Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baltops 2022. Brytyjski lotniskowiec HMS Prince of Wales na Bałtyku

olo
Tegoroczna odsłona Baltops rozpocznie się 5 czerwca i potrwa niespełna dwa tygodnie.
Tegoroczna odsłona Baltops rozpocznie się 5 czerwca i potrwa niespełna dwa tygodnie. NATO
Baltops 2022. Ponad 45 okrętów, 75 samolotów i około siedem tysięcy personelu. Duże liczby na trudny czas przygotowali sztabowcy z NATO. Na Bałtyku startuje Baltops 2022. W drodze na to ćwiczenie ma być lotniskowiec, chluba angielskiej marynarki.

Brytyjski lotniskowiec HMS Prince of Wales zmierza na Bałtyk, informują branżowe media. Okręt, który wyszedł z portu w Portsmouth 23 maja, płynie z wyłączonym nadajnikiem systemu automatycznej identyfikacji.

- Tak więc nie mając dostępu do innych narzędzi, nie jesteśmy w stanie określić jego aktualnego położenia - donosi portalmorski.pl. - Najprawdopodobniej jednak nie wszedł jeszcze na Bałtyk. Gdyby do tego już doszło, prawdopodobnie pojawiłby się już w mediach społecznościowych pierwsze meldunki i zdjęcia od shipspotterów np. z Cieśnin Duńskich, a także doniesienia w mediach oficjalnych.

ZOBACZ TEŻ: Solidarna Bellona rozpoczęta! Okręty wyszły w morze. Ćwiczebna operacja NATO na Bałtyku, bierze w niej udział dwadzieścia okrętów

Zdolny do przenoszenia myśliwców F-35 i śmigłowców lotniskowiec zmierzać ma na ćwiczenia Baltic Operations, czyli Baltops. Nie wykluczone, że zmierza jednak na ćwiczenia odbywające się na Atlantyku i Morzu Śródziemnym.

Manewry na Bałtyku organizowane są już po raz 51. W tym roku w ćwiczeniu Baltops weźmie udział łącznie z Polską czternaście krajów NATO. Również dwa kraje stowarzyszone, które na skutek wojny na Ukrainie aspirują do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim, czyli Szwecji i Finlandii. W przypadku obu krajów tegoroczna odsłona Baltopsu jest kolejną z rzędu. Co więcej, Szwedzi są gospodarzami tegorocznych ćwiczeń. Warto przypomnieć, że żołnierze i marynarze ze Skandynawii gościli w Ustce podczas Baltic Operation 2015, kiedy na plaży usteckiego poligonu rozegrano scenariusz desantu morskiego. Duże, międzynarodowe i wymagające zaangażowania sił i środków przedsięwzięcie miało pokazać, że kolektywna obrona członków NATO to nie tylko zapis traktatu. Było co udowadniać, bo Moskwa właśnie zapowiedziała chwilę wcześniej wycelowanie rakiet balistycznych w te państwa paktu, które mogą stanowić dla niej zagrożenie.

- A Baltops to odpowiedź na tego typu irracjonalną retorykę - podkreślał wówczas gen. Philip M. Breedlove, ówczesny szef wojsk USA Europie. - Mocarstwa atomowe nie zachowują się w ten sposób. Z tego też względu my znajdujemy powód, aby tu być i wspólnie ćwiczyć.

Dziś Breedlove to członek Atlantic Council, gdzie optuje za wzmocnieniem wschodniej flanki sojuszu i pomocy Ukrainie.

Tegoroczna odsłona Baltops rozpocznie się 5 czerwca i potrwa niespełna dwa tygodnie. Scenariusz ćwiczeń zakłada m.in.: desant, wykrywanie okrętów podwodnych i akcję ratunkową okrętu podwodnego.

Brytyjski okręt desantowy RFA Mounts Bay przypłynął do Gdyni. Zobacz, jak wspaniale się prezentuje >>>

Brytyjska Marynarka Wojenna w Gdyni. Oto zdjęcia z pokładu o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto