18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2011: Jedno z najważniejszych świąt w liturgii Kościoła

M.J.
Piotr Manasterski/Archiwum
Cmentarze rozświetlone płomieniami zniczy, wystrojone groby i wzmożone kontrole na drogach - to normalny widok w Dniu Wszystkich Świętych. Jak co roku 1 listopada wszyscy chrześcijanie odwiedzają groby swoich bliskich. Uroczystość Wszystkich Świętych jest jedną z najważniejszych w liturgii Kościoła. Potocznie nazwać ją można imieninami wszystkich świętych i błogosławionych. Tego dnia podczas mszy świętych odczytywany jest fragment Ewangelii "Osiem Błogosławieństw". Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednak często błędnie nazywana Dniem Zmarłych.

- Niestety, cały czas bardzo często również w mediach podaje się błędne informacje mówiąc, że 1 listopada obchodzimy Dzień Zmarłych. Tymczasem jest to radosna uroczystość, podczas której wspominamy wszystkich tych świętych, którzy w kalendarzu nie mają zapisanych swoich imion - tłumaczy ks. Jerzy Kownacki, specjalista w zakresie liturgii i tradycji Kościoła.

Ks. Kownacki zaznacza również, że uroczystość Wszystkich Świętych od początku ustanowienia obchodzona jest co roku tego samego dnia.

- W 835 r. papież Jan XI ustanowił święto ku czci wszystkich świętych i błogosławionych. Dopiero dwieście lat później zaczęto obchodzić również Dzień Zaduszny - dodaje ks. Kownacki.

Duchowny zaznacza również, że choć nie każdy o tym wie, warto pamiętać o świętych i prosić ich o wstawiennictwo, bowiem, jak sam mówi, są oni najlepszymi ambasadorami, rzecznikami ludzi przed Panem Bogiem.

Dzień Zaduszny, obchodzony drugiego listopada, jest dniem modlitwy za wszystkich zmarłych wierzących. Tego dnia, po spełnieniu wszystkich warunków dla swoich bliskich zmarłych można uzyskać odpust zupełny. 2 listopada odbywają się msze święte na cmentarzach i procesje żałobne.

Początek listopada to czas wzmożonej pracy policji i innych służb porządkowych. Na drogach będą się odbywać częściej niż zwykle kontrole drogowe, a przy samych nekropoliach funkcjonariusze dbać będą o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich.

- Przede wszystkim przewidziana jest wzmożona obsługa wszystkich miejsc kultu. Żandarmeria wojskowa i policjanci będą dbali o to, by ruch był płynny. W niektórych miejscach funkcjonariusze będą wskazywać kierowcom, jak mają poruszać się na drogach, a także sprawdzać, czy nie zaparkowali w miejscach blokujących dojazdy - zapewniają policjanci. - Zwracamy szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju akty wandalizmu i kradzieże - dodają.

Codziennie rano najświeższe informacje z Trójmiasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto