Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

61-latka z Gdańska została oszukana metodą „na policjanta” i straciła 100 tysięcy złotych

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
61-latka z Gdańska została oszukana metodą „na policjanta” i straciła 100 tysięcy złotych
61-latka z Gdańska została oszukana metodą „na policjanta” i straciła 100 tysięcy złotych mat. prasowy policji
Policja przestrzega przed oszustami, który podają się za policjantów, pracowników poczty czy banku, którzy chcą wyłudzić pieniądze. Przestępcy stosują na przemian różne metody, aby odebrać oszczędności innym. W środę, 22 listopada policjanci odebrali zgłoszenie o 61-latce, która straciła ponad 100 tys. zł.

Bądźcie czujni, nie dajcie się oszukać!

Pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych, które mają przestrzegać przed przestępcami, którzy chcą wyłudzić pieniądze od starczych osób, ciągle od społeczeństwa dostają zgłoszenia o takich incydentach. W środę, 22 listopada policjanci z Przymorza odebrali zgłoszenie, że 61-latka z Zaspy wyrzuciła przez okno ponad 100 tys. złotych. O zdarzeniu zawiadomił policjantów 90-letni ojciec pokrzywdzonej. Do zdarzenia miało dojść na początku września.

Sposoby działania przestępców podających się "za wnuczka" czy "policjanta" są już na tyle znane, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, w większości przypadków próby oszustwa zgłaszane są na policje. Mimo wszystko, oszuści jednak modyfikują swoje metody działania. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za ich pracowników.

Dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się pod pracowników policji, poczty czy banku i zdobywają adres. W kolejnym kroku dzwoni fałszywy policjant i prosi o pieniądze, które mają pomóc w zatrzymaniu sprawców. Pieniądze mają być pozostawione we wskazanym miejscu lub przekazane podszywanemu policjantowi, które ma je zabezpieczyć. Są też przypadki, że proszą aby pieniądze wyrzucić za okno.

- Przypominamy, że policjanci nie żądają od nikogo pieniędzy, ani też nie informują nikogo o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy i przekazania ich „policjantom” możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem. Jeśli odbierzemy telefon od kogoś, kto podaje się za członka naszej rodziny, pamiętajmy, że zawsze trzeba bardzo dokładnie zweryfikować tę informację w rozmowie np. ze znajomymi lub rodziną - informują policjanci.

Z policyjnych danych wynika, że świadomość społeczna dotycząca metod oszustwa „na policjanta”, „na członka rodziny” jest coraz większa, niestety zdarzają się sytuacje, że osoby starsze dają się zmanipulować i oszukać, dlatego rozmawiajmy ze swoimi bliskimi i przestrzegajmy przed przekazywaniem swoich oszczędności obcym czy udostępnianiem swojego konta.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiać ich w wyznaczonych miejscach, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku-odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

CZYTAJ TAKŻE:"Świder" wkręcony w fotografię. 30 lat pracy Przemysława Świderskiego w "Dzienniku Bałtyckim"!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 61-latka z Gdańska została oszukana metodą „na policjanta” i straciła 100 tysięcy złotych - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto