Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Weiss nie żyje. Człowiek mediów, konferansjer, prezenter i kabareciarz zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 74 lata

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
TVP/PAP/Jan Bogacz
Janusz Weiss zmarł w wieku 74 lat. Twórca mediów i odkrywca dziennikarskich talentów odszedł 10 marca po ciężkiej chorobie.

Informację o śmierci Janusza Weissa podało Radio Zet, powołując się na syna współtwórcy stacji.

„Po ciężkiej chorobie zmarł Janusz Weiss. Współzałożyciel Radia ZET, autor legendarnej audycji 'dzwonię do pani/pana w bardzo nietypowej sprawie'. Dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny miał 74 lata” – informuje stacja.

Janusz Weiss urodził się w Warszawie 31 maja 1948 roku. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej, w wyniku wydarzeń marca 1968 roku, został wyrzucony z chemii na Politechnice Warszawskiej.

Karierę estradową rozpoczął od kabaretu Abakus, który w 1967 stworzył m. in. z Magdą Umer, Andrzejem Woyciechowskim i Krzysztofem Knittlem. Kilka miesięcy później był pomysłodawcą i współzałożycielem grupy kabaretowej Salon Niezależnych, razem z Jackiem Kleyffem, kolegą z politechniki.

Śmiertelnie poważny dowcipny człowiek Salonu

Przez 5 lat występów z „Salonem”, do którego dołączył student architektury Michał Tarkowski, funkcjonującym w estetyce pure-nonsensu i określanym jak jeden z najciekawszych zespołów kontestujących rzeczywistość propagandy sukcesu, Weiss stał się mistrzem monologów scenicznych. Do historii polskiego kabaretu przeszły takie jego monologi, jak „Obywatel Imię Nazwisko” – parodia ankiety personalnej, w którym jak leitmotiv powtarza się stwierdzenie „niepotrzebne skreślić”, czy „Jak być człowiekiem dowcipnym”:

„Człowiek dowcipny na pytanie: »Co słychać?«, odpowiada zawsze: »Zależy, gdzie ucho przyłożyć«. Na pytanie: »Skąd wiesz?« człowiek dowcipny odpowiada: »Z wykopalisk«. Na pytanie w środku komunikacji miejskiej »Czy pan wysiada« człowiek dowcipny odpowiada: »Nie, nie wysiadam, czy tak źle wyglądam?« Człowiek dowcipny składając komuś wizytę, puka do drzwi, po usłyszeniu pytania: »Kto tam?« odpowiada: »Hipopotam«. Gdy wchodzi, mówi: »Dzień dobry, jestem z Kobry«. […] Człowiek dowcipny jest dowcipny w każdej sytuacji i zawsze jest w centrum zainteresowania” – wywodził Weiss głębokim głosem, ze śmiertelną powagą, wśród salw śmiechu publiczności.

Twórcy „Salonu” byli wielokrotnie nagradzani, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1972 oraz na festiwalach FAMA w 1971, 1973 i 1974. Wystąpili też na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1973, gdzie otrzymali Złotą Szpilkę. W styczniu 1976 Weiss z kolegami z kabaretu poparł list protestacyjny przeciwko zmianom w konstytucji PRL. „Salon” został objęty zakazem występów co doprowadziło do wygaśnięcia jego działalności. W drugiej połowie lat 70. Weiss był konferansjerem występów m. in. Ireny Jarockiej i Anny Jantar, a w TVP prowadził program rozrywkowy „Telewizyjny Ekran Młodych”.

Twórca radia, z którego dzwonił w bardzo nietypowych sprawach

W 1990 razem ze znanym sobie jeszcze z czasów studenckiego Abakusa Andrzejem Woyciechowskim współtworzył Radio Zet. Zwerbował do pracy nowe pokolenie dziennikarzy m. in. Wojciecha Jagielskiego, Marzenę Chełminiak, Szymona Majewskiego oraz wielu innych. W latach 1990–2011 prowadził audycję „Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie”. Program z pogranicza kabaretu i formy interwencyjnej, polegający na anonimowym kontakcie telefonicznym prezentera np. z urzędnikami stawianymi przed absurdalnym problemem, stał się nową formą w polskiej radiofonii, chętnie później powielaną. Sam Weiss, już nieanonimowy rozwinął ją w audycji „Wszystkie pytania świata”.

W 1993 nawiązał współpracę z Telewizją Polską, gdzie prowadził teleturnieje, m. in. „Miliard w rozumie” w latach 1993–2005. W 2008 odgrywał rolę Ojca Fouras w dwóch polskich edycjach reality show „Fort Boyard”. Odsunięty został z pracy w TVP po wystąpieniu w reklamie telewizyjnej.

Kreator mediów spełniony i zwolniony

W 2013 był jednym z komentatorów w programie TVN24 „Szkło kontaktowe”. 28 czerwca 2013 został zwolniony z pracy w coraz bardziej sformatowanym i komercjalizującym się Radiu Zet. Rozpoczął pracę w Radiowej Jedynce, w której prowadził m. in. audycję „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać” nawiązującą do „Dzwonię do Pani, Pana…”. W połowie maja 2016 został zwolniony z pracy w Jedynce, ocenił wtedy, że mechanizm był podobny, jak w przypadku Radia Zet. Do wybuchu pandemii covid-19 był związany z telewizyjną Superstacją.

W 2010 roku za swoją sztandarową audycje w Radiu Zet otrzymał nagrodę w plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii ReformaTOR, przyznawaną dziennikarzom, którzy zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem. W 2011 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Janusz Weiss miał 74 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto