Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Rzepliński przyjedzie do Piotrkowa na uroczystą sesję sejmiku

Marcin Darda
Admam Guz/archiwum Polska Press
Prof. Andrzej Rzepliński potwierdził przyjazd na 20. rocznicę uchwalenia Konstytucji RP

Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, przyjął zaproszenie łódzkiego sejmiku na uroczystą sesję w Piotrkowie Trybunalskim, a poświęconą 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP. Tymczasem według radnych opozycyjnego klubu PiS, sformułowanie, że byłego szefa TK „zaprosił sejmik” jest nadużyciem, bo ich zdania przewodniczący łódzkiego sejmiku Marek Mazur (PSL) pod uwagę nie brał. Uroczystość odbędzie się w najbliższy wtorek, 4 kwietnia, ale przepychanki i kłótnie trwają od ostatniego konwentu i sesji zwyczajnej, która odbyła się w ostatni poniedziałek. Podczas dość burzliwej wymiany argumentów, radny Michał Król byłego szefa TK nazwał nawet „warchołem, a nie prawnikiem”, i z tego powodu „nie powinien mieć tego zaszczytu”, by wystąpić przed łódzkim sejmikiem.

CZYTAJ TEŻ: Prof. Andrzej Rzepliński: Sędzia Trybunału podlega tylko konstytucji, a ona nie została zmieniona

– Zaproszono Andrzeja Rzeplińskiego przedstawiając go jako jako obiektywny autorytet, podczas gdy on takim nie jest – mówi Piotr Adamczyk, szef klubu PiS. – Stoi po jednej stronie politycznego konfliktu, wypowiada się przeciw PiS. Gdy zaproponowałem zaproszenie Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego, to przewodniczący Mazur stwierdził, że jeśli skorzysta z zaproszenia, to i tak nie dostanie możliwości publicznego przemówienia podczas sesji. Dlatego rzeczywiście rozważamy jakąś formę protestu. Przewodniczący Mazur nie chce żadnych dyskusji, powtarza tylko formułkę, że według regulaminu to on organizuje pracę sejmiku.

Z kolei sam Mazur argumentował, że obecna prezes TK „nie ma takiej wiedzy, jak profesor Rzepliński”.

CZYTAJ TEŻ: Rzepliński: Szałamacha prosił mnie, żebym nie wypowiadał się do czasu opublikowania raportu Moody's

Z kolei urzędnicy kancelarii łódzkiego sejmiku informują, że zaproszono poprzednich prezesów TK, natomiast Andrzej Rzepliński jest wyszczególniony jako mówca, ponieważ jako jedyny spośród nich potwierdził swój przyjazd. Gdyby zaś prezes Przyłębska pojawiła się Piotrkowie Trybunalskim, bo również została zaproszona, nikt nie odmówi prawa głosu, podobnie jak i innym wysokim urzędnikom państwowym – usłyszeliśmy w kancelarii sejmiku.

Wśród potwierdzonych mówców spoza samorządu województwa łódzkiego jest też Józef Zych (PSL), były marszałek Sejmu i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego w 1997 r., gdy uchwalano Konstytucję RP, a także Stanisław Trociuk, zastępca Recznika Praw Obywatelskich.

CZYTAJ TEŻ: 25. finał WOŚP w Piotrkowie Trybunalskim. Prof. Andrzej Rzepliński wolontariuszem WOŚP[ZDJĘCIA,FILM]

Wśród zaproszonych na uroczystą sesję sejmiku w Piotrkowie Trybunalskim jest także prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, posłowie i senatorowie na czele z przewodniczącymi wszystkich klubów parlamentarnych. Póki co przyjazd potwierdził tylko Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes i szef klubu PSL. Nie ma natomiast potwierdzeń przyjazdów prezydenta i premier.

Sesja odbędzie się Centrum Idei ku Demokracji. Piotrków Trybunalski wybrano z powodu jego tradycji: tu odbył się pierwszy Sejm Walny Królestwa Polskiego, miasto było także siedzibą Trybunału Koronnego.

20 lat Konstytucji RP
Obowiązującą dziś Konstytucje RP Zgromadzenie Narodowe uchwaliło 2 kwietnia 1997, dokładnie przed 20 laty.

Ogólnonarodowe referendum zatwierdziło ją 25 maja 1997, zaczęła obowiązywać od 17 października 1997 r. Prace nad nią trwały od 1989 r., a zainspirowała je zmiana ustroju. Mimo upadku PRL nadal obowiązywała Konstytucja z 1952 r. Choć w zasadzie narzucona przez Józefa Stalina, to poprawiana po zwycięstwie „Solidarności” w 1989 r., de facto okazała się aktem prawnym dość anachronicznym, niespójnym, a także ze względu na czas powstania, społecznie nieakceptowalnym. Zanim powstała Konstytucja z 1997 r., pięć lat wcześniej uchwalono tzw. Małą Konstytucję. Tekst nowej Konstytucji powstawał w 1997 r. Nowelizowano ją dwukrotnie: w 2006 i 2009 r. Składa się z Preambuły i 243 artykułów. Artykuł 2 określa RP jako demokratyczne państwo prawne, urzeczywistniające zasady sprawiedliwości społecznej. Z przepisu wyprowadzane są zasady, stanowiące podstawę ustroju: zasada demokratyzmu, zasada rządów prawa i zasada państwa urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej.

ZOBACZ |A. Rzepliński: Ja bym sobie dał radę z panią Przyłębską

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto