Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13. edycja Nagrody Literackiej GDYNIA. Lista laureatów została ogłoszona w Muzeum Emigracji w Gdyni [ZDJĘCIA]

Henryk Tronowicz
Nagroda Literacka GDYNIA . Gala wręczenia nagród, Gdynia 31.08.2018
Nagroda Literacka GDYNIA . Gala wręczenia nagród, Gdynia 31.08.2018 Anna Rezulak
31 sierpnia w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia laurów czworgu zwycięzców tegorocznej Nagrody Literackiej GDYNIA.

Tu ciekawostka. Otóż przed rozpoczęciem uroczystości wręczania Nagród Literackich GDYNIA, przy Nabrzeżu Francuskim, z którym sąsiaduje bezpośrednio Muzeum Emigracji, można było popatrzeć na zacumowany tam potężny wycieczkowiec Costa Pacifica (Genua), największy statek, jaki w bieżącym sezonie przypłynął do portu w Gdyni. W czasie, gdy odbywała się gala NLG, olbrzym z Nabrzeża Francuskiego odpłynął.

Laur warty 50 tys. zł

Nagroda Literacka GDYNIA, została powołana do życia przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w roku 2006. Laur przyznawany jest rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w roku poprzednim. Nagroda została ustanowiona z myślą o polskich pisarzach, jak i o odbiorcach współczesnej literatury. NLG przyznawana jest w czterech kategoriach: za eseistykę, za tom poetycki, w kategorii proza, a także w kategorii za przekład dzieła na język polski.

W tym roku Kapituła nominowała do Nagrody dwudziestu autorów. Wczoraj prezydent Szczurek wręczył zwycięzcom w każdej z czterech kategorii pamiątkowe statuetki Kostki Literackie. Laureaci otrzymali też nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł.

W prozie zwyciężyły „Mikrotyki”

W kategorii eseistyka Nagrodę przyznano Krzysztofowi Mrowcewiczowi za esej „Rękopis znaleziony na ścianie” (Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa). Warto nadmienić, że wśród książek nominowanych do NLG w tej kategorii figurował esej Doroty Masłowskiej pt. "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu".
W kategorii poezja uhonorowano Dominika Bielickiego za tom poetycki „Pawilony” (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław). W kategorii proza Nagrodę otrzymał Paweł Sołtys za zbiór opowiadań „Mikrotyki” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec).
W kategorii przekład na język polski Nagroda przypadła Sławie Lisieckiej za tłumaczenie „Chodzenia. Amras” austriackiego pisarza i dramaturga Thomasa Bernharda (Wydawnictwo Od Do, Łódź).

Kryteria języka i stylu

Na tegoroczny konkurs zgłoszono 426 książek. Kapitule NLG przewodniczyła - podobnie jak w latach poprzednich - pani prof. Agata Bielik-Robson, która w zagajeniu zaznaczyła, że miarą oceny nadesłanych prac były dla członków kapituły NLG głównie dwa kryteria: różnorodność autorskich stylów oraz piękno języka polskiego.
Przebieg uroczystej gali uświetnił występ Zespołu Pablopavo i ludziki. Pablopavo, dodajmy, to pseudonim Pawla Sołtysa, wokalisty, autora tekstów piosenek i kompozytora, który, jak się wkrótce okazało, został laureatem NLG za zbiór opowiadań „Mikrotyki”.

Jeszcze jutro w Konsulacie Kultury

Tegorocznej Nagrodzie towarzyszy kolejna edycja trwającego w Gdyni równocześnie festiwalu Miasto Słowa. Zdobywcy Kostek Literackich NLG spotkają się z czytelnikami w niedzielę, 2 września, w Konsulacie Kultury w Gdyni.

"Książki są różne, ale każda z nich jest napisana finezyjnym językiem". O Nagrodę Literacką GDYNIA walczy 20 tytułów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto