Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w innym mieście? Jak głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania?

JP
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania? Wybory 2018: Jak głosować w innym mieście?
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania? Wybory 2018: Jak głosować w innym mieście? archiwum PPG
Jak głosować w wyborach samorządowych 2018 poza miejscem zameldowania? Wielu z nas ma ten sam kłopot: mieszkamy na Pomorzu, ale jesteśmy zameldowani w miejscowości poza miejscem zamieszkania, często w innym województwie. Jak więc głosować poza miejscem swojego zamieszkania? Jeśli chcemy oddać swój głos właśnie tu, gdzie mieszkamy, musimy przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi wpisać się do właściwego rejestru wyborców. Nie jest to skomplikowane.

Wybory 2018. Jak głosować w innym mieście?

Miejsce zamieszkania nie musi pokrywać się z adresem zameldowania. Jeśli np. jesteśmy zameldowani w Bydgoszczy lub Ostrołęce, a chcemy głosować w Gdańsku, musimy dopełnić kilku formalności:

  • W urzędzie miasta lub gminy, w której chcemy głosować, składamy wniosek, zawierający imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia i PESEL wnioskującego.
  • Do wniosku dołączamy kserokopię dowodu tożsamości oraz deklarację z informacją o obywatelstwie i adresie stałego zamieszkania w Polsce.
  • W ciągu trzech dni urzędnik podejmie decyzję, czy wnioskujący zostanie wpisany do rejestru wyborców. Wtedy oddanie głosu będzie możliwe w miejscu, w którym wnioskujący mieszka na co dzień.

Jak głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania?

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, uruchomiona jest możliwość głosowania korespondencyjnego. Taką potrzebę mogą zgłosić przez internet z użyciem Profilu Zaufanego na stronie obywatel.gov.pl. Do elektronicznego wniosku muszą dołączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności. Osoba niewidoma lub niedowidząca może poprosić o dołączenie do pakietu wyborczego nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Pakiet wyborczy - w zależności od potrzeb wnioskodawcy - może zostać przesłany na adres z meldunku lub dowolny inny adres zamieszkania.

Zamiar głosownia korespondencyjnego w wyborach samorządowych możesz zgłosić online w terminie do 15 dni przed wyborami.

Jak się wpisać na listę wyborców w internecie?

Wpisać się na listę wyborców możemy również za pośrednictwem internetu. Wystarczy, że za pośrednictwem strony internetowej obywatel.gov.pl założymy profil zaufany. Kolejne kroki są proste:

  • wchodzimy na stronę obywatel.gov.pl,
  • logujemy się na profil zaufany,
  • wybieramy obywatelstwo,
  • wybieramy urząd gminy w której chcemy głosować,
  • podajemy dane dokumentu tożsamości (wraz ze skanem lub zdjęciem tego dokumentu)
  • zaznaczamy oświadczenie, że mieszkamy pod podanym adresem
  • wniosek wystarczy podpisać elektronicznie i gotowe


Zmiany w ordynacji wyborczej 2018 | Wybory samorządowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto