Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

99 - latka z Gdyni z medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Lechosław Dzierżak
Lechosław Dzierżak
Uratowali młodą żydówkę Sarę przed zamordowaniem przez Niemców. Dzięki tej bohaterskiej postawie gdynianom - Kazimierzowi i Aleksandrze Cybulskim został przyznany medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Ocalałą przez gdyńskie małżeństwo jest Sonia Sara Szindel, córka Gerszona i Idel, urodzona 15 września 1933 r. w Urbicach nieopodal Klecka (obecnie Białoruś).

Najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom zostało przyznane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie, a wręczone przez przedstawicieli ambasady Izraela.

Medal i dyplom honorowy Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wręczyła gdyniance viceambasador Izraela w Polsce - Ruth Cohen-Dar. Ze względu na wiek i stan zdrowia nagrodzonej uroczystość odbyła się w jej domu w Gdyni Witominie. Pani Aleksandra, która już nie wstaje z łóżka za miesiąc będzie obchodzić swoje setne urodziny.

- Moi rodzice, Aleksandra i Kazimierz Cybulscy, mieszkali wtedy we wsi Jakrzyce, mieści się to na obecnym terenie Białorusi, w czasie zagłady uratowali małą żydowską dziewczynkę. Gdy wybuchła wojna Sonia miała niespełna sześć lat. Jej cała rodzina została wymordowana przez Niemców w lipcu 1942 roku - mówi Kazimierz Cybulski, syn Aleksandry i Kazimierza Cybulskich. - Zaopiekowali się Sonią jak własną córką. Na początku przyjęli pod swój dach trójkę dzieci, był jeszcze brat i siostra Soni. Ci jednak wrócili za rodzicami do getta. Ocalała tylko ona jedna - mówi.

Dzięki pomocy lokalnego księdza udało im się podczas wojny wydać dla Soni metrykę chrztu świętego, gdzie nadano jej imię Zofia. Dzieci trafiły do rodziny Cybulskich w 1941 roku. Zimą 1943 roku wskutek działań wojennych musieli się rozstać, gdyż dalsze jej ukrywanie stało się niebezpieczne.

Nieżyjący już od 15 lat Kazimierz Cybulski, umieścił Sonię u swojej dalszej rodziny we wsi koło Pińska. Sonia wróciła do nich dopiero po wojnie, gdzie razem przeszli repatriację. W 1946 roku zamieszkali we wsi Kania koło Starogardu Szczecińskiego. Dziewczynka trafiła do organizacji żydowskiej opiekujących się żydowskimi sierotami. Kontakt z nią się urwał. Rodzina Cybulskich w latach 50-tych przeniosła się do Gdyni. Pani Aleksandra Cybulska dziś jest już wdową. Jest jedną z niewielu żyjących naocznych świadków masakry kleckich Żydów. Jej mąż, Kazimierz Cybulski zmarł w wieku 94 lat w 2002 roku. Panią Aleksandrę dziś otaczają jej bliscy - syn Kazimierz, wnuki i prawnuki. Ocaloną Sonię znaleziono niedawno za pomocą Facebooka. Żyje obecnie w Stanach Zjednoczonych.

W Jad Waszem w Izraelu znajduje się ogród, w którym znajdują się wszystkie nazwiska osób wyróżnionych Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Niedługo znajdzie się tam również nazwisko Aleksandry i Kazimierza Cybulskich

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto