- Włoski „Caio Duilio” w ramach pomocy sojuszniczej wpłynął na Bałtyk. Jednostka ma swoim uzbrojeniem przeciwlotniczym i rakietowym wspierać ochronę polskiego wybrzeża i infrastruktury krytycznej – informował Mariusz Błaszczak, szef MON.
Bałtycka misja włoskiego niszczyciela „Caio Duilio”
- Kilkadziesiąt godzin po podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę postanowienia (o przyjęciu sojuszniczego okrętu), do portu w Gdyni wchodzi włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie: 48 wyrzutni rakiet i zdolności radiolokacyjne sięgające setek kilometrów. Włochy dołączają do sojuszników - USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec, - współdziałając w obronie przestrzeni powietrznej RP – napisał na Twitterze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Ile potrwa sojusznicza misja włoskiej Marynarki Wojennej na Bałtyku?
- Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku – podkreślał wicepremier Mariusz Błaszczak.
Szef MON, podobnie jak szef BBN-u podkreślał potężne uzbrojenie włoskiego okrętu oraz wyposażenie radarowe i system kierowania walką.
Nowoczesny, oddany do służby w roku 2011 niszczyciel „Caio Duilio” (typ Horizon) uzbrojony jest w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych Aster 15/Aster 30 o skutecznym zasięgu zwalczania – 30 i 120 km). Posiada też osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz jest wyposażony w armaty kal. 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped.
- Jest to jeden z najpotężniejszych, obecnych w tym momencie na Bałtyku, okrętów z uzbrojeniem przeciwlotniczym – podkreślał w programie „Wolski o Wojnie” (można go obejrzeć w serwisie youtube), poświęconemu włoskiemu niszczycielowi, ekspert Dawid Kamizela.
Dodajmy, Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski. spotkał się już z delegacją włoskiej Marynarki Wojennej, która przybyła na pokładzie „Caio Duilio”. Należy założyć, że obok części kurtuazyjnej, spotkanie miało też część roboczą, w czasie której ustalono formę współdziałania włoskiego okrętu z polskim (szerzej natowskim) systemem obronnym na Bałtyku.
ZOBACZ TAKŻE: Szef MON Mariusz Błaszczak deklaruje: "Jeszcze w tym roku planujemy postępowanie ws. zakupu okrętów podwodnych"
„Caio Duilio” (to imię rzymskiego dowódcy z okresu pierwszej wojny punickiej) liczy ponad 150 m. długości, 20,3 metra szerokości, a jego pełna wyporność to 7 tys. ton. Osiąga prędkość 29 węzłów. Służy na nim 230 marynarzy. Jednostka przewyższa swoimi gabarytami niektóre lekkie krążowniki z czasów II wojny światowej (np. brytyjski HMS „Penelope”). Co ciekawe, imię "Caio Duilio" nosił włoski pancernik z czasów I wojny światowej.
Zaznaczmy, obecność włoskiego okrętu na Bałtyku to efekt rozmów szefa polskiego MON z włoskim ministrem obrony Guidem Crosetto. W czasie spotkania, które odbyło się w połowie maja, obaj ministrowie omówili dwustronne relacje wojskowe i sprawy związane z modernizacją techniczną armii włoskiej i polskiej. Ministrowie rozmawiali w Rzymie także o obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie i wsparciu militarnym Ukrainy, poruszyli również temat zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie i omówili kwestie związane z wydatkami na obronność państw Sojuszu.
– Współpracujemy z włoskim partnerem bardzo ściśle. Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO. Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra. W ubiegłym roku włoskie F-35 były w Polsce, w tym roku również możemy się tego spodziewać. To jest właśnie wymiar naszej współpracy – powiedział wicepremier Błaszczak po spotkaniu z szefem włoskiego resortu obrony. – Rozmawialiśmy także o tym, że pochodzące ze Świdnika AW149 będą już w tym roku w wyposażeniu Wojska Polskiego. To także rezultat naszych wspólnych rozmów – dodał szef polskiego MON-u.
Tuż po spotkaniu z Guidem Crosetto, Mariusz Błaszczak poinformował o przybyciu włoskiego niszczyciela na Bałtyk.
– Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża – mówił wówczas wicepremier Mariusz Błaszczak po rozmowach z Guidem Crosetto.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?