Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Błyskawica” po remoncie i w nowych barwach powróciła do Śródmieścia Gdyni. Okręt przeszedł gruntowny remont

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
ORP „Błyskawica” już w nowych, historycznych barwach z 1942 roku i po remoncie ponownie zacumowała przy nabrzeżu Pomorskim
ORP „Błyskawica” już w nowych, historycznych barwach z 1942 roku i po remoncie ponownie zacumowała przy nabrzeżu Pomorskim Szymon Szadurski
Spore poruszenie zapanowało w czwartek, 24.06.2021 r. na nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Po południu ORP „Błyskawica”, jeden z symboli miasta i najstarszy na świecie zachowany niszczyciel, po ponad trzech miesiącach nieobecności powrócił na swoje stałe miejsce cumowania, do Basenu Prezydenta. Okręt poddany został w ostatnich tygodniach gruntownemu remontowi.

Gdynia. ORP „Błyskawica” wróciła do Basenu Prezydenta

Legendarnemu niszczycielowi, zasłużonemu w trakcie walk podczas II wojny światowej, entuzjastyczne przywitanie zgotowała niemała grupa mieszkańców i turystów. W ruch poszły aparaty fotograficzne i smartfony.

– Wygląda zachwycająco, jeszcze pachnie farbą – komplementowała wygląd wyremontowanej ORP „Błyskawicy” pani Zofia, która wraz z córką pojawiła się na nabrzeżu Pomorskim. – Tęskniliśmy za nią i cieszymy się, że wróciła.

Niszczyciel ORP „Błyskawica” po remoncie. Jakie prace wykonano?

Okręt-muzeum poddany został gruntownemu remontowi za kwotę ponad siedmiu milionów złotych w PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu. Po zakończeniu prac, w czwartek, 24 czerwca po południu przypłynął z powrotem do Śródmieścia w asyście dwóch holowników.

Naprawę dokową niszczyciela rozpoczęto 9 marca. Zrealizowane prace objęły m.in.:

  • konserwację wszystkich zbiorników,
  • wykonanie nowych systemów centralnego ogrzewania,
  • przegląd systemu ochrony katodowej,
  • konserwacji poddano kadłub i nadbudówkę,
  • wykonano także dwa nowe zbiorniki fekaliowe.

– Zakres prac był bardzo wymagający – podkreśla Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej. – Remont trwał 107 dni i zakończony został w uzgodnionym terminie. Oddajemy zatem ten piękny okręt z powrotem w ręce mieszkańców Gdyni, Polaków i turystów z całego świata. Możliwość remontowania naszej dumy narodowej była dla nas zaszczytem.

Okręt, w porównaniu do wyglądu sprzed wizyty w PGZ Stoczni Wojennej, zyskał nowe barwy. Odwzorowano oryginalny kamuflaż ORP „Błyskawicy” z 1942 roku, kiedy brała udział w kampanii śródziemnomorskiej. Jak zdradza Paweł Lulewicz, aby było to możliwe, posiłkowano się zachowanymi materiałami archiwalnymi i konsultowano z historykami.

Już w niedzielę, 27 czerwca o godz. 13:00 na pokładzie legendarnego niszczyciela odbędzie się niezwykła ceremonia. Honorowy patronat nad ORP „Błyskawicą” obejmą Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey, córki Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej jednostki.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ORP „Błyskawica” udostępniona zostanie do ponownego zwiedzania najpóźniej w pierwszej połowie lipca.

ORP „Błyskawica”. Historia

ORP „Błyskawicę” zwodowano w 1936 roku w brytyjskiej stoczni J. Samuel White w Cowes. W 1937 roku rozpoczęła służbę w Marynarce Wojennej, biorąc udział między innymi w bitwie o Atlantyk oraz operacji „Overlord”. Od 1976 roku okręt jest jednostką reprezentacyjną. Obecnie utrzymywany jest przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Okręt zwiedzić potrafi nawet ponad 100 tysięcy osób rocznie. Łącznie na pokładzie tego muzeum na wodzie gościło już, od 1976 roku, ponad sześć milionów osób.

TOP 100 POMORSKICH FIRM – RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto