Złożyli skargę na kolonię, bo dzieci za dużo się... modliły

W czasie trwania kolonii czy obozu kapryszą i składają skargi. Choćby na to, że mleko w stołówce było za gorące. Nie chodzi jednak o dzieci, tylko ich rodziców niezadowolonych z pobytu pociech na wakacjach.

- Co roku monitorujemy kolonie i obozy. Skargi rodziców bywają różne, nie brakuje tych absurdalnych - przyznaje Elżbieta Wasilenko, pomorski wicekurator oświaty.

Do takich z pewnością zaliczyć należy zaalarmowanie kuratorium o tym, że dzieci w czasie kolonii... za dużo się modlą.

- Chodziło o obóz prowadzony przez organizację chrześcijańską. Rodzice wiedzieli więc, na co się decydują, mieli też dostęp do programu wyjazdu, z którego jasno wynikało, że nie będzie tam szalonych dyskotek i strzelania z paintballa - wyjaśnia Beata Wolak, dyrektor Wydziału Wspomagania i Rozwoju Edukacji gdańskiego kuratorium. - To tak, jakby skarżyli sami na siebie - podkreśla.

Do połowy sierpnia zorganizowano na Pomorzu 2241 kolonii i obozów dla ponad 122 tys. dzieci z całej Polski.

- W tym okresie odnotowaliśmy jedynie dwie pisemne prośby o interwencję oraz odebraliśmy kilkanaście telefonów z zapytaniami. Jak na razie nadzór nad wypoczynkiem w woj. pomorskim przebiega bez problemów - zapewnia Wolak.

Jedna z tegorocznych skarg rodzica dotyczyła stosowanych przez kadrę obozu sportowego metod dyscyplinowania jego uczestników. Po udaniu się wizytatora kuratorium na miejsce okazało się jednak, że dzieci podobnych zastrzeżeń do swoich opiekunów nie mają. Miejsce, w którym nadgorliwi rodzice notorycznie szukają dziury w całym, to stołówka.

- Najczęściej rodzice informują, że dzieci nie mają wystarczającej ilości napojów albo całe kieszonkowe wydają na "dożywianie" na mieście, bo to, co jest w menu, jest niejadalne - wskazuje Beata Wolak.

Kością niezgody są też telefony komórkowe. Rodzice często zarzucają organizatorom, że utrudniają im kontakt z dziećmi. Są też prośby o interwencje, bo kadra rzekomo utrudnia odwiedzającym rodzicom zabranie na spacer malucha. Zdarzają się przypadki, że oburzony rodzic zabiera wtedy dziecko, nie informując o tym opiekunów.

Krzysztof Miśdzioł

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

25.08.2010, 09:38

, bo dzieci za dużo się..."
Dodam tylko jeszcze odnośnie tego tematu,
1) że nigdy jako matka do nikogo bym takiej skargi nie podpisała
2) Nasze dzieci i wnuki nigdy by nie skarżyły się do nikogo, że na koloniach musiały się modlić

25.08.2010, 09:22

Rozrywkowa t.a (gość)
2010-08-24 09:19

Rozrywkowa t.a (gość)
Napisałam to:
Bynajmniej ja jestem w towarzystwie bardzo rozrywkowa.
Jednak uczepiłaś się samego zakończenia mojego komentarza, ale opowiem na Twoje pytanie:
"A co Twój facet na to ?! "
Nie mam faceta, mam męża i to takiego jakiego nie zmienia się ot tak sobie a ja jako jego żona w każdej sytuacji wiem jak się zachować i co mi wypada a na co nigdy bym sobie nie pozwoliła. Poza tym jeżeli ktoś z kimś jest tyle lat to widocznie akceptuje na dobre i na złe i takim jakim naprawdę jest i nie użala się na życie że nie ofiarowało mu marzeń a tylko twarde realia z jakimi musi sobie umieć radzić.

24.08.2010, 21:08

Lepiej słuchać głośnej Muzyki ,CHLAĆ PIWO,wino i uprawiać seks.Trzeba ich było niedorośli Rodzice wysłać do Jurka Owsiaka ,robili by co chcieli.Moim zdaniem modlitwy nigdy nie za dużo,jak nauczą się za młodu to na starość jak znalazł.Młodzi powinni uprawiać sport ,a nie tylko Piwo komputer i zabawy.Rodzice nie dorośliście by mieć DZIECI.Amen

24.08.2010, 14:47

Dlaczego tak bardzo Wszyscy komentują sam tytuł i krótki odnośnik do niego? Tytuł sensacyjny i jak widać trafiony, bo emocje ogromne. Autorce artykułu chodziło chyba o to, żeby rodzice jeżeli decydują za dziecko gdzie i z kim spędzi wakacje to powinni to naprawdę dobrze sprawdzić. Jeżeli wysłali dziecko na kolonie organizowane przez stowarzyszenie chrześcijańskie, to musieli mieć wiedzę, że modlitwy będą. Mogli o to dopytać przecież zanim podjęli decyzję. Dopiero jak dzieciakom to nie odpowiada, to zaczynają obwiniać innych. Troska rodzicielska, bo źli ludzie robią krzywdę ich dzieciom.
Być rodzicem to trudne zadanie.

24.08.2010, 09:19

[cyt="Rozrywkowa"] Bynajmniej ja jestem w towarzystwie bardzo rozrywkowa.[/cyt]

A co Twój facet na to ?!

23.08.2010, 20:33

wiecie co zgłupieliście do reszty ja kiedyś byłem na takiej koloni i nie jest tak źle tam jest czas też i na zabawę ci rodzice są jacyś chorzy

23.08.2010, 14:55

Sedno Grażyna Landowska (gość)
2010-08-20 14:59

I trafiłeś w sedno. Jesli chcą robić zakonne kolonie, to niech nie korzystaja z publicznych dotacji. Chociaż w wakacje dajcie odpocząć dzieciom od indokrynacji.
W STU PROCENTACH SIĘ Z PANIĄ Z GODZĘ !!!

21.08.2010, 22:30

Ksiądz z innej parafi spowiada młodą panią;
-a seksu uprawiałam
-a kradłam
-laskę robiłam

ksiądz na to:

seks i kradzież 10xzdrowaśka a za laskę??? hmmmm
(w tym czasie przechodzi obok Jasiek)
Ksiądz pyta Jaśka;
Jaśko a co ksiądz proboszcz dzje za laskę???
Jaśko ma to:
hmmm,nam za laskę daje snikersa!

20.08.2010, 14:59

I trafiłeś w sedno. Jesli chcą robić zakonne kolonie, to niech nie korzystaja z publicznych dotacji. Chociaż w wakacje dajcie odpocząć dzieciom od indokrynacji.

20.08.2010, 09:29

Wiecie co? Podajmy sobie ręce i zatoczmy wspólny krąg : Księża, Katolicy, wyznawcy Islamu, bezbożnicy, żony, siostry i kochanki, cnotki i nie cnotki itp i urządźmy wspólny festyn na koniec sezonu, myślę, że będzie bardzo wesoło :). Bynajmniej ja jestem w towarzystwie bardzo rozrywkowa.

20.08.2010, 08:44

U nas jest taka tradycja .Macie rację kilka lat wcześniej ks.lubił chłopaków. następny cudze żony,a inny rozwódki.Znowu kogoś przenieśli ,aby w innym mieście było wesoło.Tak trzymać i się modlić w wolnych chwilach!!!!

20.08.2010, 07:14

pouczają jak mają żyć a sami łamią wszystkie zasady.

20.08.2010, 06:26

Jeśli proboszcz pojechał na wczasy z gosposią to dobrze o nim świadczy. Potrafi się integrować z wiernymi ze swojej parafii. Przecież nie pojechał z ministrantami, o co chodzi.

19.08.2010, 21:24

Nie wierzę, że rodzice tak mogą reagowa, Jeśli tak jest rzeczywiście, to zasługują sobie, żeby pociechy w przyszłości nakopały im to tyłka... A może Waszym zdaniem powinnono się ns koloniach wychowywać milusińskich na gejów i lesbijki...? Gratuluję

19.08.2010, 21:00

U nas ksiądz martwił się że zaleje nas islam ,a teraz jest na urlopie z gosposią!!!

19.08.2010, 16:34

Naiwniacy. Myśleliście że kościołowi robią coś beziteresownie? Kościół katolicki w Polsce indoktrynuje dzieci i młodzież od dziesięcioleci. A pozapominaliście co to były i są OAZY - ulubione dziecko JP 2. Obozy ZMS to był mały pikuś. Dowód?. Proponuję przejżeć życirysy aktywistów ZHR, kadrowców w IPN, czy funkcjonariuszy CBA. Mało? - zajrzyjcie pod krzyż na Szlak Królewski.

19.08.2010, 15:09

najwięcej dofinansowania otrzymują obozy i kolonie wyznaniowe - wystarczy POpatrzeć na odpowiednie strony MEN-u i od razu wiadomo, że Minister Hall, to b. podopieczna szkoły katolickiej. Sam miałem taki problem(z własnej winy). Za namowom znajomych wysłałem syna na kolonie org. przez Caritas. Po trzech dniach dowiaduje się, że syn się nie myje, nie rozbiera - nawet do snu, nic nie je. Postanowiłem szybko pojechać i na miejscu zobaczyć, co się dzieje? Faktycznie spotkałem dziecko całkowicie zdruzgotane, załamane,... Jak się okazało zakonnice trzy razy dziennie kazały mu się modlić pod krzyżem, następnie wypominać grzechy, itd. Zabrałem dziecko jak najszybciej, i choć minęło trochę czasu od tamtych kolonii przestał chodzić na religie, do kościoła - nawet nie przystąpił do bierzmowania. Jest wspaniałym pozbawionym chrześcijańskiego zadęcia, młodym wykształconym wartościowym człowiekiem.

19.08.2010, 14:21

To jest normalne, ze nikomu nie dogodzi, ale są tacy rodzice co to szukają dziury w całym, wyślą dziecko na kolonie a chcą żeby były to wczasy inclluzive.
i czepiają się wszystkich , kolonie to nie wczasy z extra pokojami, wyżywieniem - stół szwedzki, napoje do woli.

19.08.2010, 13:09

Czyżby wychowawcy z radyja ma ryja? Są tacy nadgorliwi, chyba ci z dortmundu

19.08.2010, 12:50

No i widzimy jak rzucają fekaliami w tablicę,grożą granatem,opluwają Harcerzy,wyzywają Księdza, Biskupów i Papierza!.Przypomnę głoszone przez Rydzyka i jego sektę.Papież Benedykt jest Niemcem więc faszysta,Gocłowski jest żydem i masonem,Elektorat głosujący na PO to zdrajcy Polski,prezydent Komorowski został wybrany przez nieporozumienie,korzystający z internetu to sami zboczeńcy itd......Piszcie proszę bo już mi ręce opadają.

19.08.2010, 11:31

Niech nie pchają dzieci na kolonie organizowane przez instytucje Kościoła i będzie spokój. Jak na takie sami swoje dzieci posłali to niech d... nie zawracają.

19.08.2010, 11:29

jedynie narzekać.

19.08.2010, 08:02

Przykre jest to, że dopuszcza się mozliwość werbunku przez KK owieczek w wieku, który uniemozliwia rzeczywisty wybór. TO ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA !!!
Druga sprawa: polski katolicyzm i polska religijnosc to wielki nadmuchany balon. Pusty w środku... Predzej czy później pęknie... Coraz więcej ludzi ma dość hipokryzji KK, jego pazerności oraz naruszania zasad współzycia społecznego i prawa przez księzy....

19.08.2010, 00:58

Ani z TVN ani z PO ani z PIS.Kłamać również nie kłamię- po prostu polska katolicka rzeczywistość to farsa, niesamowite dno...a tak swoją drogą nick Biały Murzyn nie kojarzy się dobrze, na pewno nie po bożemu- bo co niby ma oznaczać?? że jesteś biały a czujesz się czarny( czyli gorszy w Twoim mniemaniu)-to zajeżdża rasizmem, a jeśli nie jesteś rasistą, tylko dobrą duszą - to zmień nick na bardziej przyzwoity lub jak wolisz mniej kontrowersyjny......