Arka Gdynia z brązowym medalem! Żółto-niebiescy odrobili straty w rywalizacji ze Stelmetem Zielona Góra [zdjęcia]

Paweł Stankiewicz
Arka Gdynia - Stelmet Zielona Góra
Arka Gdynia - Stelmet Zielona Góra Fot. Przemysław Świderski
Arka Gdynia z brązowym medalem mistrzostw Polski koszykarzy! O wszystkim zadecydował wysoko wygrany rewanż ze Stelmetem Zielona Góra.

Koszykarze Arki byli rozczarowani, że nie zagrali o mistrzostwo Polski i przegrali rywalizację z Anwilem Włocławek do trzech zwycięstw, choć prowadzili już 2:0. Potrafili jednak się pozbierać i z wolą walki przystąpić do rywalizacji o brązowy medal. Zadanie mieli bardzo trudne, bowiem przegrali pierwszy mecz w Zielonej Górze ze Stelmetem aż 77:95, a o miejscu na podium decydował lepszy wynik dwumeczu. Do tego zagrali mocno osłabieni, bowiem na parkiecie nie mogli się pojawić Filip Dylewicz, Robert Upshaw i Josh Bostić.

Początek meczu rewanżowego nie wskazywał na to, że spotkanie może potoczyć się po myśli podopiecznych trenera Przemysława Frasunkiewicza. Pierwszą kwartę spotkania, bardzo wyrównaną, wygrali różnicą dwóch punktów goście z Zielonej Góry i jeszcze powiększyli przewagę w dwumeczu. Arka rozegrała za to bardzo dobrą drugą kwartę, koszykarze gdyńskiego zespołu byli skuteczni i dzięki temu prowadzili po pierwszej połowie 51:40 i kwestia brązowego medalu wciąż była otwarta.

W trzeciej kwarcie wydawało się jednak, że na podium staną koszykarze Stelmetu. Goście wzięli sprawy w soje ręce i w 25 minucie spotkania przegrywali tylko 54:58. To jednak nie był koniec emocji. Żółto-niebiescy odzyskali inicjatywę i po 30 minutach gry prowadzili już 74:57. Do odrobienia został jeden punkt i natchnieni dobrą grą zawodnicy Arki zdominowali czwartą kwartę. Świetny mecz rozgrywali Krzysztof Szubarga i James Florence. Oni doprowadzili żółto-niebieskich do efektownego finiszu i zwycięstwa 105:80, które dało Arce brązowy medal mistrzostw Polski! To pierwszy medal dla trójmiejskiej koszykówki po siedmiu latach.

Arka Gdynia - Stelmet Enea BC Zielona Góra 105:80 (20:22, 31:18, 23:17, 31:23)

Arka: James Florence 33, Krzysztof Szubarga 17, Deividas Dulkys 17, Dariusz Wyka 12, Marcus Ginyard 10, Jakub Garbacz 9, Mikołaj Witliński 4, Bartłomiej Wołoszyn 3, Adam Łapeta 0.

Stelmet Enea BC: Markel Starks 16, Michał Sokołowski 14, Zeljko Sakić 10, Quinton Hosley 8, Darko Planinić 6, Michael Humphrey 6, Przemysław Zamojski 6, Łukasz Koszarek 5, Adam Hrycaniuk 4, Gabe DeVoe 3, Jarosław Mokros 2.

"Moment, który uświadomił fanom piłki, że ten sezon Ligi Mistrzów jest najlepszy pod każdym względem…", czyli najlepsze memy po finale Ligi Mistrzów