Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 procent podatku. Dla kogo w Pomorskiem?

Agnieszka Szczecka
Fot. Robert Kwiatek/archiwum
Wpływy z 1% należnego podatku dochodowego zasilają konta prawie 7 tysięcy organizacji pożytku publicznego

Wprowadzenie instytucji 1% pełni ważną funkcję - nie tylko zasila konta organizacji, ale poniekąd motywuje podatników do zapoznania się z organizacjami pożytku publicznego (OPP), ich działaniami, a w konsekwencji do większego zaangażowania społecznego. Często bowiem przekazujemy OPP nie tylko 1% swojego podatku, ale też stajemy się wolontariuszami, zaczynamy działać na rzecz danej OPP.

Zobacz także: Podziel się 1 procentem swojego podatku w 2012 roku

Podejmując decyzję o tym, komu chcemy oddać 1 procent swojego podatku od dochodu, musimy wiedzieć, że nie można przekazać go każdej organizacji pozarządowej, bowiem nie każda z nich ma status organizacji pożytku publicznego.

W województwie pomorskim funkcjonuje około 5 tys. organizacji pozarządowych. 546 jako organizacje pożytku publicznego może otrzymywać 1 procent podatku (wg danych z wykazu MPiPS).

Ogół organizacji pozarządowych nazywa się trzecim sektorem. Określenie to, przeniesione z języka angielskiego, nawiązuje do podziału aktywności społeczno-gospodarczej nowoczesnych państw demokratycznych na trzy sektory. Pierwszy sektor to administracja publiczna (sektor państwowy). Drugi sektor to sfera biznesu, tzw. sektor prywatny. Trzeci sektor to ogół prywatnych organizacji, działających społecznie i nie dla zysku, czyli organizacje pozarządowe (organizacje non-profit). Organizacje te określa się też czasem jako wolontarystyczne, gdyż ich działalność jest w znacznym stopniu oparta na działaniu ochotników, czyli wolontariacie.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadziła w 2004 roku nowy rodzaj statusu organizacji pozarządowych: status organizacji pożytku publicznego. Może nią być opisana w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie organizacja pozarządowa, organizacja kościelna lub stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego, ale:

• jej działalność statutowa musi być działalnością pożytku publicznego w sferze zadań publicznych;
• musi prowadzić działalność na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów - pod warunkiem, że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną;
• musi mieć kolegialny organ kontroli lub nadzoru, a osoby w nim zasiadające muszą spełniać określone kryteria;
• musi stosować się do zakazów, dotyczących przejrzystości i majątku organizacji, które powinny być zapisane w statucie;
• może prowadzić działalność gospodarczą;
• musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Posiadanie statusu OPP wiąże się z różnymi uprawnieniami, m.in.: możliwością korzystania z odpisu 1% podatku od podatników, zwolnienia i obniżki w podatku od nieruchomości, zwolnienia z opłaty skarbowej oraz opłat sądowych oraz z podatku od czynności cywilno-prawnych, ale także z obowiązkami.
OPP musi m.in. zapewnić przejrzystość działania organizacji i wewnętrzną kontrolę, sporządzać i upubliczniać roczne sprawozdania z działalności (merytoryczne i finansowe).

Kto może przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego

1% należnego podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS.
Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę, nie mają możliwości przekazania 1%.

Wybierz OPP

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2012 rok, publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS. Aktualny wykaz znajduje się pod adresem: http://www.pozytek.gov.pl/Wykaz,organizacji,majacych,status,OPP,1020.html

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto