Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

258 sztuk walczy o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną

Piotr Kallalas
Biuro Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Już po raz jedenasty dramatopisarze z całego kraju konkurują o główną nagrodę w gdyńskim konkursie. Właśnie ogłoszono listę twórców zakwalifikowanych do pierwszego etapu.

Przed nami kolejne dwie części prestiżowego konkursu. Najpierw Komisja artystyczna wyłoni 40 tekstów, które następnie zostaną przeanalizowane przez jurorów z kapituły: Justynę Jaworską, Ewę Guderian – Czaplińską, Jacka Kopcińskiego, Grzegorza Niziołka i Jerzego Stuhra. Wielka gala finałowa odbędzie się 20 maja podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port i wtedy spośród 5 laureatów zostanie wyłoniony zwycięzca.

Organizatorzy informują, iż w konkursie biorą udział nie tylko początkujący twórcy, ale także znani i cenieni autorzy. W tegorocznej edycji swoje sztuki zgłosili między innymi; Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Jarosław Jakubowski, Mateusz Pakuła.

Podczas gali finałowej zostanie ogłoszony, także laureat Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Na czym polega ten projekt?

-Alternatywne Jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej od 2015 roku przyznaje własną nagrodę dla najlepszej sztuki zgłoszonej do konkursu. Działa niezależnie od Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Podobnie jak w przypadku Kapituły, jurorzy Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej będą obradować i oceniać dramaty w pięcioosobowym składzie - informuje Marzena Szymik-Mackiewicz z Biura Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Funkcja alternatywnych jurorów jest przzeznaczona dla wszystkich miłośników teatru. Każdy może wysłać swoje zgłoszenie. Ostatecznie, na drodze rozmowy kwalifikacyjnej zostanie wybranych pięć osób, które wezmę udział w ocenie sztuk.

- Nie ma limitów wiekowych, związanych z wykształceniem, wykonywanym zawodem czy miejscem zamieszkania. Teatr Miejski w Gdyni, który jest organizatorem konkursu, jest otwarty dla wszystkich widzów. Na podobnej zasadzie jesteśmy otwarci na wszystkich kandydatów, którzy chcą zaangażować się w pracę teatru „od środka” i mieć decydujący wpływ na jego działania i decyzje - dodaje Marzena Szymik-Mackiewicz.

Oprócz konkursowej statuetki i powszechnego uznania zwycięzca głównej części otrzyma nagrodę w postaci 50 tys. zł. Ubiegłoroczną edycję wygrała Magdalena Drab, autorka nagrodzonej sztuki „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto