednym z najnowocześniejszych budynków sądowych w województwie pomorskim. Archiwa usytuowano w kondygnacji piwnicznej, zapewniającej bardzo dużą ilość przestrzeni magazynowej (98 492 m półek!).

  • Nagrodę III stopnia w grupie III (Obiekty biurowe) zdobyła firma Ekolan Serwis za biurowiec N696 w Sopocie. Projekt, który powstał w Pracowni Architektonicznej Proconcept w Sopocie zrealizowała spółka Ekolan SA.

Budynek jest przykładem obiektu o współczesnej formie architektonicznej, nawiązującego do historycznej części miasta (jego nazwa nawiązuje do oryginalnej kamienicy przy al. Niepodległości 696 w Sopocie, która od strony głównej trasy przelotowej zasłania (osłania?) nowoczesną budowlę.

  • Nagrodę III stopnia w grupie VI (Obiekty przebudowane i rewitalizowane) konkursowy sąd przyznał firmie Euro Styl z grupy Dom Development za „Polanki Apartamenty” – przebudowę zespołu 2 budynków wielorodzinnych w Gdańsku przy ul. Polanki 57-58 (wraz z zagospodarowaniem terenu).

To inwestycja butikowa. „Polanki Apartamenty” tworzą dwa kameralne budynki, w których mieści się łącznie tylko 9 apartamentów. Pierwszy budynek pod nr 58 zachowuje architekturę głównej bryły zabytkowego, popularnego przed II wojną światową hotelu z restauracją i kawiarnią Weises Lamm (Białe Jagnię). Drugi, o nowoczesnym charakterze willowym, powstał w miejscu gospodarczego budynku pod nr 57.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto