25. edycja Kolosów w Gdyni! Co się dzieje w piątek?
Tegoroczne Kolosy rozpoczęły się w piątek, 24 marca, w Polsat Plus Arenie w Gdyni. Miasto po raz kolejny zamieniło się w stolicę polskich podróżników. Jakie ciekawe spotkania czekają na nas w piątek?
13:40–14:10: Dorota i Dariusz Grochalowie
Automobilem dookoła świata. Wyprawa Jerzego Jelińskiego 1926-1928
Opowieść o zapomnianej przez długie lata, pionierskiej i romantycznej podróży pierwszego Polaka, który okrążył świat samochodem. W połowie lat 20. XX wieku Jerzy Jeliński, marynarz i weteran wojny polsko-bolszewickiej, wpadł na szalony pomysł i przekonał do jego realizacji trzech śmiałków: Eugeniusza Smosarskiego, Brunona Bredschneidera oraz Jana Ładę.

14:15–14:45: Marcin Korzonek
Transjordania – pieskie życie rowerzysty
Znany z niebanalnych pomysłów Marcin Korzonek, który za swoje rowerowe wyprawy już dwukrotnie otrzymywał na Kolosach wyróżnienie w kategorii Wyczyn, tym razem wybrał się zimą do Jordanii. Trasa jego podróży z północy kraju nad Morze Czerwone – łącznie ponad 700 kilometrów.
14:50–15:20: Małgorzata, Krzysztof, Anna i Stanisław Rybiccy
Rybką po Atlantyku. Trzy lata rodzinnego żeglowania
Przygotowania rodziny Rybickich do tej wyprawy trwały kilka lat. Małgorzata i Krzysztof, razem z Anią i Stasiem (wtedy odpowiednio 3 i 6 lat) w rejs życia wyruszyli jesienią 2019 roku. Sprzedali niemal wszystko, przeprowadzili się na jacht (Rybka – nazwa nie powinna być zaskoczeniem), przepłynęli Atlantyk, w planach mieli Pacyfik i… wybuchła pandemia.
ZOBACZ TEŻ: Startuje letnia siatka lotów z Gdańska. Polecimy do 24 krajów 9 liniami! Sprawdź szczegóły
15:25–15:55: Piotr Strzeżysz
Niespełnienia
Czym jest porażka w podróży? Niedojechaniem do celu? Niespełnieniem oczekiwań? Zawodem wywołanym wypadkiem, kolizją, kradzieżą bądź napadem? Czy aby podróż była udana, zawsze musi być zwieńczeniem czyichś marzeń i zaspokojeniem oczekiwań? A może wartość każdego podejmowanego wysiłku – nie tylko w podróży, ale i w życiu – najsilniej wyznacza to, czego nie udało się zrealizować?
16:00–16:30: Mateusz Wrazidło, Dominik Bac
Rejs na Svalbard. W poszukiwaniu arktycznej oazy
Niegościnne wybrzeża Svalbardu od wieków były milczącymi świadkami ryzykownych wyczynów wielu pokoleń polarnych eksploratorów. Choć w ostatnich dekadach ten arktyczny przyczółek stopniowo zmieniał się w coraz łatwiej dostępną atrakcję dla turystów łaknących niecodziennych doznań, większość jego obszaru pozostaje niedostępna, zaś pozornie dobrze poznane wyspy nadal kryją miejsca pełne tajemnic czekających na zbadanie.

16:30–16:50 | PRZERWA
16:50–19:05 | BLOK III | NOMINACJE: ŻEGLARSTWO i NAGRODA WIECZNIE MŁODZI im. A. DOBY
16:50–17:20: Andrzej W. Piotrowski
Rejs szlakiem wielkich Polaków – z Azorów do Gdyni
Kontynuacja przerwanej dwa lata temu wyprawy szlakiem wybitnych rodaków z Chicago do Polski po przerwie spowodowanej pandemią. Tym razem w formule rejsu solo (etap przez USA, Kanadę i Atlantyk był załogowy). Andrzej W. Piotrowski na 14-metrowym jachcie Kpt. Wagner II wyruszył w trasę 14 czerwca z Azorów. Już czwartego dnia wyprawy doświadczył ciężkiego sztormu, co zmusiło go do korekty kursu, ale nie do rezygnacji.
17:25–17:55: Maciej Sodkiewicz, Ewa Banaszek
Co Inuita trzyma w lodówce, czyli rejs po Zatoce Hudsona
Bywalec Kolosów Maciej Sodkiewicz i jego załoga marzenie mieli dość nietypowe – chcieli się przekonać, co Inuici trzymają w lodówkach. Albo, nie wdając się w aż takie szczegóły, jak wygląda dziś kultura inuickich myśliwych mieszkających nad Zatoką Hudsona. Na wodach tego ogromnego akwenu jachty pojawiają się niezmiernie rzadko, a już prawdopodobnie nigdy nie było tam jachtu pomarańczowego. Aż do lata 2022.
18:00–18:30: Michał Palczyński, Aleksandra Rapp
Tam, gdzie rodzą się sztormy. Jachtem wzdłuż Aleutów
Prawie 9 tysięcy mil morskich żeglugi, 103 dni poza cywilizacją, dwie osoby i jeden jacht. Latem 2022 roku Ola i Michał swoim „jachtodomem” Crystal postanowili zwiedzić odległy i trudno dostępny archipelag Aleutów – wysp ciągnących się łukiem od Kamczatki aż po Alaskę przez ponad tysiąc mil i oddzielających Morze Beringa od Oceanu Spokojnego, obecnie niemal zupełnie niezamieszkanych.
18:35–19:05: Henryk Wolski
Fuegia na wodach Patagonii. Śladami Roberta FitzRoya i Karola Darwina
Przed kilkunastoma laty, w 200. rocznicę urodzin Karola Darwina i 150. rocznicę wydania dzieła "O powstawaniu gatunków", Henryk Wolski wraz z przyjaciółmi odbył rejs wzdłuż wybrzeży Ziemi Ognistej repliką wiosłowej łodzi wielorybniczej – dokładnie takiej, jakich używała załoga dowodzonego przez kpt. Roberta FitzRoya HMS Beagle, której jednym z członków był Darwin.
19:05-19:20 | PRZERWA
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 9 niesamowitych skarbów, ukrytych w Polsce. Gdzie szukać bursztynowej komnaty, złota templariuszy czy bezcennych dzieł sztuki?
19:20-21:35 | BLOK IV | NOMINACJE: PODRÓŻE/ NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY
19:20–19:50: Daniel Sienkiewicz, Aleksandra Szczepańska
Loverowi: Wyprawa rowerowa do kraju, który już nie istnieje
Zainspirowani książką Bernarda Newmana Rowerem przez II RP Ola i Daniel postanowili powtórzyć wyprawę jej autora sprzed prawie stu lat. I choć kraj, przez który jechał Newman, już przecież nie istnieje, oni nie zamierzali się tym zrażać. W ciągu 78 dni przejechali ponad 5,5 tysiąca kilometrów. Na rowerach, które stały się dla nich swoistymi wehikułami czasu, sprawdzili, jak (i czy aż tak bardzo) zmieniły się w Polsce od 1934 roku krajobrazy, ludzie, kultura i… drogi rowerowe.
19:55–20:25: Andrzej Sołoduszkiewicz
GR11 - hiszpański szlak długodystansowy
Ostatniego, wyjątkowo upalnego lata Andrzej Sołoduszkiewicz spakował namiot, słomkowy kapelusz i wyruszył do Hiszpanii, by zmierzyć się z biegnącym przez całe Pireneje szlakiem długodystansowym GR 11. Maszerując Transpirenaicą przez 51 dni w otoczeniu monumentalnych trzytysięczników odwiedził przepiękne rezerwaty i parki narodowe oraz doświadczył ekstremalnie wysokich temperatur i gwałtownych burz.
20:30–21:00: Karolina Gawonicz, Maciej Łukaszewicz, Michał Łukaszewicz
Karoozela z endemitami. Od Nowej Gwinei przez Kolumbię do RPA
Endemity to gatunki, których poza ściśle ograniczonym obszarem występowania nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Sfotografowanie stu gatunków ptaków należących do tej kategorii w ich naturalnym środowisku zajęło Michałowi Łukaszewiczowi aż 7 lat. Przygoda, która rozpoczęła się od obserwacji tańców godowych rajskich ptaków na Nowej Gwinei, poniosła go przez stepy Patagonii i lasy mgliste Kolumbii aż do Republiki Południowej Afryki.
21:05–21:35: Krzysztof Krygier
Życie codzienne Berberów w obliczu zmian klimatycznych
Krótka, ale intensywna podróż do południowego Maroka, której celem było przyjrzenie się wpływowi zmian klimatycznych na życie mieszkańców tych obszarów, które są najbardziej narażone na błyskawicznie postępujące pustynnienie. Krzysztof Krygier zdobył zaufanie Wolnych Ludzi, jak nazywają siebie Berberowie, nocował w ich namiotach na pograniczu marokańsko-algierskim i poznawał ich trudną codzienność.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?