Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20-lecie samorządu świętowano w Gdańsku

Kazimierz Netka
Wojewoda i marszałek - jedni ze współtwórców samorządów.
Wojewoda i marszałek - jedni ze współtwórców samorządów. fot. Grzegorz Mehring
W czasie, gdy w Czarnej Dąbrówce bezrobotni i ubodzy pracownicy PGR-ów dyskutowali o możliwościach poprawy swojej sytuacji życiowej, w Gdańsku obchodzono rocznicę powstania samorządów.

- To było jak w filmie Hitchcocka - wspomina Leszek Tabor, burmistrz Sztumu, mówiąc o tym, co było 20 lat temu, gdy odradzała się administracja samorządowa w Polsce. - Najpierw wielkie trzęsienie, a potem napięcie powoli rosło. Okazało się bowiem, że po likwidacji pegeerów, upadku państwowych przedsiębiorstw, gwałtownie zaczęło rosnąć bezrobocie. Powiększały się obszary biedy - zauważył.

To napięcie wzrasta również dzisiaj - dodawali inni samorządowcy obecni w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na obchodach 20-lecia istnienia samorządów. Miejsce spotkania, zdaniem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, odzwierciedla przemiany, jakie zaszły w Polsce. Filharmonia powstała w starej elektrociepłowni. Podobnie wielkie przeobrażenia zaszły w miastach, wioskach, w całym naszym regionie. Działacze gminni, miejscy, miejsko-wiejscy, wojewódzcy stworzyli dobrze zgraną "orkiestrę".

Za samorządowe dokonania wręczano wczoraj ordery i medale. Uhonorowano nimi około półtorej setki osób - w obecności m.in. marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, a także innych parlamentarzystów. To, że Pomorskie wygląda teraz lepiej niż 20 lat temu, nie świadczy o tym, że już wszystko zrobiono, i że zapanowała zupełna harmonia.

- Za najważniejsze dokonanie uważam poprawę sytuacji szkół - mówił Kazimierz Chyła, wicestarosta starogardzki. - To według mnie największe osiągnięcie. W infrastrukturze dużo jest jednak jeszcze do zrobienia. Na przykład w modernizacji i budowie dróg. Zgadzam się też z Tadeuszem Kobielą, wójtem Sierakowic, że trzeba zmienić prawo. Obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych zniechęca wielu ludzi do pełnienia funkcji samorządowych. Boją się bowiem, że gdy ujawnią, co posiadają, narażą się na napady bandytów.

Zdaniem wójta Kobieli, należy też zmienić prawo w zakresie wypełniania formalności przy realizacji inwestycji. Gmina Sierakowice wspólnie z gminą Sulęczyno buduje wodociąg. Żeby przystąpić do realizacji, samorządy gminne musiały dokonać aż około 3400 różnych uzgodnień. Brak chociażby jednego mógł powalić całe przedsięwzięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto