Asseco Prokom w półfinale play-off TBL

Przemek Świderski
Mistrzowie Polski po niespodziewanej wtorkowej porażce tym razem nie zawiedli i po raz trzeci pokonali AZS Koszalin. Wyjazdowe zwycięstwo z Akademikami zapewniło gdynianom awans do półfinału play-off Tauron Basket Ligi. Na parkiecie rywali podopieczni Tomasa Pacesasa wygrali 86:76. Najwięcej punktów dla Asseco Prokomu zdobyli Ratko Varda (16) i Adam Hrycaniuk (15).

W pierwszej kwarcie oba zespoły zagrały bardzo ofensywnie - efekt 52 punkty zdobyte w tej części meczu. Na początku przez jakiś czas utrzymał się wynik remisowym, ale z czasem gdynianie zaczęli wypracowywać sobie przewagę. Po 10 minutach Asseco prowadziło 30:22.

Również otwarcie drugiej kwarty ułożyło się lepiej po myśli mistrzów Polski. Ci powiększyli prowadzenie, ale koszalinianie zanotowali run punktowy 8:0 i zniwelowali część strat. Wówczas za trzy trafił Tommy Adams, trzypunktową akcją popisał także Hrycaniuk i znów wzrosła przewaga gdynian. Do przerwy było 59:44 dla obrońców mistrzowskiego tytułu.

W trzeciej kwarcie Prokom prowadził już różnicą ponad 20 punktów, ale jeszcze przed czwartą odsłoną meczu gospodarze nieco zmniejszyli dystans. Jednak nie na tyle, by móc myśleć o zwycięstwie. Co prawda Akademicy wygrali ostatnią kwartę, ale oba zespoły raziły w niej nieskutecznością. Gdynianie po raz kolejny w starciu z AZS-em mieli szansę przekroczyć granicę 100 punktów, ale w końcówce wyraźnie zluzowali szyki. W ogóle od 38. minuty meczu ani jedni, ani drudzy nie zdołali zdobyć już punktów. Ostatecznie Asseco pokonało gospodarzy 86:76 i wygrało rywalizację 3:1.

AZS Koszalin - Asseco Prokom 76:86 (22:30, 22:29, 17:18, 15:9)

AZS: Mateusz Bartosz 16, Slavisa Bogavac 12, Grady Raynolds 12, Winsome Frazier 11, Igor Milicic 10, George Reese 9, Tomasz Śnieg 6.

Asseco Prokom: Ratko Varda 16 (11 zb), Adam Hrycaniuk 15, Courtney Eldridge 12, Daniel Ewing 11, Tommy Adams 10, Robert Witka 8, Ronnie Burrell 7, Filip Widenow 3, Krzysztof Szubarga 2, Piotr Szczotka 2.

Stan rywalizacji: 3:1 dla Asseco Prokom Gdynia, awans Asseco Prokomu Gdynia do półfinałów.