(© R.Cybulski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wielkanoc uważana jest za najważniejsze chrześcijańskie święto. Poprzedza ją Wielki Tydzień, w którym każdy dzień stanowi osobne święto z własną symboliką i charakterystycznymi obrzędami. Dni te mają przygotować chrześcijan do największego dla nich święta, Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Tydzień to czas w Kościele katolickim, w którym chrześcijanie wspominają ostatnie godziny życia Chrystusa. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, które zamykają obchody Triduum Paschalnego. Jest to czas zadumy i refleksji dla wielu wyznawców Chrystusa.
Niedziela Palmowa to wspomnienie uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Nazwa pochodzi od palm kwiatów, rzucanych pod nogi Jezusa. W tym dniu zabiera się ze sobą, na mszę palmy, które zostają poświęcone przez kapłana.

Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielka Środa - dni poświęcone w szczególny sposób międzyludzkiemu pojednaniu. Dawniej był to również czas wielkich porządków i przyozdabianiu domów. Okres porządków musiał jednak zakończyć się przed wieczorem Wielkiego Wtorku.
Wielka Środa - kościół staje się domem żałoby. Zgodnie z tradycją tego dnia, Judasz, za 30 srebrników ofiarował swoją pomoc Wielkiej Radzi Żydowskiej. Od tego momentu miał szukać sposobności by wydać Jezusa w ręce Sanhedrynu.

Wielki Czwartek - jest to dzień, w którym na moment zapomina się o żałobie. W tym czasie chrześcijanie wspominają ustanowienie przez Jezusa, w trakcie ostatniej wieczerzy, Sakramentu Mszy Świętej. Jest to również dzień uważany za początek Sakramentu Kapłaństwa. W kościołach tego dnia milkną dzwony by ustąpić miejsca klekotaniu kołatek.

Zwieńczeniem Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne, czyli okres od Wielkiego Piątku do Wielkiej Niedzieli o którym więcej piszemy w ramkach poniżej.

WIELKI PIĄTEKMisterium Męki Pańskiej w centrum Gdańska

Są tylko dwa takie dni, kiedy Kościół nie celebruje mszy św., Wielki Piątek i Wielka Sobota. Wielki Piątek to przede wszystkim liturgia Krzyża. Kościół rozmyśla nad męką Chrystusa, wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Chrześcijanie zachowują post (tylko jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Liturgia Wielkiego Piątku jest pełna powagi, skupienia i ciszy, ma charakter żałobny. We wszystkich katolickich świątyniach odprawiane jest nabożeństwo Wielkiego Piątku, które składa się z czterech części: Liturgii Słowa Bożego, Adoracji krzyża, Komunii świętej. Na zakończenie następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego grobu. W każdej świątyni oraz w kalwariach zbudowanych w na wzniesieniach odbywają się drogi krzyżowe - nabożeństwa odtwarzające w sposób symboliczny drogę Jezusa na śmierć.

WIELKA SOBOTADzień, który dla Kościoła katolickiego jest czasem z jednej strony największej żałoby a z drugiej - radosnego oczekiwania. Wierni w Wielką Sobotę cały dzień trwają przy Grobie zmarłego Chrystusa oraz święcą pokarmy. W Wielką Sobotę następuje również święcenie wody, ognia oraz paschału. Nie odprawia się w mszy, ale przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w kaplicy Grobu Pańskiego. Zgodnie ze starym polskim obyczajem przy symbolicznej mogile Chrystusa czuwa warta - ministranci, często także harcerze. Tego dnia święcimy pokarm. W przystrojonym koszyku, niesie się odrobinę wszystkich najważniejszych dań świątecznych. Zawsze znajduje się tam chleb, kiełbasa, sól, pieprz, ocet oraz oczywiście pisanki. Nie może również zabraknąć baranka, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

NIEDZIELA WIELKANOCNAOstatni dzień Triduum Paschalnego pełen jest wielkanocnej radości, u której podstaw odnajdujemy cud zmartwychwstania. Poranną mszę rezurekcyjną (łacińskie słowo resurrectio oznacza "zmartwychwstanie") poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Tego ranka zasiadamy do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu, ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami.

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

lora (gość)

w Kościerzynie są trzy parafie ale znaczna część wiernych chcąca przeżyć tradycyjnie wielkanocny poranek musiała jechać na rezurekcję do sąsiednich parafii np do Skorzewa.Ks. Szczepiński zawsze chce być mądrzejszy nawet od papieża i wymyśla nową liturgię -nocną.Czy Kościerskim księżom nie chce się rano wstać? .Dlaczego pozbawiają ludzi możliwości przeżywania Zmartwychwstania w taki sposób do jakiego przywiązani są od pokoleń?

marek (gość)

Afera w słupskim ratuszu za przyzwoleniem Prezydenta Miasta Słupska !!!!
Agnieszka Nowak Sekretarz Miasta Słupsk przyłapana na romansie z Bogdanem Leszczukiem - dyrektorem Słupskiej oświaty.Romans ten trwa już dłuższy czas i toczy się pod okiem Prezydenta Miasta Słupsk - Macieja Kobylińskiego.
Sekretarz miasta A. Nowak to wieloletnia współpracownica Prezydenta.`Pomimo tego Pani Nowak pracuje dalej w Słupskim ratuszu i odpowiada za organizację pracy. Dotarliśmy także do kolejnych bulwersujących faktów dotyczących osoby A. Nowak i jej "ścisłej" współpracy z Prezydentem Kobylińskim.
Pani Agnieszka zarządzająca organizacją pracy w Słupskim ratuszu zatrudnia aż 60 osób w samym wydziale finansowy miasta ! Trzeba zadać pytanie : dlaczego tak wielu?
Za pozwoleniem prezydenta Kobylińskiego zwalnia z Ratusza wieloletnich doświadczonych pracowników, którzy stali się niewygodni, zatrudniając na te miejsca swoich znajomych, a to wszystko nazywa reorganizacją.Dlaczego?
Jak zakończy się afera w słupskim ratuszu?Dowiemy się wkrótce.Jedno jest pewne - Pani A. Nowa za nieprawidłowości, których się dopuściła powinna zostać wyrzucona z słupskiego ratusza.

Nawrócony (gość)

Święte Triduum Paschalne to JEDNO ŚWIĘTO TRWAJĄCE TRZY DNI i zaczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej i kończy się nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania. W centrum jest liturgia Wielkiej Nocy, która powinna zacząć się w Wielką Sobotę po zachodzie Słońca. I drodzy Redaktorzy: TO NIE JEST ŻADEN CZAS ZADUMY I SMUTKU, TYLKO RADOŚCI. Że Bóg z wielkiej Miłości wyzwala człowieka z odmętów grzechu przez ofiarę swojego Syna i daje nam Zmartwychwstanie TO JEST TO POWÓD DO SMUTKU ??? Proszę pisać prawdę a nie historie folklorystyczne typu: "kiedyś dziady pod kościołem ciułały grosz z mozołem". Ani słowa o liturgii Jutrzni, Modlitwy w ciągu dnia czy Godziny czytań - które gromadzą kośció w czasie Triduum. Święconka to folklor i nie ma nic wspólnego z liturgią tych dni. Pokar może poświęcić głowa rodziny rano, na uroczystym po Wielkiej Nocy. Ale taki niestety mylny przekaz, płynie z samego kościoła od biskupów po wikarych ganiających w Wielką Sobotę z kropidłem od wsi do wsi. I trudno się dziwić, że ludzie nie otrzymawszy z kościoła wiedzy na temat znaczenia tych świat wymyślają sobie taki folklor, który potem jest tak j.w. opisywany.

kaszub (gość)

Noooo nie wszyscy....wielu nie ma za co tego stolu nawet skromnie zastawic dzieki rzadom panow Tuskow ,Grasiow,Klichow i Rostowskich....