Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Konferencja prasowa, która odbyła się 06.09. za nami. Co się wydarzyło? Zdjęcia

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Przemysław Świderski
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się w poniedziałek, 12.09. Mniej niż tydzień przed wydarzeniem, we wtorek, 06.09. odbyła się konferencja prasowa, w której trakcie zaprezentowano m.in. harmonogram wydarzenia, a także zdradzono, kto znajdzie się w jury. Sprawdźcie, co się wydarzyło.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kiedy się odbędzie?

Święto kina powraca do Gdyni. W poniedziałek, 12.09. wystartuje 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który ponownie przyciągnie największe nazwiska. Wśród nich będą reżyserowie i aktorzy, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą do Trójmiasta. Dlatego m.in. w Gdyńskim Centrum Filmowym nie zabraknie gwiazd.

ZOBACZ TEŻ:

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: harmonogram wydarzenia. Co zaplanowano?

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: konferencja prasowa w Gdyni, 06.09.

Niecały tydzień przed 47. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, w Gdyńskim Centrum Filmowym w sali Goplana, odbyła się konferencja prasowa związana z wydarzeniem. Poza dziennikarzami, udział w niej wzięli także: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Leszek Kopeć – dyrektor festiwalu, Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny festiwalu.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Konferencja prasowa, która odbyła się 06.09. za nami. Co się wydarzyło? Zdjęcia
Przemysław Świderski

W trakcie wydarzenia przedstawiono m.in. filmy, które będą walczyć o nagrodę, a także poinformowano, jakie będą wydarzenia towarzyszące.

Na wstępie zabrał głos prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Podkreślał, że festiwal filmowy to ważny punkt w kalendarzu wydarzeń w Gdyni.

- 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to wyjątkowe święto, największe wydarzenie artystyczne, które jest zapisane w kalendarzu wydarzeń naszego miasta. Jest ono szczególne, bo przykuwa uwagę całej kulturalnej Polski i nie tylko. [...] To, co mnie szczególnie cieszy to to, że festiwal z roku na rok wrasta w mapę miasta. Gdynia w ubiegłym roku została wpisana na listę miast kreatywnych i festiwal filmów jest takim potwierdzeniem. [...] Gdynia żyje filmem nie tylko przy okazji festiwalu, gdy jest to taki moment szczególny i wielkie święto całego miasta, ale także poprzez projekty, które toczą się w ciągu całego roku. [...] To, co mnie szczególnie cieszy, to coraz częstsze zainteresowanie i udział Gdynian w tych projektach, także w czasie festiwalu, choć nie tylko. Gdynia żyje filmem, film urósł w obszarach kultury naszego miasta do najważniejszej dziedziny. Film jest bardzo szczególny i z tą większą radością czekamy na to wielkie wydarzenie, na to święto kina — podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Potem wypowiedział się Leszek Kopeć. Dyrektor festiwalu zaznaczał, że cieszył się, iż festiwal wraca w standardowej formie. W poprzednim roku, przez pandemię koronawirusa, odbywał się on w formie hybrydowej. Dodał też, że program nadchodzącego wydarzenia jest bardzo bogaty.

- Mamy nadzieję, że tym razem nam nie przeszkodzi rozwój pandemii. Niemniej jednak skutki, jakie przyniosła, są paradoksalnie pozytywne. W zeszłym roku mieliśmy ponad 40 tys. widzów w realnym świecie podczas festiwalu, natomiast 100 tys. oglądało treści te, które można było umieścić, bo nie wszystkie, ale ogromną ilość filmów czy wydarzeń, widzowie oglądali online. Wytresowała nas pandemia w taki sposób, że jesteśmy również aktywni w internecie, co nas o tyle cieszy, że wzrosła liczba aktywnych gości, uczestników festiwalu. W tym roku zapraszamy państwa do 14 sal. Będziemy realizować bogaty program, który już trzeci rok przygotował dyrektor artystyczny Tomasz Kolankiewicz. Chciałbym dopełnić bardzo miłego obowiązku, dziękując bardzo serdecznie wszystkim organizatorom, współorganizatorom, komitetowi honorowemu, organizacyjnemu, partnerom, naszej wspaniałej ekipie, która kolejny raz zdobyła się na wielki wysiłek, żeby tę naprawdę wielką imprezę przygotować.

Jury festiwalu filmowego w Gdyni. Kto będzie oceniał produkcje w poszczególnych kategoriach?

Podczas konferencji zaprezentowano skrót filmów, które powalczą o nagrodę w kategorii Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Tomasz Kolankiewicz poinformował, że zgłosiło się bardzo dużo filmów, znacznie więcej niż w poprzednich latach. Dlatego więcej produkcji powalczy o nagrodę.

- W ubiegłym roku do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zgłoszono 88 filmów. W tym roku zgłoszono 135 produkcji. To pokazuje, jak popularny zrobił się ten konkurs, ale też, że znacznie więcej filmów zostało zgłoszonych. W związku z tym poszerzyliśmy listę w stosunku do tego, co było w ubiegłych latach. Nadal mamy podział na sześć bloków, natomiast filmów jest aż 30. Są to filmy wyprodukowane w dużej mierze przez szkoły filmowe, mamy tutaj reprezentantów wszystkich szkół w kraju: od najstarszej w Łodzi, przez Katowice, przez gdyńską szkołę po Warszawską Szkołę Filmową [...] Cieszy mnie to, że jest też kilka filmów niezależnych — powiedział Tomasz Kolankiewicz.

Produkcje, które powalczą w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, będzie oceniać jury w składzie:

  • Ewa Puszczyńska — przewodnicząca jury,
  • Maria Dębska,
  • Beata Walentowska.

Podczas konferencji przedstawiono filmy, które ubiegają się o nagrodę w kategorii: "Konkurs Filmów Mikrobudżetowych".

- Chciałem rozwiać wątpliwości — to wcale nie jest tak, że trzeba skończyć Gdyńską Szkołę Filmową, żeby stworzyć film mikrobudżetowy — zaznaczył Tomasz Kolankiewicz.

W jury Konkursu Filmów Mikrobudżetowych zasiadają:

  • Allan Starski — przewodniczący jury,
  • Katarzyna Klimkiewicz,
  • Lenka Tyrpakova.

Nie zabrakło też prezentacji filmów, które będą rywalizować w Konkursie Głównym. Część z nich można było zobaczyć na innych festiwalach, kolejne będą miały swoją premierę podczas festiwalu.

- Wydaje mi się, że pod względem artystycznym, szykuje się jeden z ciekawszych festiwali od lat. Naprawdę ten rok wydaje się wyjątkowy. Część z produkcji była już prezentowana na najważniejszych, światowych festiwalach. Będzie też dużo premier i o ile się nie mylę, dwanaście filmów będziemy pokazywać premierowo, jeżeli chodzi o festiwal i aż piętnaście, jeśli chodzi o dystrybucję kinową — podkreślał Tomasz Kolankiewicz.

Produkcje, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego, oceni jury w składzie:

  • Jerzy Domaradzki,
  • Ewa Dałkowska,
  • Milenia Fiedlery,
  • Cezary Harasimowicz,
  • Grzegorz Kędzierski,
  • Dorota Kędzierzawska,
  • Teoniki Rożynek,
  • Agata Szymańska,
  • Wojciech Żogała.

Co, poza pokazami filmów konkursowych?

Nie zabraknie też pozakonkursowych wydarzeń. Wśród nich wręczenie Platynowych Lwów, które trafią w ręce Filipa Bajona. W czasie festiwalu zostanie zaprezentowany jego głośny film "Aria dla Atlety".

Warto też zwrócić uwagę na "Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularny 1982-1983". W jego trakcie zostaną zaprezentowane takie produkcje, jak m.in. "Debiutantka" w reżyserii Barbary Sass, "Dolina Issy", której reżyserem jest Tadeusz Konwicki, a także "Odwet" w reżyserii Tomasza Zygadło. Przekazano, że wspomniane produkcje będą ubiegać się o nagrodę — czerwoną cegłę.

Nie zabraknie wydarzeń skierowanych do najmłodszych widzów. — Gdynia Dzieciom, w których trakcie będzie można zobaczyć najlepsze filmy familijne i kino dla dzieci. Tegorocznym hasłem jest: „Pooglądajcie ze mną, mamo, tato!” Filmy powalczą o Złote Lwiątka.

Kolejnymi wydarzeniami będą: "Czysta klasyka - 100 lat Jerzego Kawalerowicza" oraz "Polonica". Zaplanowano też pokazy specjalne, w których trakcie będzie można zobaczyć filmy: "Liczba doskonała", "Prawdziwe życie aniołów", a także "Wielka droga". Z kolei podczas "KFF na fali", zostanie pokazany "Syndrom Hamleta", a także odbędą się pokazy z audioskrypcją, w tym m.in. IO.

Akcenty gdyńskie na festiwalu filmowym w Gdyni

Przekazano, że pojawią się akcenty gdyńskie. Te zostaną zaprezentowane podczas pokazu "Filmy z Gdyni". Wśród produkcji znajduje się m.in. "Ania", która przedstawia historię Anny Przybylskiej.

Festiwal filmowy w Gdyni. Co w ramach Gdynia Industry, a także wydarzeń towarzyszących?

Poza pokazami, odbędą się też wydarzenia w ramach Gdynia Industry. Zaplanowano takie wydarzenia jak m.in.: panel "Casting jako złożony i twórczy proces na drodze budowania klimatu i charakteru dzieła filmowego", konferencja "Planet Placement, need for content on sustainability vs sustainable production" (rozmowy na temat tego, jak m.in. pokazywać planetę w filmach, spotkanie "Mikrobudżety", panel "Regulacje rynku pracy w branży audiowizualnej", panel "Scenarzysta — Droga do zawodu, droga do sukcesu, problemy debiutu scenariuszowego w Polsce'.

Zaprezentowano też wydarzenia towarzyszące. Wśród nich będą wystawy fotograficzne, spotkania wokół książek, a także badanie "Profil uczestnika festiwalu filmowego".

Festiwal filmowy w Gdyni. Ile kosztują bilety?

Wstęp na pokazy filmów mają nie tylko zaproszone osoby, ale także ci, którzy zdecydują się zakupić bilety. Organizatorzy poinformowali, że wejściówki będzie można nabyć na pojedyncze seanse, odbywające się we wszystkich obiektach festiwalowych, z wyłączeniem Dużej Sceny Teatru Muzycznego w Gdyni. Można to zrobić online i stacjonarnie w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Ceny biletów na festiwal filmowy w Gdyni prezentują się następująco:

  • normalny 26 PLN,
  • ulgowy 22 PLN,
  • pokazy filmów krótkometrażowych 16 PLN,
  • grupowy 16 PLN – dla grup i klas szkolnych.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto