Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbara Hoff - ikona, dyktatorka mody, kobieta instytucja. Wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni

Oliwia Sarnowska
Od 8 lipca 2019 roku możemy podziwiać w Muzeum Miasta Gdyni pierwszą w historii wystawę monograficzną Barbary Hoff. Jest to wystawa szczególna, ponieważ zawiera niepublikowane dotąd nigdzie materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, ale przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane marką Hoffland. Jest to szósta wystawa z cyklu „Polskie projekty polscy projektanci, a jej bohaterką po raz pierwszy jest kobieta. I to jaka!

Barbary Hoff chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Historyczka sztuki, projektantka mody, dziennikarka, pisarka i felietonistka, a przede wszystkim wizjonerka i ikona mody. Absolutnie niezwykła kobieta, która odmieniała polską modę i wzornictwo, ale przede wszystkim samą Polskę. Swymi felietonami Hoff otworzyła kobietom okno na świat i pomogła wytrzymać w tak trudnej ówcześnie rzeczywistości.

#Dziennikarka

Jako dziennikarka daję informacje ogólne. Jako projektantka staram się robić rzeczy konkretne, by udowodnić, że można je szyć i nosić. Barbara Hoff, 1977

Początek kariery Hoff rozpoczął się właśnie od pisanie felietonów do obecnie już legendarnego pierwszego polskiego ilustrowanego tygodnika „Przekrój”. Barbara Hoff pisała do tygodnika prowadząc rubrykę „Moda” w której publikowała: felietony, praktyczne porady, pomysły w nurcie do it yourself, nowe trendy, korespondencje z wyjazdów zagranicznych oraz kolekcje własne. Łącznie na karierę dziennikarki Barbara Hoff poświęciła blisko 48 lat, podczas których opublikowano około 2,5 tysiąca felietonów. To nie jedyne liczby z życiorysu Barbary prezentowane na wystawie, która robią na nas tak wielkie wrażenie.

#Projektantka

Moda w ogóle nie jest dla cudnych, zgrabnych, wysokich, bogatych i zdrowych, tylko moda jest dla wszystkich. Barbara Hoff, 1981

Początek jej związku z projektowaniem rozpoczął się od razu od ogromnego sukcesu. Gdy w 1967 roku wprowadziła do sprzedaży pierwszą kolekcję wyprodukowaną w dziesięciu tysiącach sztuk pod Domami Towarowymi Centrum, tłumy oszalały. Na nagraniach prezentowanych na wystawie sama Barbara Hoff wspomina, że ludzie dosłownie wyrywali sobie rzeczy z rąk i się przepychali, a pracujące tam ekspedientki przerażone prosiły ją, żeby więcej tego nie robiła. Jak pokazuje historia, na szczęście, Barbara Hoff ich nie posłuchała i mimo wszystko nadal to robiła, wstrząsając Polską.

Produkując odzież na masową skalę założyła firmę Hoffland, która w tamtych czasach była jedyną marką w Polsce zawierająca w nazwie nazwisko projektanta. Barbara Hoff samemu projektowaniu poświęcała niewiele czasu, to sam pomysł i umiejętne wprowadzanie go w rzeczywistość było dla niej najważniejsze. Następne w kolejności było zdobywanie materiałów, musiały być tanie, a dobre - przy ich tak ograniczonej dostępności było to bardzo trudne. W tym celu jeździła po różnych zakładach produkcyjnych w całym kraju wybierając jak najbardziej odpowiednie tkaniny i dodatki krawieckie.

W spółdzielniach i fabrykach wybierała wzory, fasony i modele ubrań. Dopilnowywała przymiarek i wszelkich poprawek, a także szukała jak najlepszych rozwiązań. Była absolutną nowatorką, która konsekwentnie pilnowała mody podpatrywanej osobiście za granicą. Przez ponad 40 lat współpracowała z setkami osób i dziesiątkami fabryk, prowadziła negocjacje handlowe, własnoręcznie obliczała koszty produkcji i nadzorowała cały jej proces, odpowiadając także za aspekty logistyczne w czasach wielkiego ekonomicznego niedoboru.

Mówiąc krótko, była po prostu wszystkim.

#Influencerka

Lubię tylko dzisiaj, jutro i pojutrze. Barbara Hoff, 2007

Wpływ Barbary Hoff jest niewyobrażalny i nawet wykracza poza jej pokolenie. Dla Polaków Hoff była bohaterką, która na przekór zastanej rzeczywistości pokazywała im świat piękny i nadzwyczajnie barwny. To twórczyni szczególna, nazywana przez wielu fenomenem, a nawet ikoną.

Największym świadectwem jej ponadczasowego sukcesu są kultowe już propozycje ubrań, takie jak: trumniaki, koszula dziadka, kufajka czy lejba. Barbara Hoff projektowała od strojów kąpielowych i mody plażowej, przez modę codzienną, a nawet suknie ślubne.

SZKICE

Ponadto oczywiście prezentowane są jej proste graficzne rysunki ilustrujące pomysły na własnoręczne przeróbki i szycie. Te praktyczne porady modowych rozwiązań na zawsze zmieniły życie kobiet w Polsce. Barbara Hoff odniosła spektakularny sukces artystyczny, społeczny, jak i komercyjny. Jej działalność należy do największego w tamtych czasach zjawiska kulturowego w Polsce.

Wszystko to oraz wiele, wiele, wiele więcej możemy zobaczyć i dowiedzieć się już teraz na pierwszej takiej i do tego tak wyjątkowo „dizajnerskiej” wystawie w Gdyni. Co się pod tym kryje? Prezentujemy kilka zdjęć z wystawy w Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawę „Barbara Hoff. Polskie projekty polscy projektanci” można oglądać od 6 czerwca do 20 października w Muzeum Miasta Gdyni.

WERNISAŻ: 6.07.2018, godz. 19.00
CZAS TRWANIA WYSTAWY: 7.07.2019 – 20.10.2019
MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
KURATORZY: Weronika Szerle
PARTNER STRATEGICZNY WYSTAWY: Reserved
PARTNERZY WYSTAWY: Muzeum Narodowe w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Gdynia Design Days, Centrum Designu Gdynia, Pomorski, Park Naukowo Technologiczny, Fundacja Przekrój, FINA, NOTI, Klif
PATRONI MEDIALNI: Wyborcza, Wysokie Obcasy, Co jest grane, Dziennik Bałtycki, Together, Radio Gdańsk, trójmiasto.pl
ARANŻACJA WYSTAWY: Studio 1:1
PROJEKT GRAFICZNY: GRUPA PROJEKTOR

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Barbara Hoff - ikona, dyktatorka mody, kobieta instytucja. Wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto