18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Biega, szuka pan Hilary... - laserowa korekcja wzroku

Artykuł sponsorowany
Sam zabieg laserowej korekcji trwa od kilku do kilkunastu minut
Sam zabieg laserowej korekcji trwa od kilku do kilkunastu minut
O laserowej korekcji wzroku, z dr. Piotrem Klikowiczem, koordynatorem Chirurgii Okulistycznej Szpitala Swissmed, rozmawia Ania Fodorowska.

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu rogówki światłem lasera i poprzez zmianę jej wypukłości następuje poprawa widzenia.

Czy jest to zabieg dla wszystkich? Jakie są przeciwwskazania?

Zabieg laserowej korekcji wzroku proponowany jest pacjentom w przedziale wiekowym 20-65 lat, którzy chcą żyć komfortowo każdego dnia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych oraz borykania się z ich uciążliwościami. Są oczywiście pewne przeciwwskazania, ale o nich informuje pacjenta lekarz okulista w czasie wizyty kwalifikacyjnej.

Laser pozwala na zastosowanie różnych metod. Czym różnią się one od siebie?

Metody różnią się sposobem przygotowania oka do zabiegu, długością zabiegu, który trwa do kilkunastu minut i okresem rekonwalescencji. Stosowany przez nas aparat pozwala także na zastosowanie metody bezdotykowej. Wszystkie te metody są jednak bezpieczne i skuteczne. O zastosowaniu tej czy innej metody zawsze decyduje lekarz prowadzący.

Jakie są potencjalne zagrożenia?

Jeśli pacjent po zabiegu stosuje się ściśle do zaleceń chirurga, przyjmuje wskazane leki (krople), przez okres miesiąca po zabiegu unika ekspozycji na słońce bez okularów przeciwsłonecznych, unika pomieszczeń zakurzonych i zadymionych, nie korzysta z sauny i solarium, nie ma zagrożeń. Pomimo ryzyka komplikacji poniżej jednego procenta, należy pamiętać jednak, że jest to zabieg operacyjny i że nie można nigdy w 100% przewidzieć zachowania i reakcji organizmu.

Czy efekt jest trwały, czy nie będę potrzebował okularów do końca życia?

Celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku, w większości przypadków całkowicie, niekiedy możliwa jest tylko częściowa redukcja wady. W wyjątkowych przypadkach (1-3 procent ) zdarza się, że względu na różne czynniki np. pracy przy komputerze, pracy w nocy, urodzenie dziecka czy też samoistnie, może pojawić się niewielka wada i wtedy pomocna będzie korekcja okularowa bądź za pomocą soczewek kontaktowych.

Czy nie jest to zbędny luksus?

Zabieg laserowej korekcji daje znacznie lepszy komfort życia każdego dnia. Pozwala wyeliminować np. infekcje oczu spowodowane soczewkami czy parowanie szkieł okularowych. Ważne są względy estetyczne, charakter wykonywanej pracy, tryb życia. Jednocześnie, koszt zabiegu jest porównywalny z kwotą wydaną na nowe okulary czy kolejne soczewki przez okres kilku lat.

Porozmawiajmy o zaćmie. Jak ją rozpoznać?

Pierwsze objawy zaćmy bywają przez pacjentów bagatelizowane. Początkowo choroba objawia się niewielkim zamgleniem obrazu, obniżeniem kontrastu i wyrazistości barw. Z czasem objawy nasilają się. W bardziej zaawansowanym stadium choroby dostrzegalne są jedynie niewyraźne kształty, a w najbardziej rozwiniętym-wyłącznie światło i ciemność. Potrzebna jest nowa soczewka.

Czym kierować się przy doborze soczewki?

Wybór wszczepianych soczewek ma poważny wpływ na jakość naszego widzenia, a co za tym idzie-komfort życia po zabiegu usunięcia zaćmy. Na rynku jest dostępnych wiele modeli o różnym poziomie zaawansowania technologicznego. Niestety, wiele placówek nie informuje pacjentów o tym, jakie soczewki zostaną wykorzystane podczas zabiegu. Ze względu na ograniczenia związane z refundacją NFZ pacjenci nie mają możliwości wyboru rodzaju soczewki i ważne jest, aby podczas pierwszej wizyty kwalifikującej i rozmowy z doktorem poznali szczegóły rodzaju implantu, który będzie mógł być u nich zastosowany. Przy zabiegach prywatnych pacjenci wspólnie z lekarzem kwalifikującym dobierają najkorzystniejszą dla nich soczewkę. Nowoczesne soczewki zapewniają dobry wzrok z bliska, daleka i pośrednich odległości, korygują astygmatyzm, poprawiają kontrast, ostrość kolorów.

Jak wygląda zabieg zaćmy i czy jest bolesny?

Podczas zabiegu zwanego fakoemulsyfikacją lekarz wykonuje tylko 1–3 milimetrowe nacięcie w gałce ocznej. Operację przeprowadzamy ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i jest on całkowicie bezbolesny. Chirurg przy pomocy ultradźwięków rozbija zmętniałą soczewkę i wypłukuje ją z oka. Następnie specjalnymi narzędziami wprowadza sztuczną. Zabieg ten nie wymaga założenia szwów. Trwa około 15–20 minut. Następnie okulista zakłada opatrunek, który zdejmuje następnego dnia podczas wizyty kontrolnej.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu oraz czego należy unikać?

Całkowite wygojenie oka po operacji następuje po 2-3 miesiącach, jednakże już po kilkudziesięciu godzinach oko widzi lepiej. W okresie gojenia może występować nadwrażliwość na światło czy uczucie ciała obcego pod powieką. W okresie rekonwalescencji należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne wg. zaleceń okulisty, stosować zalecane krople do oczu, zasłaniać oko ochronną osłonką na noc przez 7 dni, unikać wysiłku fizycznego, nie oglądać telewizji dłużej niż 2 godz. dziennie przez pierwsze 7 dni po operacji, nie stosować gorących kąpieli, nie korzystać z sauny, basenu i nie przebywać w miejscach zakurzonych, zapylonych czy zadymionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto