Arka Gdynia - Anwil Włocławek 78:65 w półfinale EBL 2019. Mecz nr 2 - fatalna skuteczność mistrzów Polski [relacja]

Joachim Przybył
Kamil Łączyński kontra Bartłomiej Wołoszyn
Kamil Łączyński kontra Bartłomiej Wołoszyn Paweł Czarniak
Alarm we Włocławku. Anwil po raz drugi przegrał w Gdyni z Arką. W półfinale jest już 0:2 i włocławianie nie mają już miejsca na błędy. Kolejny mecz we wtorek w Hali Mistrzów. Oby nie ostatni.

Arka Gdynia - Anwil Włocławek 78:65 (16:20, 16:10, 18:20, 28:15)
ARKA: Florence 16 (3), 5 as., Wołoszyn 14 (3), Bostic 14 (2), Łapeta 2, Dulkys 0 oraz Ginyard 12 (1), Ponitka 7 (1), Upshaw 6, Wyka 4, Szubarga 3 (1), 6 as., Garbacz 0.
ANWIL: Lichodiej 12 (1), Łączyński 11 (1), 7 as. Simon 11, 6 zb., Almeida 9, 8 zb., Szewczyk 1 oraz Ignerski 9 (3), Zyskowski 5 (1), Broussard 4, Michalak 3 (1).

To był być może najważniejszy mecz w serii. Dwa dni wcześniej Anwil Włocławek zagrał dwie różne połowy: fatalną pierwszą i bardzo dobrą drugą. W sobotę musiał wygrać, aby w kolejnym meczu w Hali Mistrzów nie stał pod ścianą.

Trener Igor Milicić zwracał uwagę na poprawienie defensywy, zwłaszcza przeciwko konkretnych graczom. W pierwszym starciu udało się zatrzymać Jamesa Florence'a, ale Anwil Włocławek rozstrzelał Josh Bostic. Zdecydowanie za dużo miejsca na obwodzie miał Dariusz Wyka.

Znowu Anwil Włocławek rozpoczął akcjami Ivana Almeidy, ale natychmiast odpowiedzieli Bostic i Florence. Tym razem jednak nie było huraganowego ognia, bo obie drużyny początkowo pudłowały z dystansu. Włocławianie nie trafiali także spod kosza, z pierwszych 11 rzutów z gry spudłowali 10.

Kibice Anwilu Włocławek podczas półfinału EBL 2019 w Gdyni [zdjęcia]

Niemoc przełamał Kamil Łączyński, który zaczął mecz w bardzo dobrym rytmie, z dystansu poprawił dwa razy Michał Ignerski. Anwil Włocławek lepiej bronił, mocno ograniczył rzuty z dystansu Arki Gdynia.

To był zupełnie inny mecz niż pierwszy: drużyny imponowały przede wszystkim defensywą. Do przerwy Anwil Włocławek zrealizował plan: Florence miał 2/7 z gry, Bostic tylko 8 pkt, a Arka aż 9 strat. Byłoby pięknie, gdyby nie problemy w ataku. Włocławianie w 2. kwarcie czekali prawie 6 minut na pierwsze punkty z gry, a do przerwy mieli katastrofalne 20 proc. z gry 8/39).

Drugą połowę słaby przed przerwą Lichodiej zaczął 7 punktami. Anwil Włocławek przejął prowadzenie. Najważniejsza wciąż była obrona, która nie pozwalała Arce złapać rytmu. Na parkiecie panował coraz większy chaos, akcje gospodarzy były coraz bardziej nerwowe. Było 39:46, ale Arka Gdynia w końcówce kwarty trzy razy trafiła za 3 i przed ostatnią częścią był remis.

Każda kwarta tego meczu miała swojego małego bohatera. W ostatniej 8 punktów z rzędu zdobył Ginyard. Włocławianie mieli ogromne problemy w ataku, dopiero w 34. minucie Michalak trafił za 3, ale odpowiedzieli tym samym Florence i Wołoszyn. Zawiódł tym razem Almeida (2/13 z gry), chyba zbyt długo trzymany na parkiecie, ale w tym meczu nie było także Broussarda, Zyskowskiego czy Szewczyka.