Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architekci z Europy będą dyskutowali o terenach dawnego Dalmoru

(Patsz)
Tomasz Bołt
Jaka jest jakość dzisiejszego środowiska zamieszkania miasta portowego? Czy nad morzem mogą mieszkać tylko najbogatsi i czy warto tereny, gdzie kiedyś rozwijał się przemysł, przeznaczać na cele mieszkaniowe lub usługowe? O tym będą dyskutowali architekci z całej Europy, którzy przyjadą na specjalną konferencję do Gdyni. Ma być także poruszony temat zagospodarowania nadmorskiego pirsu, który ostatnio wzbudza wiele kontrowersji.

Głównym odniesieniem dla Gdyni ma być port w Hamburgu.

- Będziemy chcieli pokazać i porównać dwie aglomeracje w kontekście tworzenia i rozwoju metropolii portowej. Pokażemy tez przykłady z innych miast m.in. Lizbony, gdzie wykorzystanie obszarów nadwodnych staje się centralnym problemem rozwoju obu miast. Nie chodzi tylko o funkcję usługową, ale także mieszkalną. W ten sposób budowany jest nowy wizerunek gospodarczy. Dziś mieszkanie w porcie stało się symbolem społecznego prestiżu i wymaga pogłębionej refleksji i naukowej analizy - wyjaśnia Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Wiadomo, że zostanie poruszony temat nadmorskiego pirsu, jednak bez konkretnie podejmowanych działań w kierunku zagospodarowania tego miejsca.

Dalmor dla trójmiejskiego developera

- Na konferencji będzie prezentowana wstępna wersja dalmorowskiego pirsu, ale nikt nie będzie wytyczał konkretnych zdań. Będą pokazywane i wymieniane dobre przykłady z innych krajów, by mając na uwadze ten dorobek skutecznie zastosować go podczas przebudowy - deklaruje Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Po konferencji, która będzie zamknięta dla mieszkańców pozostaną publikacje w formie gazetowej w kwartalniku dla urbanistów i architektów oraz książkowej podsumowującej dyskusję.

Prywatyzacja Dalmoru coraz bliżej

Konferencja „Mieszkać w porcie”, która odbędzie się 1 kwietnia otworzy wystawę poświęconą dokonaniom architekta i urbanisty Gustav’a Oelsnera’a. Ideały przyświecające całej generacji architektów początków modernizmu, do których należał Oelsner zestawione zostaną ze współczesnym miastem i dzisiejszymi priorytetami wpływającymi na obecnie podejmowane decyzje urbanistyczne. Będzie ją można oglądać do końca maja w Muzeum Miasta Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto