18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdyskusyjny triumf Wojciecha Szczurka w Gdyni

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Wojciech Szczurek głosował razem ze swoją rodziną
Wojciech Szczurek głosował razem ze swoją rodziną Tomasz Bołt
Z niewiarygodnym wręcz poparciem, przekraczającym 87 proc. rozpocznie czwartą kadencję na stanowisku prezydenta Gdyni Wojciech Szczurek. Uzyskany przez niego wynik jest najlepszy w całej Polsce. Już cztery lata temu, kiedy na Szczurka głosowało 85 proc. wyborców, wynik ten uznano za niebywały, komentatorzy podkreślali, iż niezwykle trudno będzie taki rezultat poprawić.

A jednak. Prezydenta Gdyni zdecydowało się poprzeć ponad 77 tys. mieszkańców, podczas gdy jego najgroźniejszy konkurent, Wiesław Byczkowski z Platformy Obywatelskiej, dostał zaledwie nieco ponad 5,7 tys. głosów. Dodatkowo Samorządność Wojciecha Szczurka wprowadziła aż 21 radnych do 28-osobowej Rady Miasta Gdyni, co jest kolejnym rekordem w najnowszej historii samorządu w mieście. PO uzyskała jedynie 5 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość dwa, koalicja skupiona wokół Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie zdołała zdobyć nawet jednego miejsca w radzie. W poprzedniej kadencji Samorządność pochwalić się mogła po wyborach 17 miejscami w Radzie Miasta Gdyni. Wojciech Szczurek nie ukrywa, że obecny wynik ugrupowania, które firmuje własnym nazwiskiem, jest dla niego powodem do dumy i najlepszą z możliwych, pozytywną recenzją wykonywanej pracy.

Wojciech Szczurek i jego współpracownicy przez cały okres trwania kampanii wyborczej deklarowali niechęć do partii politycznych. Podczas debat lider Samorządności mówił, iż ogólnopolskie ugrupowania traktują stanowiska w dużych miastach i samorządach lokalnych jak łup, radził też politykom PO, aby sprawniej zabrali się za rządzenie Polską, losy Gdyni zostawiając w rękach obecnych gospodarzy. Konkurenci Wojciecha Szczurka, którzy dość ochoczo atakowali go podczas kampanii, są zresztą pod wrażeniem osiągniętego przez niego wyniku i wczoraj byli już dużo bardziej zachowawczy w komentarzach.

Tymczasem Szczurek zapowiedział już wczoraj, krótko po uzyskaniu oficjalnych wyników wyborów, iż większych zmian w sposobie zarządzania miastem w nadchodzącej kadencji nie będzie. Utrzymane zostanie całe grono jego współpracowników, propozycję piastowania funkcji wiceprezydentów otrzymają Marek Stępa, Bogusław Stasiak, Michał Guć i Ewa Łowkiel, od lat sterujący razem ze swoim szefem losami Gdyni. Szczurek zresztą wystawił ich w wyborach na radnych miasta, bo - jak twierdził - chciał sprawdzić, jakim cieszą się poparciem mieszkańców i w ten sposób zweryfikować ich dotychczasową pracę.

Test zdali na piątkę, bo Michał Guć, zastępca Szczurka, odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej, uzyskał w swoim okręgu wyborczym aż 5125 głosów, najwięcej ze wszystkich kandydatów na radnych w mieście. Dosłownie zmiażdżył całą konkurencję. Wystarczy tylko napisać, iż najbardziej popularny kandydat spoza prezydenckiej listy, Ireneusz Bekisz z PO, otrzymał w tym okręgu "zaledwie" 1280 głosów. Bardzo wysokie poparcie w swoich okręgach wyborczych uzyskali także Marek Stępa (3763 głosy) oraz Bogusław Stasiak (3022 głosy). Teraz wiceprezydenci zrzekną się mandatów radnych i na ich miejsce w Radzie Miasta Gdyni wskoczą kolejni kandydaci z Samorządności.

Konkurenci Szczurka kolejny raz zachodzą natomiast w głowę, w jaki sposób ten doktor prawa, były sędzia zdołał aż tak zjednać sobie mieszkańców. Współpracownicy prezydenta mają na ten temat swoją teorię.
- Powtarza, że jego partią jest Gdynia i nie jest to pusty frazes, lecz idą za tym czyny - mówi jeden z nich. - Sprawy miasta zawsze były dla niego najważniejsze. Kilka już razy nie przyjmował ofert startu w wyborach parlamentarnych, choć wiadomo, że wygrałby je w cuglach. Odmówił prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, gdy chciał go uczynić szefem swojej kancelarii, co wiązałoby się ze znaczną podwyżką zarobków. Nie przerwał pracy dla miasta w najtrudniejszym dla siebie okresie, zmagając się z chorobą nowotworową. Mieszkańcy to widzą i doceniają.

Ten wynik to dla mnie powód do dumy i satysfakcji

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Mieszkańcy wystawili nam bardzo wysoką ocenę, co nas oczywiście cieszy, lecz i zobowiązuje do jeszcze bardziej starannego przyglądania się problemom w mieście. Samorządność, budując wspólny program przed wyborami, oparty na dialogu z reprezentantami wielu różnych środowisk, uzyskała niezwykle silne wsparcie wyborców. Kolejny raz okazało się, że słuszny i akceptowany przez gdynian jest nasz bezpartyjny model zarządzania miastem, w którym nie ma miejsca na wielką politykę, lecz główny nacisk kładziony jest na rozwój Gdyni i poprawę jakości życia mieszkańców. Jestem bardzo zadowolony z wyników wyborów do Rady Miasta Gdyni, a także z liczby głosów, jakie uzyskali moi zastępcy na stanowiskach wiceprezydentów miasta. Zapowiedziałem, że nie tylko ja, ale także oni będą musieli wystartować w wyborach i kandydując na radnych, poddać się weryfikacji ze strony mieszkańców. Weryfikacja przebiegła pomyślnie. Wszystkim wiceprezydentom złożę w związku z tym propozycję dalszej współpracy.
Zwycięstwo jest tym bardziej budujące, że osobiście uważam wybory za najważniejszy test i wyznacznik skuteczności działania samorządu. Mieszkańcy nie są w stanie w żaden inny sposób, jak przez swój głos, wyrazić swojego rzeczywistego poparcia dla nas.

Niezręcznie jest mi oceniać sytuację z pozycji przegranego

Wiesław Byczkowski kontrkandydat Wojciecha Szczurka z ramienia Platformy Obywatelskiej
Składam szczere gratulacje dla polskiego fenomenu, jakim bez wątpienia jest rekordowe poparcie dla Wojciecha Szczurka. Z pozycji tak wyraźnie przegranego, osoby, która uzyskała 6 procent głosów przy 87 procentach konkurenta, jest to właściwie jedyny, adekwatny komentarz. Nie spodziewajcie się, że w takim dniu będę Wojciecha Szczurka krytykował. Uzyskał on pełną władzę i całkowitą odpowiedzialność za losy Gdyni.
Według mnie, wpływ na tak dobry wynik wyborczy Wojciecha Szczurka bez wątpienia miał fakt, iż kontrkandydata dla urzędującego prezydenta nie zdecydowało się wystawić Prawo i Sprawiedliwość. Choćby po słabym wyniku wyborczym PiS do Rady Miasta Gdyni widać wyraźnie, iż Wojciech Szczurek przejął elektorat PiS w mieście. Z politycznego punktu widzenia taka sytuacja najlepsza nie jest, bowiem im silniejsza byłaby opozycja, tym mocniej mogłaby patrzeć urzędującej władzy na ręce. Platforma Obywatelska wystawiła natomiast kandydata na prezydenta, a mając tak silnego kontrkandydata jak Wojciech Szczurek i popierane przez niego osoby, zdołaliśmy zdobyć 5 mandatów w radzie, tylko jeden mniej niż 4 lata temu.

Szczegółowe wyniki wyborów Samorządowych w Gdyni wg PKW.

Wybory prezydenta Gdyni

1. Szczurek Wojciech Bogusław - 80345 - 87.39%
2. Byczkowski Wiesław Zbigniew - 5981- 6.51%
3. Różański Andrzej Wawrzyniec - 3376 - 3.67%
4. Urban Jacek Kazimierz - 2243 - 2.43%

Radę Miasta Gdyni zdominują radni z samorządności. Będzie ich aż 21 (na 28 miejsc). Na drugim miejscu znalazła się PO z 5 radnymi. 2 radnych będzie pochodziło z PiS

Komitet Wyborców Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka

Małgorzata Balsewicz , Bartosz Bartoszewicz , Andrzej Bień , Stanisław Borski , Joanna Chacuk , Kamil Góral ,Michał Guć , Andrzej JKieszek , Jarosław Kłodziński , Ewa Krym , Beata Łęgowska , Ewa Łowkiel , Marek Łucyk , Jerzy Miotke , Bogusław Stasiak ,Marek Stępa , Beata Szadziul , Maja Wagner , Marcin Wołek , Joanna Zielińska , Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski

Na tej liście pewnie dojdzie jeszcze do przetasowań. Marek Stępa, Bogusław Stasiak i Michał Guć wrócą zapewne do pełnienia funkcji vice prezydentów, a ich miejsca w radzie zajmą kolejne osoby z listy samorządności, czyli - Paweł Brutel, Stanisław Szwabski i Danuta Reszczyńska.

Platforma Obywatelska
Ireneusz Bekisz, Łukasz Cichowski , Mirosława Król, Bogdan Krzyżankowski, Tadeusz Szemiot

Prawo i Sprawiedliwość
Marcin Horała i Paweł Stolarczyk

Kandydaci z największą liczbą głosów z poszczególnych okręgów w Gdyni. Dane za PKW

Okręg nr 1

Miotke Jerzy Piotr (Samorządność) 3258 głosów
Łęgowska Beata (Samorządność) 1835 głosów
Góral Kamil (Samorządność) 1350 głosów
Kłodziński Jarosław (Samorządność) 1339 głosów
Król Mirosława Izabela (PO) 977 głosów
Jaskólska Elżbieta Jadwiga (PiS) 926 głosów

Okręg nr 2

Horała Marcin Michał (PiS) 2197 głosów
Łowkiel Ewa Maria (Samorządność) 2195 głosów
Zmuda-Trzebiatowski Zygmunt Hubert (Samorządność) 1758 głosy
Wołek Marcin Tomasz (Samorządność) 1544 głosów
Cichowski Łukasz Franciszek (PO) 1143 głosy
Gurazda Arkadiusz (PO) 907 głosów

Okręg nr 3

Stępa Marek (Samorządność) 3763 głosy
Zielińska Joanna Violetta (Samorządność) 2426 głosy
Krzyżankowski Bogdan Aleksander (PO) 2401 głosów
Stolarczyk Paweł (PiS) 1430 głosów
Bzdęga Mariusz Grzegorz (PO) 1268 głosów
Balsewicz Małgorzata Ewa (Samorządność) 860 głosów

Okręg nr 4

Stasiak Bogusław Jan (Samorządność) 3022 głosy
Bień Andrzej Tadeusz (Samorządność) 1397 głosów
Kłosek Jan Piotr (PiS) 1355 głosów
Szemiot Tadeusz (PO) 1336 głosy
Chacuk Joanna Izabela (Samorządność) 1275 głosów

Okręg nr 5

Guć Michał Piotr (Samorządność) 5123 głosów
Bekisz Ireneusz Stefan (PO) 1303 głosy
Borski Stanisław Stefan (Samorządność) 1039 głosów
Dambek Roman Witold (PiS) 1006 głosów
Kalinowska Jolanta Maria (SLD) 792 głosy


Zobacz szczegółowe wyniki na Pomorzu

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto