Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ankieterzy zapukają do domów na Leszczynkach. Jakie potrzeby ma "Pekin"?

red.
Takiego przedsięwzięcia jeszcze w Gdyni nie było. Od poniedziałku, 20 czerwca do czwartku, 23 czerwca na Pekinie prowadzone będzie badanie społeczne, które pozwoli poznać problemy tej części Gdyni i potrzeby jej mieszkańców.

Były spotkania odnośnie planów rewitalizacyjnych z mieszkańcami Meksyku, Chyloni i Witomina, jednak w przypadku Pekinu miasto postanowiło inaczej podejść do sprawy. Otóż najprawdopodobniej kilkudziesięciu ankieterów - dokładna liczba wciąż nie jest znana - wyruszy w poniedziałek do Pekinu, jednej z dzielnic Gdyni przeznaczonych do rewitalizacji, aby indywidualnie porozmawiać z mieszkańcami o palących problemach tej części miasta.

- Takiego przedsięwzięcia, na taką skalę, w mieście jeszcze nie było. Myśląc o wszechstronnej interwencji, rozwiązaniu narastających przez lat problemów i poprawie jakości życia kilkuset mieszkańców Pekinu, konieczne jest przygotowanie precyzyjnego, wieloletniego planu. Stąd pomysł wysłania w teren ankieterów - mówi Aleksandra Dylejko, rzecznik Laboratorium Innowacji Społecznych. - Przez cztery dni pracownicy instytucji miejskich będą odwiedzać mieszkańców Pekinu i rozmawiać z nimi o jakości życia na tym osiedlu. Zapukają do wszystkich drzwi, postarają się dotrzeć do każdego z mieszkańców tak, by zyskać jak najpełniejszy obraz sytuacji w tej części Leszczynek - dodaje Aleksandra Dylejko.

Wzgórze Orlicz-Dreszera na Leszczynkach, potocznie zwane Pekinem, jest jednym z sześciu obszarów, które objąć ma Gminny Program Rewitalizacji, obok Meksyku oraz części Witomina, Chyloni, Oksywia i Babich Dołów. Działania w Pekinie nie mogą liczyć na dofinansowanie środkami zewnętrznymi, miasto jednak rewitalizację na tym osiedlu zamierza przeprowadzić własnym sumptem. GPR gotowy ma być jeszcze w tym roku i, najprawdopodobniej zimą, uchwalony przez Radę Miasta Gdyni.

W przypadku Pekinu sytuacja jest o tyle skomplikowana, że osiedle niemal w całości znajduje się na gruntach prywatnych. To powoduje między innymi, że brak tu choćby podstawowego układu drogowego, kanalizacji, instalacji gazowej czy oświetlenia, a substandardowa zabudowa często sięga czasów przedwojennych.
Władze miasta już zapowiedziały, że równolegle do przygotowywania działań rewitalizacyjnych w Pekinie, będzie prowadziło rozmowy z właścicielami terenów , aby poznać ich oczekiwania i próbować doprowadzić do kompromisu.
Ankieterzy odwiedzać będą mieszkańców Pekinu od poniedziałku do czwartku włącznie w godz. 15 - 20.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto