Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Mierzeszynie walczy w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku. Zobacz zdjęcia i zagłosuj!

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Biblioteka po modernizacji
Biblioteka po modernizacji Fot. Bibiloteka w Mierzeszynie
Małe jest piękne - w tej kategorii walczy o laur biblioteka w Mierzeszynie w gm. Trąbki Wielkie w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Sprawdźcie, jak wygląda biblioteka po modernizacji i gdzie można oddać głos.

Modernizacja biblioteki w Mierzeszynie

Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, Filia w Mierzeszynie bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

- Startujemy w kategorii "małe jest piękne" - mówi Leszek Orczykowski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich. - Modernizacja wnętrza biblioteki w Mierzeszynie odbywała się od lipca 2018 roku do sierpnia 2020 roku. Po jej zakończeniu stała się nowoczesnym centrum kultury i miejscem spotkań służącym nie tylko mieszkańcom. Prosimy więc o zagłosowanie na naszą bibliotekę.

Głosowanie odbywa się na stronie www.modernizacjaroku.org.pl. KLIKNIJ TUTAJTam trzeba znaleźć obiekt, na który zagłosujemy. Biblioteka w Mierzeszynie

Jakie zmiany zaszły w bibliotece

Powierzchnia wnętrza mierzeszyńskiej biblioteki dostępnego dla czytelników to tylko 55,7 m kw. Niełatwo na takiej powierzchni zgromadzić ciągle rozrastający się księgozbiór oraz komputery i inne potrzebne urządzenia. Tego zadania podjął się znakomity architekt wykonujący bibliotekę w Manhattanie we Wrzeszczu - Zbigniew Żejmo.
W bibliotece wymieniono wykładzinę podłogową, pomalowano ściany i sufit, zmieniono instalację elektryczną i internetową, zainstalowano energooszczędne oświetlenie oraz wyposażenie multimedialne - głośniki, projektor i ekran.

Użyte regały z odzysku znakomicie wpisały się w nową aranżację. Na ich bokach zamontowano panele na nowości książkowe. Wykonano oznakowanie półek oraz zastosowano rozdzielacze alfabetyczne i działowe. Specjalnie do tego wnętrza zostały zaprojektowane i wykonane: lada biblioteczna, stanowisko komputerowe dla czytelników oraz panele na ulotki.

Fototapeta z historią Mierzyszyna

Jednak tym, co zadecydowało o ostatecznym wizerunku biblioteki jest tapeta z historycznymi zdjęciami Mierzeszyna, stworzona przy niezwykle aktywnym udziale lokalnej społeczności. Ten pomysł uaktywnił aktualnych i byłych mieszkańców, którzy odpowiedzieli na apel i dostarczyli kilkadziesiąt bezcennych zdjęć z prywatnych archiwów. Kolekcjonerzy udostępnili kilkanaście przedwojennych pocztówek.
Z Instytutu Herdera w Niemczech
pozyskane zostały sensacyjne zdjęcia słynnego tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, który jak się okazało był w czasie II wojny światowej przechowywany w kościele ewangelickim w Mierzeszynie. Nie mogło zabraknąć także zdjęć najsłynniejszych mieszkańców Mierzeszyna: patrona miejscowej Szkoły Podstawowej księdza proboszcza Jana Pawła Aeltermanna oraz twórcy ludowego Zygmunta Bukowskiego. Otrzymane materiały zostały pogrupowane chronologicznie i tematycznie, i powstała fototapeta z …historią Mierzeszyna na ścianie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto