Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Morska w Gdyni zmieni nazwę na Uniwersytet Morski

Lechosław Dzierżak
Tomasz Bołt
Akademia Morska w Gdyni zostanie wkrótce przemianowana na Uniwersytet Morski. 15 listopada odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Senatu Akademii Morskiej w Gdyni, na którym jednomyślnie podjęto uchwałę wyrażającą wolę zmiany nazwy uczelni z Akademii Morskiej w Gdyni na Uniwersytet Morski w Gdyni.

Decyzja o zmianie nazwy Akademii Morskiej na Uniwersytet Morski w Gdyni zostanie ogłoszona podczas sesji Rady Miasta, która odbędzie się 22.11.2017 r. w głównej auli uczelni, w budynku przy ul. Morskiej 81-87.

- Jesteśmy już w toku procedury zmiany nazwy - mówi prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, Rektor Akademii Morskiej w Gdyni. - Od ubiegłego roku spełniamy warunki formalne do zostania uniwersytetem. Posiadamy uprawnienia do nadawania tytułu doktora w sześciu dyscyplinach naukowych - mówi.

Zobacz też: Rozpoczęcie roku akademickiego w Akademii Morskiej [WIDEO,ZDJĘCIA]

Akademię Morską w Gdyni tworzą 4 wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, w ramach których Uczelnia rozwija swoją działalność naukowo - dydaktyczną na 8 kierunkach studiów, w 36 specjalnościach. Wszystkie wydziały mają prawa doktoryzowania, a Wydział Elektryczny, Wydział Nawigacyjny i Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa dodatkowo prawa habilitowania. W Akademii Morskiej w Gdyni, łącznie na wszystkich rodzajach studiów, zdobywa wiedzę około 7 tys. studentów.

Wymagania dotyczące nazwy uczeni zapisane są w ustawie z 27 lipca 2005 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym. Możliwość nadania uczelni miana uniwersytetu wiąże się z koniecznością posiadania przez wydziały co najmniej sześciu uprawnień do nadania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

Akademia Morska w Gdyni to największa państwowa uczelnia morska w Polsce i jedna z największych w Europie, kształcąca przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego na poziomie inżynierskim i magisterskim. Uczelnia umożliwia zdobywanie wiedzy na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych. Uczelnia prowadzi także kształcenie uzupełniające dla oficerów i specjalistów gospodarki morskiej oraz różnego rodzaju kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne.

Decyzję o zmianie nazwy publicznej uczelni akademickiej w odniesieniu do uczelni morskich dokonuje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto