Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90 lat Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego! Przemarsz przez miasto i Gala w Teatrze Muzycznym [zdjęcia]

Piotr Kallalas
23 września 1928 roku Gdyni udało się zorganizować pierwszy ambulans, który rozpoczął funcjonowanie miejskiego ratownictwa medycznego. Następnie przyszedł czas żmudnej organizacji systemu szpitalnictwa i dalszego inwestowania w służbę zdrowia. Dziś pogotowie świętuje 90-lecie istnienia.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd następnie ruszył barwny przemarsz. Ratownicy w asyście motorów i ambulansów przeszli ul. Armii Krajowej pod Teatr Muzyczny, gdzie rozpoczeła się oficjalna gala. Jubileusz to świetna okazja, aby podsumować dotychczasową pracę jednostki, a z drugiej strony przyjrzeć się obecnej sytuacji w gdyńskim ratownictwie.

- Cały czas monitorujemy sytuację, aby zapewniać bezpieczeństwo mieszkańców. Dysponujemy nowoczesnymi pojazdami wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt. Wiemy, że w przyszłym roku otrzymamy kolejną karetkę. Natomiast obecnie nad wszystkim czuwa około 200 pracowników - powiedziała Beata Pająk - Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.

Podczas gali przyznano nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda. Wyróżniono między innymi personel medyczny, jak i instytucje wspierające Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz zarządzające systemem. W uroczytości wziął udział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu, który odczytał list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

- Zaczynaliście Państwo jako stacja Kasy Chorych, z którą zaczynałem swoją pracę w 1999 roku. Teraz jesteśmy w okresie dużej reformy ratownictwa medycznego. Dzięki Państwa współpracy i pomocy możemy iśc do przodu. Cieszę się, że ostatni okres był pełen współpracy i dobrego zrozumienia - podkreślił Maciej Miłkowski.

Historia Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nierozerwalnie wiąże się z dynamicznym rozwojem Gdyni pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, w błyskawicznym tempie budowano port mający stać się kluczowym filarem gospodarki II Rzeczypospolitej. Z kolei zwiększająca się liczba mieszkańców Gdyni wymagała pilnego stworzenia ratownictwa medycznego. Jak informują kroniki, od dłuższego czasu postępowały starania zorganizowania takiej jednostki. W końcu we wrześniu 1928 roku udało się otworzyć pierwsze pogotowie ratunkowe w Gdyni, które zorganizowała Kasa Chorych. Nowa placówka znajdowała się w budynku Straży Pożarnej.

- Na samym poczatku, po powstaniu miasta nie było karetki i to była największa bolączka. Dopiero Kasa Chorych w Wejherowie wypożyczyła karetkę z Inowrocławia. Ambulans sprowadził Jan Krążelewski, pierwszy kierowca karetki - opowiedział lek. Andrzej Kolejewski, były dyrektor pogotowia w Gdyni, a także autor opracowań historycznych.

Dzieje gdyńskiego ratownictwa zapoczątkował jeden, pożyczony ambulans. Dziś jednostka posiada w pełni wyposażony sprzęt medyczny i aż 14 pojazdów. Jak podkreślają ratownicy, sprzęt jest ważny, ale liczy się zgrany zespół.

- Nasze pogotowie z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesne. Obecnie jesteśmy na bardzo wysokim poziomie. Liczy się nie tylko sprzęt i technologia, ale także pasja udzielania pomocy. Wszystkie te elementy współdziałają ze sobą. Mieszkańców oczywiście przybywa, ale bezpieczeństwo jest zapewnione - Stanisław Kudlak, ratownik medyczny.

Jubileuszowe obchody połączono także z XXXII Krajową Konferencją Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Podczas spotkania omówiono aktualne i planowane zmiany systemowe.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto