Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaj przy ratuszu, kupcy w podcieniach arkad, pełne kawiarnie i randki przy Neptunie. Plac Ratuszowy 100 lat temu tętnił życiem

Alina Gierak
100 lat temu parady wojskowe odbywały się na placu Ratuszowym. Tak jest i teraz
100 lat temu parady wojskowe odbywały się na placu Ratuszowym. Tak jest i teraz fotopolska.eu
Centrum życia toczyło się w Jeleniej Górze wokół placu Ratuszowego. Tak było 100 lat temu. Tak jest i teraz. Zobaczcie na dawnych widokówkach i zdjęciach, jak ten plac wyglądał w XIX i na początku XX wieku. Przeniesiemy się do innej epoki! Tramwaj przy ratuszu, kupcy w podcieniach arkad... I tylko fontanna z Neptunem się nie zmieniła. Zobaczcie zdjęcia. Coś was zakoczyło?

Spis treści

Plac Ratuszowy - centrum jeleniogórskiego świata

Centrum małego jeleniogórskiego świata było na placu Ratuszowym. Plac otoczony jest barokowymi kamieniczkami z podcieniami, będącymi świadectwem pierwotnej, handlowej funkcji tego miejsca. Podcienia zajmowały kramy sukienników, kuśnierzy, ławy chlebowe, jatki.

Kamieniczki przy rynku zamieszkiwali najbogatsi mieszczanie - kupcy, rzemieślnicy i kramarze - o czym świadczyły bogate niegdyś zdobienia elewacji budynków. Obecny wygląd kamienic nie jest oryginalny, lecz stanowi efekt rekonstrukcji z lat 60. minionego wieku.

  • Kamienica pod numerem 22 należała do kupca Daniela von Buchs, krezusa w handlu jeleniogórskim woalem. O roli von Buchsa w mieście świadczy choćby fakt, że w 1731 r., jako ewangelik, otrzymał tytuł szlachecki w państwie rządzonym przez katolickich Habsburgów. Dumny umieścił swój herb na fasadzie kamienicy obok wcześniejszego, przedstawiającego okręt z pełnymi żaglami – symbolu jeleniogórskiej Konfraterni Kupieckiej. To właśnie pomniejszona kopia tej kamieniczki w 1914 r. stanęła na zapleczu Muzeum Karkonoskiego.
  • W domu pod numerem 34 Joachim Girnth miał zbudować pierwszy warsztat tkacki i to na wzór holenderskich krosien do produkcji woali. Z zagranicznej podróży potajemnie przywiózł modele tych krosien, dokonując po prostu szpiegostwa przemysłowego. Jego czyn stał się jednak początkiem intensywnego rozwoju miejscowego przemysłu tekstylnego i źródłem wielkiego bogactwa miasta.
  • W kamienicy nr 37 znajdował się sklep z artykułami kolonialnymi
  • pod nr 43 była świetna cukiernia i kawiarnia
  • pod nr 51 znajdował się sklep z wyrobami czekoladowymi i konfiturami itd.

Ratusz pośrodku placu

Obecny ratusz wzniesiono po tym, jak zawaliła się wieża, wcześniejszej, XVII-wiecznej budowli. Pośrodku placu stanął ratusz, którego współczesny kształt pochodzi z lat 1744-1747. Wtedy też w jego piwnicach powstał szynk serwujący najlepsze gatunki miejscowego piwa i importowanego wina.

Nad wejściem do budynku od południowej strony widnieje napis po łacinie przypominający legendę założenia miasta. Napis ten głosi: „Miasto założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku”.

W sali posiedzeń znajdują się drewniane płaskorzeźby z historii miasta. Sala, jak i klatka schodowa, zostały urządzone przez rzeźbiarza Ernsta Rülke i jego uczniów ze Szkoły Snycerskiej z Cieplic.

W 1910 r. ratusz połączono z sąsiednimi kamienicami, od ich liczby nazywanymi „Siedmioma domami”. Zaadaptowano je na potrzeby magistratu. Pewną niedogodnością, uniemożliwiającą połączenie głównego gmachu z kamienicami była linia tramwajowa przebiegająca między ratuszem a kamienicami. Poradzono sobie z tym problemem, budując kryty ganek na wysokości pierwszego piętra.

W jednej z kamienic przy ratuszu w 2000 r. odkryto średniowieczną studnię, głęboką na 20 m. Przykryta szklaną płytą i podświetlona stanowi teraz ciekawy zabytek we wnętrzach magistratu.

Fontanna Neptuna na placu Ratuszowym

Tuż przy gmachu ratusza znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna - boga mórz. Rzeźba ma upamiętniać dawne, dobre stosunki handlowe miejskich kupców z zamorskimi krajami. Fontanna stanęła w miejscu dawnej studni miejskiej w XIX wieku.

Jeleniogórskie tramwaje na placu Ratuszowym

W latach 1897-1969 na terenie Jeleniej Góry funkcjonowała komunikacja tramwajowa. Dziś pozostały po niej nieliczne ślady - fragment torowiska oraz tabliczka wmurowana w ścianę ratusza pod galeryjką łączącą ratusz z „Siedmioma domami” w setną rocznicę uruchomienia pierwszej linii tramwajowej, zachowane na niektórych kamieniczkach rozety służące jako zaczepy trakcji, a także wagoniki tramwajowe, z których jeden stoi przy północnym wejściu do ratusza i pełni funkcję kiosku z pamiątkami, drugi w Podgórzynie przy pętli autobusowej.

(na podstawi Historia Jeleniej Góry UM Jelenia Góra)

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto