Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Kosiorek kandydatką na prezydenta Gdyni. „Oddam miasto mieszkańcom”

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Aleksandra Kosiorek powalczy o fotel prezydenta Gdyni.
Aleksandra Kosiorek powalczy o fotel prezydenta Gdyni. Łukasz Kamasz
Koalicja gdyńskich społeczników przedstawiła swoją kandydatkę na prezydenta Gdyni. Została nią Aleksandra Kosiorek, prawniczka oraz miejska aktywistka. Pierwsze zapowiedzi? Otwarcie Urzędu Miasta na mieszkańców, przywrócenie roli Rady Miasta oraz audyt finansów. - Zwracam się do mieszkańców, chodźmy razem zmieniać Gdynię - mówiła.

Aleksandra Kosiorek powalczy o fotel prezydenta Gdyni

Wybory samorządowe już za pasem, w Gdyni powoli klarują się koalicje i kandydaci. Społecznicy i ruchy miejskie skupione w Gdyńskim Dialogu ogłosili, że ich kandydatką na prezydenta Gdyni została Aleksandra Kosiorek, radczyni prawna oraz mediatorka. Jedna z inicjatorek projektu Dzieciaki bez biletów, który w 2017 roku zakładał darmowe przejazdy dla gdyńskich uczniów. Działaczka jest mieszkanką Orłowa. Kosiorek wygrała prawybory w Gdyńskim Dialogu z Bartłomiejem Austenem, który, w razie gdyby kandydatka została prezydentem Gdyni, zostanie jednym z jej zastępców. Prawybory trwały od czerwca bieżącego roku, w tym czasie zarówno Kosiorek, jak i Austen spotykali się z mieszkańcami oraz debatowali o tym, jak Gdynia może i powinna wyglądać. Ponad 70 proc. mieszkańców w prawyborach Gdyńskiego Dialogu poparło Aleksandrę Kosiorek, identycznie zadecydowali członkowie koalicji.

- Gdynia potrzebuje zmian i ta prawda dociera do coraz większej ilości naszych mieszkańców - mówiła Aleksandra Kosiorek, kandydatka na prezydenta Gdyni z Gdyńskiego Dialogu. - Nawet do tych, którzy przez lata głosowali na Wojciecha Szczurka i na Samorządność. Jestem przekonana, że Gdynia zasługuje na prezydenta, który jest bliżej mieszkańców, który ma energię i któremu zwyczajnie się chce. W mieście, gdzie prezydent czuje się władcą, ja chcę być menadżerem i zarządcą wspólnych praw. W mieście rządzonym przez mężczyznę, chcę nawiązać do tradycji kobiety, która potrafiła układać sprawy dla mieszkańców i z mieszkańcami. Nie chcę już dłużej siedzieć i patrzeć jak Gdynia dryfuje na mieliznę. Musimy jak najszybciej poprawić nasze relację z gminami ościennymi. Nie możemy dłużej udawać, że Gdynia jest samotną wyspą.

Aleksandra Kosiorek powalczy o fotel prezydenta Gdyni.
Aleksandra Kosiorek powalczy o fotel prezydenta Gdyni. Łukasz Kamasz

- Moja wizja Gdyni to oddanie jej mieszkańcom, jako prawdziwym właścicielom tego miasta - podkreślała Aleksandra Kosiorek. - My mieszkańcy obecnie czujemy się w mieście jako lokatorzy drugiej kategorii. Chcemy tu mieszkać i spędzać wolny czas, ale nie z pozycji sublokatorów. Musimy przewrócić również powagę i pozycję Rady Miasta Gdyni. Prezydent Szczurek zapomniał, że to ona powinna sterować sprawami Gdyni. Czasy monarchii absolutnej już minęły, a wydaje się, że jedna osoba u gdyńskiej władzy chyba o tym zapomniała. Gdynia musi zacząć oszczędzać i racjonalnie inwestować dostępne środki, zadłużenie miasta oscyluje wokół miliarda złotych. Naszemu miastu grozi bankructwo a jego gospodarz udaje, że nic się nie dzieje. Chcemy Gdyni takiej z której możemy być dumni, a nie takiej dla której nagrody trzeba kupować, by wmawiać mieszkańcom jak jest świetnie. Chcę miasta, które potrafi nadzorować duże inwestycje, a jeżeli pojawią się błędy, to za nie przeprosić. Zwracam się do gdynian. Chodźmy razem zmieniać Gdynię.

Aleksandra Kosiorek: Będzie audyt finansów miasta, przeprowadzi go Bartłomiej Austen

Jedną z pierwszych decyzji być może przyszłej prezydent Kosiorek będzie audyt finansów Gdyni, jak usłyszeliśmy na konferencji prasowej, będzie za niego odpowiadać Bartłomiej Austen, ekonomista oraz kandydat na wiceprezydenta Gdyni.

- Nie będę zajmowała się tym samodzielnie - zadeklarowała Aleksandra Kosiorek. - Funkcję wiceprezydenta obejmie Bartłomiej Austen, który będzie odpowiadał miejskie za finanse i inwestycje. Prześwietlimy też jednostki miejskie m.in. pod kątem zasadności ich istnienia i struktur zatrudnienia w nich. Wyniku audytu pokażą nam, gdzie możemy wdrożyć oszczędności oraz miejsca, gdzie pieniądze w tym momencie wyciekają. Otworzę Urząd Miasta w Gdyni na mieszkańców, to będzie jedna z pierwszych decyzji, którą podejmę po objęciu fotela prezydenta.

Pierwszym ujawnionym kandydatem na wiceprezydenta Gdyni jest Bartłomiej Austen.
Pierwszym ujawnionym kandydatem na wiceprezydenta Gdyni jest Bartłomiej Austen. Łukasz Kamasz

- Te prawybory przygotowały nas na wiosenną kampanię - podkreślał Bartłomiej Austen, kandydat na wiceprezydenta Gdyni. - Czujemy się dużo mocniejsi i sprawniejsi. Jesteśmy gotowi stanąć w szranki w wyborach samorządowych na wiosnę. Mamy w środowisku poczucie, że tu nikt nie przegrał. Wręcz przeciwnie, wszyscy wygraliśmy, przede wszystkim jako zespół. Jestem przekonany, że tandem prawniczka – ekonomista, doświadczona społeczniczka – polityk ze stażem, może się bardzo dobrze uzupełniać i wspierać. Jako miłośnik gry zespołowej dobrze wiem, że zespół trzeba budować w oparciu o unikalne kompetencje i tak właśnie jest u nas – podsumował Bartłomiej Austen.

Po prawyborach, które wyłoniły kandydata na prezydenta Gdyni, Gdyński Dialog postanowił stworzyć program, w którym znajdą się też pomysły mieszkańców.

- Zamierzamy go realizować po przyszłorocznych wyborach samorządowych - mówiła podczas konferencji Aleksandra Kosiorek. - Kierując się troską o losy Gdyni oraz wypełniając nasze zobowiązania względem gdynianek oraz gdynian chcielibyśmy zaprosić do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących dalszego rozwoju oraz wizji naszego miasta - dodała Kosiorek.

Pierwsza seria konsultacji dotyczy polityki transportowej i komunikacji miejskiej oraz edukacji. Szczegóły dotyczące konsultacji znajdują się pod tym linkiem.

Wybory samorządowe odbędą się na wiosnę. W Gdyni wiemy już na pewno, że kolejny raz o fotel prezydenta miasta będzie ubiegał się również Wojciech Szczurek.

Aleksandra Kosiorek, rocznik 1985, bezpartyjna, mieszkanka Orłowa, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego, radczyni prawna, współwłaścicielka kancelarii prawnej. Od 2010 roku związana także z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku, na rzecz której świadczy pomoc prawną. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa medycznego i farmaceutycznego. Specjalizuje się w sprawach związanych z prawem medycznym, jak również w sprawach cywilnych i odszkodowawczych oraz związanych z ochroną dóbr osobistych. Współautorka projektu uchwały „Dzieciaki bez biletów”, którą referowała ją gdyńskiej radzie miasta. Opiniowała lub współredagowała kilka innych inicjatyw obywatelskich. Była jedną z inicjatorek i organizatorek szeregu gdyńskich protestów i manifestacji. Działa aktywnie na rzecz praw kobiet. Jest również przeszkoloną i certyfikowaną mediatorką sądową. Prywatnie Aleksandra Kosiorek jest żoną i mamą dwójki dzieci w wieku szkolno- przedszkolnym.

Bartłomiej Austen, rocznik 1978, bezpartyjny, mieszkaniec Dąbrowy. Absolwent studiów ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku handlu morskiego, przedsiębiorca, od 2015 roku właściciel firmy Jase Foods zajmującej się produkcją, eksportem, importem i dystrybucją hurtową mrożonych owoców, warzyw i grzybów do sektora B2B, horeca na rynek polski, ukraiński, europejski i Bliskiego Wschodu. Stały publicysta Liberte! publikujący również w mediach ogólnopolskich głównie w sprawach gospodarczych i podatkowych. W przeszłości członek think thanków gospodarczych. Członek Pracodawców Pomorza. W latach 2015-2018 związany ze środowiskiem Nowoczesna gdzie był szefem struktur w okręgu gdyńsko-słupskim i kandydatem środowiska na prezydenta Gdyni. Po odejściu ze struktur Nowoczesnej jeden z założycieli i liderów Gdyńskiego Dialogu. Założyciel Stowarzyszenia Zielona Dąbrowa. Wciąż aktywny koszykarz, piłkarz, biegacz, dwukrotny maratończyk, snowboardzista, pływak, certyfikowany nurek. Od 2006 roku żonaty.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aleksandra Kosiorek kandydatką na prezydenta Gdyni. „Oddam miasto mieszkańcom” - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto