Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Filip Bajon zdobył Platynowe Lwy. Kim jest? Jakie filmy stworzył?

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Fot. Karolina Misztal
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się we wrześniu. Wiemy, kto odbierze Platynowe Lwy. Poznajcie tę niezwykłą osobistość.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: lista filmów. Kto znalazł się w Konkursie Głównym?

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to wydarzenie z wieloletnią tradycją. Odbywa się od 1974 roku. Początkowo miał miejsce w Gdańsku, potem przeniesiono go do Gdyni. Centrum festiwalowym stał się Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Na program festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące. Niedawno przedstawiono listę produkcji, które będą walczyć o nagrodę.

ZOBACZ:

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Lista filmów konkursowych. Jakie produkcje znalazły się w konkursie? Lista

Komitet Organizacyjny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w związku z bardzo wysokim poziomem artystycznym zgłoszonych filmów i dzięki powiększeniu budżetu wydarzenia, postanowił zwiększyć liczbę filmów przyjętych do Konkursu Głównego. Do dotychczasowej listy dołączyły: "Johnny", "Brigitte Bardot cudowna”, "Cicha ziemia", "Zadra".

Festiwal Filmowy w Gdyni: Platynowe Lwy. Do kogo trafiły w 2022 r.?

Podczas festiwalu w Gdyni zostaną wręczone także Platynowe Lwy. W tym roku, za całokształt twórczości, otrzyma je Filip Bajon. Reżyser i scenarzysta odbierze nagrodę podczas uroczystej gali filmowej.

Kim jest Filip Bajon, zdobywca Platynowych Lwów?

Filip Bajon to reżyser i scenarzysta. Urodził się 25 sierpnia 1947 w Poznaniu. W 1870 roku został absolwentem prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznania. Potem ukończył reżyserię na PWSFTViT w Łodzi.

Filip Bajon często opierał swoje historie na faktach i osadzał na styku epok. Interesowały go nie moralitety, lecz możliwości języka filmowego, dzięki którym mógł odtwarzać realia, wzbogacając je o autorską wizję. To unikalne podejście potwierdziły kolejne filmy Bajona: „Wizja lokalna 1901” (1980, Nagroda Dziennikarzy oraz Nagroda Główna Jury na FPFF w Gdańsku), „Wahadełko” (1981, nagroda za scenariusz oraz Nagroda Główna Jury na FPFF w Gdańsku i Wielki Jantar), „Limuzyna Daimler-Benz” (1981, Wielki Jantar) oraz „Magnat” (1986, Nagroda Specjalna Jury FPFF w Gdańsku) i „Bal na dworcu w Koluszkach” (1989), ustawiając go w pierwszym rzędzie najciekawszych polskich filmowców — czytamy na oficjalnej stronie festiwalu.

W jego dorobku znajduje się prawie 40 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli, a także seriali. Wśród nich warto wymienić takie tytuły jak m.in. "Wahadełko" oraz "Kamerdyner".

W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” - poinformowała festiwalgdynia.pl.

Filip Bajon dołączył do elitarnego grona. Platynowe Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymali dotąd między innymi: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi oraz Agnieszka Holland.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto