Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

87 urodziny Gdyni. Powstanie nowa siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Jej koszt to 20-22 mln zł

red.
Czerwony kolor w Forum Studenckim nawiązuje do trendów świata filmowo-festiwalowego
Czerwony kolor w Forum Studenckim nawiązuje do trendów świata filmowo-festiwalowego mat. Arch--Deco/GSF
Nie od dziś wiadomo, że Gdynia aspiruje do miana stolicy polskiej kinematografii. Nie bez przyczyny właśnie w tym mieście odbywa się co roku niezwykle prestiżowy Gdynia Film Festival, wcześniej znany pod nazwą Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Nie każdy jednak orientuje się, że miasto nie tylko wykłada fundusze na organizację tej imprezy, ale także wspiera co roku kwotą około 1 mln zł Gdyńską Szkołę Filmową, szkolącą młodych reżyserów. Uczelnia ta systematycznie się rozwija. Dlatego Pomorska Fundacja Filmowa, zaangażowana w prowadzenie GSF, już planuje budowę nowej siedziby, w której kształcili będą się reżyserzy. Obecnie GSF, aby prowadzić zajęcia, wynajmuje pomieszczenia w zabytkowym pałacyku w Orłowie. Nowa szkoła stanąć ma w Śródmieściu, w okolicach placu Grunwaldzkiego. Konkurs na sporządzenie jej koncepcji architektonicznej wygrała gdyńska pracownia Arch-Deco. Termin oddania gmachu uzależniony jest od tego, jak szybko inwestor pozyska fundusze.

Czytaj także: Tak zmienia się miasto. Za kilkanaście lat centrum będzie dwa razy większe

– Nowy budynek to koszt 20-22 mln zł – mówi Mirosław Morzyk, członek zarządu PFF. – Mamy nadzieję, że pozyskamy dofinansowanie z Unii Europejskiej. Może to pokryć nawet 90 proc. kosztów.

Według wstępnych założeń budowa rozpocznie się najwcześniej za dwa lata. W nowej siedzibie znajdą się sale do zajęć teoretycznych, studia ćwiczeń dla filmowców i fotografów oraz dźwiękowe, biblioteka z filmoteką, a nawet kino.

Znani są z nami

W Gdyńskiej Szkole Filmowej zajęcia prowadzą cenieni, najlepsi w Polsce specjaliści, co gwarantuje wysoki poziom kształcenia. Do współpracy z GSF udało się namówić m.in. Milenię Fiedler, montażystkę filmów wielkiego mistrza, Andrzeja Wajdy. Studenci mają w niej zajęcia także ze znakomitym pisarzem Pawłem Huelle. W gronie wykładowców znaleźć można również takie nazwiska jak Robert Gliński, Paweł Łoziński, Grzegorz Łoszewski, Andrzej Jaroszewicz, Andrzej Titkow, Wojciech Marczewski, ponadto Sławomir Fabicki, reżyser nominowany do Oskara Studenckiego w 2001 r. za „Męską sprawę”, czy Wojciech Staroń, operator i reżyser, laureat m.in. Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. Szkoła ma plany rozwojowe, zapowiadane jest otwarcie dwóch nowych wydziałów, animacji i aktorskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto