Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces uczniów gdyńskiej "Trójki" i firmy Pelixar z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Dron z Gdyni wzbił się w przestworza!

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Ogromnym sukcesem zakończyła się próba wysłania do stratosfery drona Ikara z balonem, skonstruowanego przez licealistów z gdyńskiej „Trójki” oraz naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Urządzenie wzniosło się na wysokość 20,5 kilometra, bijąc tym samym rekord Polski! Do spektakularnej próby doszło w Ciechanowie. Jak informuje Sebastian Nowicki z firmy Pelixar z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, koordynator projektu, urządzenie nie tylko wzbiło się w stratosferę, ale dokonało też pierwszego w kraju, dronowego pomiaru biologicznego na tej wysokości.

Współautorami projektu - w ramach szkolnego przedsięwzięcia badawczego 3-SAT (3inspace) są m.in. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Anna Rzepa z III LO w Gdyni poinformowała, że głównymi konstruktorami drona byli tegoroczni maturzyści tego liceum: Jan Struziński, Łukasz Gałecki, obaj z klasy matury międzynarodowej i Mateusz Mazurkiewicz z klasy matematyczno-fizycznej, wspierani przez innych uczniów, uczestników projektu 3-SAT (3inspace). Ze strony szkoły projekt koordynowały nauczycielki. Obok Anny Rzepy była to Marta Mąkosa. Istotny udział w realizacji projektu mają też pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Zobacz również: Drony nad obszarem gdyńskiego portu będą pilnowane przez specjalny system

Lot zrealizowany w Ciechanowie był pierwszym, takim w Polsce i zaledwie trzecim na świecie.

W skład zestawu lotniczego wszedł balon nośny oraz samolot bezzałogowyHAMAV Ikar (High Altitude Micro Air Wehicle). Innowacją systemu jest możliwość kontroli nad powrotem materiału badawczego we wskazane miejsce. Ma to decydujące znaczenie dla kondycji samego materiału. Daje także możliwość zachowania maksymalnie niezmiennych warunków pomiaru.

- Wykorzystywanie dronów do celów badawczych to innowacyjne rozwiązanie, charakteryzujące się jednak olbrzymim potencjałem - mówi Sebastian Nowicki. - Już teraz rozwiązaniem tym interesują się polskie i zagraniczne instytuty badawcze oraz prywatne firmy.

Z uwagi na bardzo dużą wysokość lotu drona, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) specjalnie do tego celu udostępniła największy europejski lotniczy poligon wojskowy, zlokalizowany w Ciechanowie na Mazurach.

- Lot nie mógłby się odbyć bez aktywnego wsparcia Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także PAŻP koordynującego lot do 22,5 km i Wojska Polskiego, koordynującego lot powyżej tej wysokości. - podkreśla Sebastian Nowicki.

- Celem projektu jest przeprowadzenie eksperymentu w postaci misji stratosferycznej wraz z dokonaniem tam badań astrobiologicznych - dodają uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Podczas dążenia do realizacji naszych planów mamy nadzieję spotkać się z wieloma innymi problemami i zagadnieniami, a przez to nabrać doświadczeń w różnych dyscyplinach wiedzy.

Docelowo rozwiązanie ma posłużyć do pomiarów stratosferycznych składu powietrza i badania bakterii.

3-SAT to inicjatywa uczniów III LO w Gdyni.

- Jesteśmy zespołem, który zajmuje się kilkoma projektami edukacyjnymi. Każdy z nas ma różne zainteresowania. Są wśród nas fizycy, matematycy, biolodzy, a nawet humaniści. Mimo to, a może przede wszystkim dlatego, stworzyliśmy jeden zespół, który postawił sobie wspólne wyzwanie - informują członkowie grupy. - Projekt rozwija w nas, uczniach, niezmiernie ważne i przydatne umiejętności. Oprócz oczywistych celów, o których wcześniej wspomnieliśmy, chcielibyśmy przede wszystkim wypromować wśród naszych rówieśników chęć do działania .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto