Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej otrzymał nominację w Cannes

H. Tronowicz, J.Degórska
collage: zdjęcia Lucas Brodowicz / archiwum PP
Eryk Lenartowicz, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, otrzymał na festiwalu filmowym w Cannes nominację w konkursie Cinéfondation Selection. Film młodego twórcy pt „Dots” został wyprodukowany w Australii. Ogłoszono już, że znalazł się wśród 17 krótkich metraży, wyłonionych spośród ponad 2400 zgłoszeń z całego świata.

Eryk Lenartowicz zrealizował czarną komedię, w której podnosi motywy obsesji, moralności i śmierci. Wśród literackich inspiracji reżyser wymienia „Dżumę” Alberta Camusa. A mówiąc o inspiracjach w domenie kina, twórca powołuje się na estetykę takich twórców, jak David Lynch („Miasteczko Twin Peaks”) czy Roy Andersson („Gołąb przysiadł na gałęzi”).

Dni otwarte w Gdyńskiej Szkole Filmowej [ZDJĘCIA]

Eryk Lenartowicz po ukończeniu w 2015 roku Gdyńskiej Szkoły Filmowej, kontynuował studia w Australian Film, Television and Radio School w Sydney. „Dots” to jego tam nakręcona praca dyplomowa. Warto nadmienić, że siedemnaście filmów, które w Cannes zakwalifikowano do konkursu Cinéfondation Selection w Cannes , trzeciego obok Konkursu Głównego i Konkursu Krótkiego Metrażu, pochodzi z 14 krajów. Wybrano je spośród 2426 zgłoszeń z całego globu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 maja. Sam festiwal w Cannes rozpocznie się 8 maja. Z kolei pracę dyplomową Eryka Lenartowicza z Gdyńskiej Szkoły Filmowej - film „Fastfood” (2015) - można obejrzeć na kanale GSF na YouTube.

Trójmiasto przez długie dekady nie mogło doczekać się lokalnej filmówki. I oto od kilku lat, kiedy Gdyńska Szkoła Filmowa wypromowała pierwszych absolwentów, nie ma sezonu, aby jeden z dyplomantów nie uzyskał nominacji na festiwalu w Cannes, przebijając się przez sito tysięcy twórców krótkometrażówek z całego świata.

Przypomnijmy też, że w drugiej połowie lutego tego roku Gdyńska Szkoła Filmowa ogłosiła kolejny raz nabór na studia na wydziale reżyserskim. Jest to niezwykła okazja dla osób, którym marzy się reżyserska kariera, gdyż rekrutacja na ten kierunek organizowana jest tylko raz na dwa lata, a szansę na to, by stać się absolwentem GSF ma tylko dziesięciu najlepszych kandydatów. Na przygotowanie odpowiedniego dossier chętni mają czas do 11 maja.

Podstawowym kryterium, które muszą spełnić przyszli studenci GSF jest posiadanie świadectwa maturalnego bądź świadectwa ukończenia szkoły średniej.

Na tym jednak nie koniec. Przed przyszłymi adeptami sztuki reżyserskiej nie lada wyzwanie, bowiem nabór na gdyńską filmówkę przebiegać będzie w kilku etapach.

Pierwszym krokiem jest dostarczenie komisji przygotowanej przez kandydata filmowej autoprezentacji, a także krótkiego filmu dokumentalnego, fabularnego bądź animowanego, zrealizowanego w dowolnej technice.

Ponadto, każdy chętny powinien też przygotować dwie autorskie prace literackie. Pierwsza z nich ma przedstawiać pomysł na scenariusz krótkiego filmu fabularnego. Jego fabuła może dotyczyć jednego z dwóch tematów: „I nagle zrozumiałem, że nie uda mi się tego załatwić na Facebooku, ani Snapchacie, ale muszę wyjść z domu i...” lub „Nienawiść to nieraz pierwszy krok do miłości...”.

Z kolei druga obowiązkowa praca literacka to opis pomysłu na scenariusz krótkiego filmu dokumentalnego na temat „Mój sąsiad”. W obu przypadkach komisja rekrutacyjna czeka na teksty o objętości maksymalnie 1800 znaków ze spacjami. Dodatkowo, w swoich teczkach kandydaci muszą dostarczyć także dwie prace fotograficzne na zadane wcześniej tematy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto