Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 grudnia 2006 r. Wizytówka nadal nas straszyć będzie

Piotr Weltrowski
Jesienią Dworzec Główny PKP w Gdyni miał zostać dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Tymczasem, mimo obietnic dawanych przez władze kolei „Dziennikowi Bałtyckiemu”, nic się tam nie dzieje.

Jesienią Dworzec Główny PKP w Gdyni miał zostać dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Tymczasem, mimo obietnic dawanych przez władze kolei „Dziennikowi Bałtyckiemu”, nic się tam nie dzieje. Aż chce się powiedzieć: jak zwykle! Na razie tylko SKM przebudowuje na Dworcu Podmiejskim stanowiska kasowe.
Jeszcze w czerwcu Paweł Olczyk, dyrektor Biura Nieruchomości Strategicznych PKP S.A, obiecywał „Dziennikowi Bałtyckiemu” i miastu, że bariery dla niepełnosprawnych znikną z dworca jesienią.
- Nie możemy odpowiadać za nie spełnione obietnice pana Olczyka. Przykro, że po raz kolejny wszystko kończy się na deklaracjach - denerwuje się Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni.
- Nie mogliśmy znaleźć wykonawcy, stąd opóźnienie w pracach. Na początku października nikt nie był zainteresowany wykonaniem remontu okienka kasowego i dostosowaniem go do potrzeb osób na wózkach - tłumaczy Włodzimierz Wasilewski, zarządcą Rejonu Dworców Kolejowych w Gdańsku. - Dopiero nasze drugie ogłoszenie spotkało się z odzewem i teraz wykonawca już jest. Czekamy tylko na dokumenty z Warszawy.
Remont Dworca Podmiejskiego SKM ma zakończyć się do końca grudnia.
- Jest on niezależny od działań w głównej części dworca. Robimy to, co nie koliduje z szerszymi planami przebudowy dworca jako całości -mówi Paweł Wróblewski, rzecznik trójmiejskiej SKM. - Oprócz stanowisk kasowych remontujemy także toalety i system wentylacji. Wszystko kosztować będzie ponad 400 tys. zł.
Dostosowanie dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych ma być pierwszym etapem modernizacji obiektu Dworca PKP. Pełna inwestycja objąć ma też tereny Międzytorza. Od kilku miesięcy trwają prace geodezyjne, mające na celu regulację stanu prawnego wszystkich terenów.
- Ewentualny przetarg na inwestycję na terenie dworca i Międzytorza będzie mógł się odbyć dopiero po zakończeniu prac geodezyjno-uwłaszczeniowych - mówi Alicja Szczodrowska-Szlęzak, rzecznik Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Gdańsku. - Prawdopodobnie będzie to I kwartał 2008.

Remont od dawna wyczekiwany
Temat modernizacji gdyńskiego dworca wraca niczym bumerang w „Dzienniku Bałtyckim”, który od kilkunastu miesięcy prowadzi akcję „Teraz Dworzec”. Jeszcze na początku tego roku wydawało się, że prace mające zamienić zaniedbany obiekt w wizytówkę miasta rozpoczną się jesienią. W czerwcu okazało się jednak, że kolej pragnie włączyć modernizację dworca w ramy większego projektu, obejmującego także inwestycję na terenach za ul. Jana z Kolna, zwanych Międzytorzem. Prace opóźnia fakt, iż część terenów objętych inwestycją należy do gminy, a część do Skarbu Państwa. Konieczna jest regulacja ich stanów prawnych.

Nadzieja także dla Sopotu
Dworzec Główny PKP w Sopocie również trudno uznać za wizytówkę miasta. Gmina kilka lat temu opracowała wstępny projekt przebudowy terenów dworcowych, jednak o remoncie mowy być nie mogło, bo kolej nie wyrażała zainteresowania projektem. Zmieniło się to w tym roku, kiedy PKP wykazało wstępne zainteresowanie sprawą. Władze Sopotu mają nadzieję, że w przyszłym roku rozmowy rozwiną się na tyle, że możliwe stanie się szukanie inwestora, który zrealizuje projekt. Zakłada on, iż oprócz modernizacji dworca, na terenach objętych inwestycją, stanie także hotel oraz centrum handlowe.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto