MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już w weekend tysiące pielgrzymów przybędą do Wiela, by szukać wsparcia u swej "Pocieszki"

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pielgrzymi zmierzają do Wiela z różnych zakątków Polski.
Pielgrzymi zmierzają do Wiela z różnych zakątków Polski. Edyta Łosińska-Okoniewska
Odpust na Kalwarii Wielewskiej każdego roku gromadzi tłumy wiernych, którzy przybywają tu z różnych zakątków Polski. Szukają wsparcia, pocieszenia, a także nadziei u Matki Bożej Pocieszenia, której słynący z łask obraz znajduje się w kościele w Wielu. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: "Pielgrzymując z Maryją na Kalwarię, odbudowujemy tożsamość wiary naszych Ojców".

Odpust w Wielu

Już w najbliższy weekend 11-12 maja 2024 w Wielu odbędzie się Uroczystość Odpustu Kalwaryjskiego. To szczególne święto, kiedy na Kalwarię Wielewską przybywają tłumy pielgrzymów z różnych zakątków Pomorza i nie tylko. W tym miejscu, przy obrazie Matki Bożej Pocieszenia szukają duchowego wsparcia, pociechy i nadziei.

W sobotę 11 maja o godz. 12 wydarzenie rozpocznie przywitanie pielgrzymów na ul. Dąbrowskiej. Wówczas też będzie można zobaczyć wyjątkowy taniec feretronów, który jest charakterystyczny dla Kaszub i został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tradycja ta kultywowana jest już od kilkuset lat. Natomiast o godz. 15 odbędzie się Droga Krzyżowa na kalwarii, a o godz. 17.30 msza święta w kościele z kazaniem maryjnym i Apel Jasnogórski.

W niedzielę o godz. 9.15 będzie miało miejsce procesjonalne przejście z Najświętszym Sakramentem z kościoła na kalwarię. O godz. 10 zostanie odprawiona msza święta w intencji pielgrzymów, parafian i gości przez biskupa diecezji pelplińskiej Ryszarda Kasynę. Natomiast o godz. 13.30 odbędzie się pożegnanie pielgrzymów.

- Kult Matki Bożej Pocieszenia swój początek bierze z Bolonii. W XVII wieku ludność była dziesiątkowana przez zarazę i wówczas duchowieństwo z ludem wiernym zwróciło się o pomoc i wsparcie oraz pociechę do Matki Bożej. Zaraza ustała. To był początek kultu Matki Bożej Pocieszenia, który trwa do dziś. Wielewianie najpierw pielgrzymowali wraz z innymi pątnikami do Chojnic, gdzie ojcowie Augustianie dbali o ten kult i go rozszerzali - mówił ks. Jan Flisikowski, proboszcz parafii w Wielu, a także kustosz Kalwarii Wielewskiej.

Wśród ludu do dziś powtarza się słowa: „idzeme do Pecieszci". Obecny obraz Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w Wielewskim Sanktuarium, został przeniesiony z Chojnic w 1852 roku, po 30-letnich staraniach. Nastąpiło to po kasacie Zakonu Augustianów w Chojnicach. Ukoronowany został Koronami Papieskimi 28 maja 2017 roku. Dziś przychodzą i przyjeżdżają do Maryi pątnicy nie tylko w dniach odpustu, ale również w ciągu całego roku. Szukają u Jej tronu pomocy i pociechy.

Kalwaria Wielewska zaś wywodzi się z kultu maryjnego. Warto zwrócić uwagę na ostatni monument postawiony u podnóża Kalwarii staraniem ks. ppłk. Józefa Wryczy (od 2019 roku decyzją Prezydenta RP podniesiony do stopnia generała brygady), a wykonany przez Teodora Plińskiego: Ambona w kształcie łodzi, która ustawiona jest w kierunku Krzyża postawionego w XII stacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto