Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w strefie zamieszkania. Kto może więcej - kierowcy czy piesi? ZASADY

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Sławomir Kowalski / Polska Press
Znak D-40 oznacza, że wjeżdżamy do strefy zamieszkania. Co to oznacza? Obowiązuje on na wszystkich ulicach, skrzyżowania, placach i pozostałych terenach, na których odbywa się ruch drogowy. W Polsce takie strefy funkcjonują od kilkunastu lat, a mimo to zasady wynikające ze znaku drogowego D-40 nadal są często łamane. Co mogą robić kierowcy, a co piesi? Kliknij w "galerię" i sprawdź, czy nie łamiesz prawa.

Wypadek na Wieżyckiej w Gdańsku - 12.12.2022 r.

W poniedziałek, 12 grudnia 2022 roku w jednej ze stref zamieszkania w Gdańsku pijana 40-latka potrąciła 10-latkę, która przechodziła przez ulicę. Kobieta miała ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Ostatnie zdarzenie na ulicy Wieżyckiej umacniają w przekonaniu, że w strefie zamieszkania kierowcy oraz piesi muszą zachować wzmożoną ostrożność. Jest to również okazja do przypomnienia poszczególnych zasad panujących w takim obszarze.

Jakie zasady obowiązują w strefie zamieszkania?

W obszarze strefy zamieszkania obowiązują szczególne zasady. Piesi są w nich uprzywilejowani i wolno im poruszać się na całej udostępnionej do użytku przestrzeni, również po jezdniach.

- Kierujący zawsze muszą ustępować przechodniom pierwszeństwa - podkreślał Robert Kacprzak z biura prasowego Straży Miejskiej w Gdańsku. - Prędkość pojazdów w strefach jest ograniczona do 20 km/h, a progi zwalniające nie muszą być oznaczane znakami pionowymi.

W strefach zamieszkania postój pojazdów dozwolony jest jedynie w miejscach wyznaczonych. Za pozostawienie pojazdu w innym miejscu kierującemu grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny.

Na jednym z osiedli przy ulicy Niepołomickiej w Gdańsku gdańszczanin przez długi czas parkował swoje auto w miejscu niewyznaczonym. W konsekwencji mundurowi ukarali go 16 mandatami.

- Od początku stycznia do 31 października 2022 r. na numer 986 wpłynęło 1249 zgłoszeń dotyczących niewłaściwego parkowania pojazdów w strefie zamieszkania - dodał Robert Kacprzak. - Na kierowców, którzy zignorowali znak D-40 (strefa zamieszkania), funkcjonariusze nałożyli 3153 mandaty, udzielili 328 pouczeń oraz sporządzili 239 notatek na wniosek o ukaranie do sądu. Mundurowi wystawili też 1827 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia (są to wezwania do siedziby straży miejskiej, które będą skutkowały mandatami, pouczeniami lub wnioskami do sądu). 1770 razy strażnicy zakładali na koła aut blokady.

ZOBACZ TEŻ:
Gapowicze w Gdańsku - coraz więcej osób nie płaci za przejazdy komunikacją miejską

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo w strefie zamieszkania. Kto może więcej - kierowcy czy piesi? ZASADY - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto