Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biografie Gdańskie w Miniaturze do 26.11.2022: Za nami premiera, przed nami spektakle i prezentacje artystyczne mniejszości narodowych

Grażyna Antoniewicz
Spektakl jest interesujący, akcja dynamiczna, a aktorzy grają znakomicie, ani razu nie ocierając się o patos czy fałszywe tony
Spektakl jest interesujący, akcja dynamiczna, a aktorzy grają znakomicie, ani razu nie ocierając się o patos czy fałszywe tony mat. prasowe Miniatury/ Piotr Pędziszewski
Piękna, mądra i ciekawie opowiedziana lekcja gdańskiej historii – tak najkrócej można opisać sobotnią premierę w Teatrze Miniatura, która odbyła się w ramach Dni Mniejszości Narodowych Biografie Gdańskie. Przed nam codziennie kolejne spektakle i inne wydarzenia, w których warto wziąć udział jeszcze do 26 listopada.

- Po II wojnie światowej do wyzwolonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski – mówi Agnieszka Kochanowska, autorka książki „Jak się tu znaleźliśmy”, na podstawie której został zrealizowany spektakl.

Spektakl w Miniaturze: „Jak myślisz, jak tam będzie? Inaczej/ obco/ trudno/ ale za jakiś czas/ jak w domu”

Na scenie mieszają się i plączą losy bohaterów. Niekiedy widzowie gubią się, nic dziwnego, wszak losy ludzi, którzy po wojnie zamieszkali w Gdańsku, były nie tylko dramatyczne, ale i skomplikowane.

Kilkunastoletni Władek z Białorusi na chwilę zostaje kozakiem, Ania z Wilna przyjeżdża do Gdańska po długiej podróży w towarowych wagonach, Żydówka Sara po ucieczce z getta musi zmienić imię: „przyjeżdża jakaś pani/ zabiera mnie do Domu Dziecka w Gdańsku/ pan z wąsem pyta, jak się nazywam/ Hanna Zawadzka/ jesteś Żydówką?/ jestem Polką/ mówię, jak kazali/ notuje coś w papierach/ i już na zawsze zostają Hanką”. Tatarzy Tamara i Ali też jadą pociągiem nad morze i wspominają wakacje w dworku u wuja i swoje mieszkanie w Wilnie – miejsca na zawsze utracone.

„Tamara, jak myślisz, jak tam będzie?” – pyta Ali. „Inaczej/ obco/ trudno/ ale za jakiś czas/ jak w domu”.

Wspólna opowieść, wielobarwna jak mozaika

Powstała jedna wspólna opowieść, wielobarwna jak mozaika. Chcąc dowiedzieć się więcej, a mam taką nadzieję, że zechcą, młodzi widzowie spytają rodziców, nauczycieli – może sięgną do książek?

Wydarzenia oglądamy oczami dzieci i młodzieży, którzy opowiadają o tym, jak trafili do Gdańska. Opowiadają prosto, ale zmysłowo i emocjonalnie, postaci są na tyle wyraziste, że widzom łatwo się z nimi utożsamić.

Spektakl dla widzów od lat 8 do 100

Spektakl jest interesujący, akcja dynamiczna, a aktorzy grają znakomicie, ani razu nie ocierając się o patos czy fałszywe tony. Przedstawienie podoba się nie tylko dzieciom i młodzieży, lecz także dorosłym. Prosta, umowna scenografia pozwala na płynne zmiany miejsca akcji.

To piękna i mądra lekcja historii, ciekawie opowiedziana. Warto, żeby obejrzeli ją wszyscy mieszkańcy Gdańska, bo to opowieść o nas wszystkich. Teatr Miniatura przygotował też broszurę edukacyjną, gdzie można znaleźć inspiracje i pomysły do poprowadzenia zajęć na podstawie spektaklu.
Reżyseria Magdalena Miklasz i Amadeusz Nosal, występują:
Magdalena Bednarek,
Edyta Janusz-Ehrlich,
Jakub Ehrlich,
Jacek Gierczak,
Jacek Majok,
Hanna Miśkiewicz,
Jadwiga Sankowska.

Spektakl dla widzów od lat 8 do 100.

BIOGRAFIE GDAŃSKIE potrwają do 26 listopada

Spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” będzie można obejrzeć jeszcze 23 i 24 listopada o 10.00, a poza tym w programie przedstawienie lalkowe bez słów „Koniku!” ukraińskiego duetu Aliny Bogdanowicz i Stanisława Wojciechowskiego (26 listopada, g. 11.00) oraz dwa wieczory prezentacji artystycznych mniejszości narodowych. W piątek 25 listopada od 18.00 pokaz wielokrotnie nagradzanego litewskiego ludowego zespołu tanecznego Spietlius oraz koncerty folkowego zespołu Emigrah i białoruskiego zespołu rockowego Relikt, a w sobotę 26 listopada od 16.30 pokaz zespołu Art Orient złożonego z trzech tancerek specjalistek od tańca brzucha i tańca z rekwizytami takimi jak wachlarze jedwabne, miecze, skrzydła czy świeczniki, koncert znanych i popularnych piosenek żydowskich „Zaśpiewaj mi piosenkę po żydowsku” w wykonaniu artystów warszawskiego Teatru Żydowskiego oraz koncert tria Michalove, zdobywcy w tym roku II nagrody oraz Nagrody Programu I Polskiego Radia na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia można odbierać w kasie Teatru Miniatura

ZOBACZ TEŻ:
Pałac Kultury do góry nogami, czyli... obrazy Fangora w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biografie Gdańskie w Miniaturze do 26.11.2022: Za nami premiera, przed nami spektakle i prezentacje artystyczne mniejszości narodowych - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto