Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego stworzyli przewodnik po Trójmieście

Anna Mizera-Nowicka
Mieszkańcy mogą odkrywać m.in. zasoby Galerii Starych Zabawek
Mieszkańcy mogą odkrywać m.in. zasoby Galerii Starych Zabawek Przemek Świderski
Studenci Uniwersytetu Gdańskiego stworzyli niekonwencjonalny przewodnik po Trójmieście - "Projekt Miejski". Można w nim znaleźć powszechnie znane "perełki architektoniczne", zapomniane podwórka, skwery i cmentarze oraz oryginalne obiekty.

Pięćdziesiąt centymetrów od pionu, czyli historia krzywej kamienicy. Zaułek Ormiański - armeńska enklawa w Gdańsku. Historia jednej wyspy czy dawny cmentarz żydowski na Starym Chełmie. To tylko kilka tytułów z setek studenckich prac, które powstawały i wciąż powstają na Uniwersytecie Gdańskim. Aby te najlepsze nie zmarnowały się leżąc na półkach, profesor UG Iwona Sagan postanowiła je zebrać i stworzyć Projekt Miejski. Dziś z jego wersji internetowej mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Trójmiasta, którzy chcą spojrzeć na Gdańsk, Sopot czy Gdynię nieco inaczej niż zwykle.

Czytaj także: Uniwersytet Gdański: Studentów Kulturoznawstwa UG czeka przymusowa przeprowadzka

- Projekt Miejski stworzony przez studentów kierunków geografia i gospodarka przestrzenna na Uniwersytecie Gdańskim to niekonwencjonalny przewodnik po Trójmieście - informuje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy gdańskiej uczelni. To oryginalne prezentacje studentów, które przybliżają mieszkańcom te mniej i te bardziej znane miejsca w kontekście różnorodnych społeczno-kulturowych aspektów.

Potrafią zaskoczyć

Z kolei profesor UG, dr hab. Iwona Sagan, pomysłodawczyni i główna autorka Projektu Miejskiego, tłumaczy, że poszczególne prezentacje to prace semestralne jej studentów, które powstawały od 2000 roku.
- Niektóre opracowania były fantastyczne, dlatego żal było je trzymać tylko dla siebie. Choć prace te dostaję od kilkunastu lat, wciąż studenci potrafią mnie zaskoczyć - przekonuje pracownik naukowy UG. - Ich prace zmieniają się. Coraz częściej wykorzystują nowe technologie.

Profesor tłumaczy również, że żacy wybierając temat pracy semestralnej muszą znaleźć do analizy "miejsce w mieście", czyli ulicę, plac, sąsiedztwo, dzielnicę czy pojedynczy obiekt.

- Ich zadaniem jest określenie tego, co buduje historię miejsca, odkrycie łączących je nici powiązań, praktyczne doświadczenie miejsca z materiałem badawczym zgromadzonym na jego temat - wyjaśnia dr hab. Sagan. - Zadanie to wymaga dotarcia do mieszkańców i użytkowników opisywanych miejsc. Często właśnie ich zaangażowanie oraz pomoc, jakiej udzielili studentom przyniosły niezwykle ciekawe i odkrywcze wyniki badań, za co poprzez utworzenie tej strony chcemy także podziękować.

Większa mobilizacja

Na stronie internetowej

www.projektmiejski.ug.edu.pl

można znaleźć najlepsze spośród studenckich prac. Nie brakuje opracowań dotyczących Wrzeszcza. Wielu żaków pokusiło się także o opisy południowych dzielnic Gdańska - Chełmu czy Oruni. Sporą popularnością cieszy się też Oliwa. Ale nie mało jest też prezentacji, które dotyczą Sopotu, np. hipodromu, Grand Hotelu, Mrowiska czy małej uliczki Lipowej. W Gdyni zabrano się m. in. za Działki Leśne oraz Wielki Kack ale także dworzec kolejowy, stadion i cukiernię.

- Jestem trochę zaskoczona popularnością naszego projektu. Naprawdę spotkał się z sympatycznym odzewem - mówi Iwona Sagan. - To dobrze. Myślę, że studenci będą mieli mobilizację, aby jeszcze bardziej się starać. a

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto