Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bramki ABC na lotnisku w Gdańsku. Odprawy także dla dzieci powyżej 12. roku życia. Od kiedy? Jak się odprawić? Podpowiadamy

OPRAC.:
Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Odprawy także dla dzieci powyżej 12. roku życia
Odprawy także dla dzieci powyżej 12. roku życia Przemyslaw Swiderski
Bramki ABC, znane lepiej jako biometryczne, od niedawna znajdują się na gdańskim lotnisku. Wkrótce będą mogły z nich skorzystać dzieci powyżej 12 roku życia. Sprawdźcie, od kiedy.

Czym jest bramka ABC?

Bramka ABC to automatyczna bramka, która jest wykorzystywana do odprawy granicznej. Mogą z niej skorzystać podróżni, którzy są obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Żeby tak się stało, muszą posiadać paszporty biometryczne. Wspomniane udogodnienie jest skierowane także do Polaków, którzy mają ważne biometryczne dowody osobiste.

Bramki ABC w Gdańsku dla dzieci powyżej 12. roku życia

Od niedawna z automatycznych bramek mogą skorzystać pełnoletni turyści, którą swoją podróż rozpoczynają w Gdańsku.

Okazuje się, że już od środy 15.02. takie udogodnienie będzie też skierowane do dzieci powyżej 12. roku życia. Ułatwienie zostanie wprowadzone wyłącznie przy wjeździe do Polski.

Poza skończonym 12. rokiem życia, dziecko będzie musiało także spełnić następujące warunki:

  • mieć przynajmniej 140 cm wzrostu,
  • posiadać biometryczny dokument podróży.

Gdańsk nie jest jedynym lotniskiem, na którym znajdują się bramki ABC. Mieszczą się one także w takich obiektach jak: Kraków-Balice, Poznań-Ławica, Warszawa-Modlin, Warszawa-Okęcie, Wrocław-Strachowice.

Ilu podróżnych skorzystało z bramek ABC?

Jak przekazała Straż Graniczna, "od czerwca 2019 r. do końca 2022 r. z bramek ABC skorzystało 4,7mln podróżnych. Obecnie w lotniczych przejściach granicznych znajdują się łącznie 72 bramki, z tego 43 na przylotach do Polski".

Jak odprawić się w bramkach ABC?

Pasażer, który zdecyduje się na odprawę w bramce ABC, powinien najpierw zeskanować swój dokument, przykładając go do czynnika. Potem, gdy otworzą się drzwi wejściowe, musi wejść do środka. Wtedy następuje proces weryfikacji biometrycznej.

Automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna. Pozwala to wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego - poinformowała Straż Graniczna.

Gdy proces weryfikacji zakończy się pozytywnie, otworzą się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. Gdy jednak trzeba przeprowadzić dodatkowe czynności, podróżny musi się udać na II linię kontroli.

ZOBACZ TEŻ:

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Kilkanaście startów i lądowań samolotów pasażerskich w strefie bez kontroli?

tekst alternatywny

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto