Asseco Prokom - Energa Czarni 74:61

Asseco Prokom w finale! Mistrzowie Polski pokonali w piątym meczu Energę Czarnych 74:61 i w rywalizacji do czterech zwycięstw wygrali 4:1. O zwycięstwie gdynian przesądziła czwarta kwarta. Momentem przełomowym były dwie z rzędu trójki w wykonaniu Roberta Witki, po których Asseco prowadziło różnicą dziesięciu punktów. Wcześniej trwała wyrównana i twarda walka na pograniczu faulu. Brawa należą się słupszczanom za ambitną postawę w całej półfinałowej rywalizacji.

Asseco Prokom Gdynia - Energa Czarni Słupsk 74:61 (24:20, 16:18, 13:12, 21:11)

Asseco Prokom: Adam Hrycaniuk 14, Filip Widenow 13, Robert Witka 11, Daniel Ewing 10, Courtney Eldridge 8, Ratko Varda 7, Krzysztof Szubarga 5, Tommy Adams 3, Piotr Szczotka 1, Ronnie Burrell 0.

Energa Czarni: Jerel Blassingame 23, Mantas Cesnauskis 15, Wojciech Szawarski 10, Zbigniew Białek 4, Ermin Jazvin 4, William Avery 3, Krzysztof Roszyk 1, Bryan Davis 1, Paweł Leończyk 0.

Stan rywalizacji:
4:1 dla Asseco Prokomu.

IV kwarta 74:61

Widenow stawia kropkę nad "i". 74:61.

Na niespełna minutę przed końcem meczu Asseco Prokom prowadzi 71:61.

Ponownie w roli głównej Witka. 69:59.

W bardzo ważnym momencie za trzy trafia Robert Witka. 66:59.

Na linii rzutów wolnych staje Krzysztof Roszyk. Skrzydłowy Czarnych trafia jeden na dwa wolne. 63:59. Do końca meczu trzy minuty.

63:56 na cztery minuty i 15 sekund przed końcem meczu.

Zza linii 6,75 trafił Cesnauskis. Tym samym odpowiedział Tommy Adams. 63:55.

Dwie z rzędu skuteczne akcje gdynian, w wyniku których ich prowadzenie wzrosło do ośmiu punktów. 60:52 na siedem minut i 17 sekund przed końcem meczu i o czas prosi trener Czarnych Słupsk.

Spod kosza nie trafia Ermin Jazvin. 56:52.

Za trzy Filip Widenow po podaniu Roberta Witki. 56:50.

III kwarta 53:50

Trójka Blassingame'a. 51:50.

Za trzy trafia Wojciech Szawarski. 49:46 na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty.

Przewinienie techniczne trenera Dainiusa Adomaitisa. Dwa wolne skutecznie egzekwuje Ewing. 49:43.

Dwa punkty zdobywa Cesnauskis. 47:42 w 25. minucie spotkania.

Eldridge wykorzystuje jeden z dwóch rzutów wolnych. 45:40.

Chwilowy impas strzelecki przerwał Courtney Eldridge. 44:38.

Oba zespoły jak na razie nie imponują skutecznością. Mistrzowie Polski prowadzą 42:38, a za nami trzy minuty gry w tej kwarcie.

Punkty Hrycaniuka po podaniu Eldridge'a. 42:38.

II kwarta 40:38

Trzypunktowa akcja Blassingame'a. Remis po 38 na 27 sekund przed końcem pierwszych 20 minut gry.

Świetna zespołowa akcja podopiecznych Tomasa Pacesasa, którą skutecznie kończy Adam Hrycaniuk. 38:35.

Po punktach Jazmina Czarni wychodzą na prowadzenie 35:34 na dwie minuty i 30 sekund przed końcem pierwszej połowy spotkania.

Szawarski zmniejsza prowadzenie mistrzów Polski do jednego punktu. 34:33.

W 15. minucie na tablicy świetlnej widnieje wynik 33:28 dla gospodarzy.

Łatwe punkty spod kosza Ermina Jazvina. 31:28. O czas prosi trener Tomas Pacesas.

Szubarga znalazł lukę w obronie Czarnych i zdobył dwa punkty. 31:26. Do końca drugiej kwarty sześć minut i 40 sekund.

Dwa punkty Cesnauskisa. 29:26.

Po trójkowym trafieniu Avery'ego gdynianie prowadzą 29:24.

Drugą kwartę trójką otwiera Filip Widenow. 27:20.

I kwarta 24:20

Szybką kontrę gości kończy Wojciech Szawarski. 21:20.

Kolejna trójka gości. Tym razem w wykonaniu Zbigniewa Białka. 19:18. Do końca pierwszej kwarty minuta i sześć sekund.

Za trzy Jerel Blassingame. 17:15.

Goście wyczerpują limit fauli. Na linii rzutów wolnych staje Adam Hrycaniuk. Środkowy Asseco Prokomu wykorzystuje oba rzuty. 15:10.

W połowie pierwszej kwarty mistrzowie Polski prowadzą 13:8.

W ostatniej sekundzie akcji skutecznym rzutem za trzy popisuje się Jerel Blassingame. Trójką odpowiada Eldridge.

Po podaniu Piotra Szczotki trafia Daniel Ewing. 9:5.

Trójka Ratko Vardy. 7:3.