Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Aż piętnaście nieruchomości w różnych dzielnicach miasta sprzedać będą dziś próbowali urzędnicy w Gdyni. Inwestorom oferowane są działki za łączną kwotę znacznie przekraczającą 61 mln zł.

W zeszłym tygodniu minął termin wpłacania wadium dla firm i osób, zainteresowanych ich nabyciem. Jest niemal pewne, że wszystkich działek nie uda się sprzedać za jednym zamachem, jednak - jak zdradza Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni - inwestorzy wyrazili zainteresowanie kupnem miejskich gruntów.

Przeczytaj także: Gdynia powinna zmniejszyć gęstość zabudowy?

- Ze względu na obowiązujące przepisy nie mogę powiedzieć, w odniesieniu do dokładnie których działek zostało uiszczone wadium, jednak wpłaty są - mówi Tomasz Banel. - Spodziewamy się więc zawarcia kilku ciekawych transakcji.

Gdyby dziś udało się sprzedać część działek, wystawianych na przetarg, uzyskane z tego tytułu środki zasilą budżet inwestycyjny Gdyni. Oznacza to, iż miasto będzie miało większe pole manewru, chcąc budować i remontować ulice. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, niektóre drogi w mieście czekają bowiem na remont już od kilkunastu lat. Takie właśnie, najbardziej zaniedbane zakątki w mieście, po konsultacjach z mieszkańcami i radami dzielnic wskazała prezydentowi miasta do wykonania Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Gdyni. Realizacja tych inwestycji jest w toku. W kolejnych latach podobne listy rankingowe sporządzać będą już nie radni miasta, lecz radni dzielnicowi.

- Wszystkie środki finansowe, które uzyskamy w 2011 r. ze sprzedaży majątku gminy, przeznaczane będą na inwestycje miejskie - zapowiedział prof. Krzysztof Szałucki, skarbnik Gdyni.

Przeczytaj także: W autobusach i trolejbusach za darmo przewieziemy psa i rowery

Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego roku gdyńscy samorządowcy mieli bardzo duże problemy ze sprzedażą mienia komunalnego. Miało to związek ze spowolnieniem gospodarczym i krachem na światowym rynku finansowym. Przetargi na kolejne nieruchomości były odwoływane, bo nie zgłaszali się chętni. Inwestorzy i deweloperzy mieli duże problemy, aby uzyskać kredyty bankowe na realizację kolejnych kompleksów mieszkaniowych, kilka razy oglądali więc każdą wydawaną złotówkę. Jednak w drugiej połowie 2010 r. tendencja się odwróciła. W efekcie w listopadzie padł rekord na gdyńskim rynku nieruchomości. Sprzedano działki za łączną kwotę 41 mln zł. Największy w Polsce deweloper, JW Construction, zapłacił za nieruchomość przy ul. Leśnej i Spokojnej gigantyczną kwotę aż 37,7 mln zł.

Ceny wywoławcze
1. Ul. Janka Wiśniewskiego 22C - 3 mln zł
2. Ul. Kopernika 137 - 139 - 5, 53 ml zł + 23 proc. VAT
3. Wzgórze Bernadowo - 24, 5 mln zł + 23 proc. VAT
4. Ul. Tezeusza 6A - 420 tys. zł + 23 proc. VAT
5. Ul. Mitry 7A - 800 tys. zł + 23 proc. VAT
6. Ul. Apollina - Ateny - 507 tys. zł + 23 proc. VAT
7. Ul. Przemyska (Psia Górka) - 11 mln zł + 23 proc. VAT
8. Ul. Aragońska - Andaluzyjska - 650 tys. zł + 23 proc. VAT
9. Ul. Inżynierska 72 A - 490 tys. zł
10. Ul. Maciejewicza - 3 mln zł + 23 proc. VAT
11. Ul. Muchowskiego 4 - 1,4 mln zł + 23 proc. VAT
12. Al. Zwycięstwa - Orłowska - 6,6 mln zł+ 23 proc. VAT
13. Rdestowa - 1,47 mln zł + 23 proc. VAT
14. Ul. Działowskiego 19 - 21 - 451 tys. zł+ 23 proc. VAT
15 Ul. Adwokacka 18 - 1,8 mln zł + 23 proc. VAT

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!