Paweł Kowalski
Polak Damian Błocki i Ukrainka Marija Filiuk triumfowali w głównej konkurencji elity na 10 kilometrów w 54. Festiwalu Chodu o Puchar Poczty Polskiej w Gdańsku.

Pogoda była w tej imprezie dla chodziarzy dobra. Startowali w ulubionej dla nich temperaturze 17 stopni. Nie było wiatru, a mżawka również im nie przeszkadzała. Siąpiący deszcz zniechęcił jednak wielu widzów do oglądania zmagań zawodników.

Główny chód elity na 10 km wygrał pewnie kadrowicz Damian Błocki z MKL-u Szczecin. Faworytem był inny czołowy zawodnik polski Jakub Jelonek z Budowlanych Częstochowa, ale gdy prowadził, po otrzeżeniach za nieprawidłowy chód został zdyskwalifikowany.

- Maszerowało mi się w Gdańsku dobrze. Przybyłem do waszego miasta z partnerką z Nowej Zelandii Alaną Barber prosto ze szwajcarskiego ośrodka górskiego Sankt Moritz. Teraz moim głównym celem będzie występ na 50 km na przyszłorocznych igrzykach olimpijskich w Tokio - powiedział Damian Błocki po minięciu mety.

Kobiecego chodu na 10 km nie wygrała jednak nowozelandzka olimpijka Alana Barber. Walczyła niczym lwica z mistrzynią Ukrainy Mariją Filiuk, ale przegrała z nią wyraźnie pojedynek o pierwsze miejsce.

Wyróżniającą się postacią zawodów był młoda, ale już znana polska chodziarka, Olga Niedziałek z WLKS-u Nowe Iganie. Ta druga na tegorocznych mistrzotwach Europy juniorów zawodniczka wygrała bezapelacyjnie chód na 20 km, zdobywając w Gdańsku tytuł mistrzyni Polski w kategorii U-23. U młodzieżowców w kategorii U-23 ubiegłoroczny sukces powtórzył na gdańskiej ulicy Adrian Klonowski z Vektry Włocławek.

Zaimponował 62-letni Mirosław Łuniewski z Jedynki Reda. W swoim 49. występie w gdańskim chodzie znowu został, po przeliczeniu wyników według World Masters Athletics, międzynarodowym mistrzem Polski weteranów na dystansie 5 km. W przyszłym roku czeka go jubileuszowe 50. pojawienie się na trasie w tej imprezie. Zdrowia i powodzenia panie Mirku!

Prolog chodu dla wszystkich chętnych na 1 km zgromadził około 300 osób. Najmłodszy uczestnik, 10-miesięczny Arturek jechał w wózku ciągniętym przez jego maszerującą mamę. Całą stawkę poprowadzili w galowych mundurach pocztowców Bogusław Barbużyński z Gdańska (wcześniej pomaszerował w chodzie weteranów) i Marzena Kabała z Gdyni.

Przerywnikiem w konkurencjach chodu był wspólny bieg kobiet i mężczyzn na 5 km. Ukończyły go 132 osoby. Na mecie pierwszy finiszował Maciej Kubiak z Zoellera Tech Reda w czasie 15 minut i 20 sekund, a z kobiet najszybsza okazała się Aleksandra Baranowska-Trzasko z klubu Kujawscy Runners - 18 min i 8 sekund.

54. Festiwal Chodu i Bieg Pocztowca wyniki

Wyniki głównych konkurencji festiwalu chodu.

10 km. Elita. Mężczyźni: 1. Damian Błocki (MKL Szczecin) 42.01, 2. Igor Sacharuk (Ukraina) 43.28, 3. Jacek Cyngot (Olimp Kozienice) 50.24, 4. Kamil Piecuch (Stal Mielec) 51.07, 5. Ignas Dumbiaulskas (Litwa) 51.37. Kobiety: 1. Marija Filiuk (Ukraina) 44.28, 2. Alana Barber (Nowa Zelandia) 44.43, 3. Antonina Lorek (AZS AWF Kraków) 51.51
20 km. Młdzieżowe MP U-23. Mężczyźni. 1. Adrian Klonowski (Vectra Włocławek) 1:39.29. Kobiety. Olga Niedziałek (WLKS Nowe Iganie) 1:49.21. Juniorzy MP U-20. 1. Juozailis Paulius (Litwa); 1:39.57. Tytuł zdobył drugi na mecie Tomasz Strzeszewski (AZS AWF Gorzów) 1:46.51 Juniorki U-20. 1. Wiktoria Raś (Stal Mielec) 1.52,03
5 km. Weterani. Międzynarodowe MP po przeliczeniu wyników. Kobiety. 1. Katarzyna Śleziona (Maraton Korzeniowski Bieruń) 25.45. Mężczyźni 1. Mirosław Łuniewski (Jedynka Reda) 21.39